Najdi forum

Strastni kadilci

Bom še tukaj poskusila

Odraščala sem ob očetu, ki je bil izjemno strasten kadilec, prav tako tudi mama. Starejši brat je prav tako že zelo zgodaj pričel kaditi, k sreči pa meni ni nikoli potegnilo, da bi se jim pridružila. K sreči tudi mlajši brat ne posega po cigaretah. Pred 2 meseci sem se skupaj s fantom uspela odseliti od doma, za kar sem zelo vesela. Sem pa odkrila, da tudi on kadi, kar je uspel spretno skrivati pred mano dobri 2 leti. Ko takole gledam, opažam, da sem vedno obkrožena z ljudmi, ki kadijo. Prav tako tudi prijatelji in znanci. Kakšne mislite, da so realne možnosti, da zbolim za kakšno hudo težavo?
Lepa hvala

Pozdravljena,

ja, kajenje je grda razvada ali omama za veliko število ljudi. Bilo, Je in Bo. Vedno smo in bomo obkroženi z njimi, pa če se jih še tako izogibamo. Zato je pametno z njimi skleniti nek dogovor, kje se lahko kadi in kje se ne sme. Predvsem zato, da imamo v vsaj nekaterih prostorih zrak brez dima cigaret.
Lahko se potolažite, da ste enako ogrožena kot vsak drug Slovenec, in da zato lahko zbolite za neko boleznijo z enako verjetnostjo kot katerikoli od vaših prijateljev, ki so pasivni kadilci. Največ je odvisno od vaše genetske zasnove in pa od vaše “higiene” vaših življenjskih navad.

Po vašem pisanju sem prepričana, da se zavedate posledic kajenja in najbrž ste za to, da bi se čim bolj obvarovala od posledic pasivnega kajenja.

– Če veliko telovadite, predvsem na svežem zraku, hodite v naravo, to pomeni vsaj dvakrat na teden, potem si redno predihate in prečistite dihalne poti. S tem tudi poskrbite za boljši pretok krvi in na tak način omogočite vsem vašim celicam, da dobijo kisik in celično hrano. S tem tudi omogočite boljši pretok limfe, ki ob tem iz telesa (vaših celic) splakne škodljive snovi (tudi ostanke vdihavanega dima cigaret). Neke vrste sistemska čistilna akcija celega vašega telesa.

– če zaužijete veliko tekočine dnevno, predvsem veliko navadne dobre vode,IN čim manj kav, sladkih, gaziranih umetnih pijač, alkohola, poživil nudite vašim celicam dovolj vode ( voda je namreč osnovno sredstvo po katerem se prenašajo električni dražljaji, in vsi impulzi, elektroni,..in ravno tako škodljive snovi – limfa je sestavljena tudi iz vode).

– če se zdravo prehranjujete ( večkrat v MAJHNIH količinah in predvsem ZELO RAZNOLIKO – veliko sadja, zelenjave, pustega mesa, rastlinskih maščob) nudite organizmu in vašim celicam vse tiste osnovne, nujne snovi, ki jih potrebuje, da se gradi, obnavlja in popravlja škodo, ki jo povzročajo stresorji (tudi dim je eden od stresorjev iz okolja).
Pa pametno je izbrati prava prehranska dopolnila kot dodatek, saj je tudi hrana že precej
onesnažena in osiromašena. Prvo pravilo, ki velja je, da se ne prenajedamo enih elementov in snovi, ampak izbiramo takšne izdelke, ki omogočajo sinergijo (to pomeni, da si te snovi med seboj pomagajo, podpirajo in tako večajo svoj učinek; in se ne blokirajo v delovanju, kar se rado dogaja, ko uživamo velike koncentracije posameznih snovi
) v metabolnih procesih.”[/i]

Če boste upoštevala te tri osnovne dejavnike, potem boste naredila ogromno za obrambo vašega organizma pred zunanjimi onesnaževalci, ki so stresorji za vaše telo. Ti zunanji onesnaževalci pa ni le dim cigaret, ampak tudi umetne arome v sprejih, detergentih, parfumih, dišavah, izpušni plini avtomobilov, proizvodnih obratov, letal, insekticidi, pesticidi, petarde,alkohol, žarčenja kozmosa,……in še in še…….

Vidite, da ni le dim zunanji onesnaževalec. Veliko jih je, ki se jim ne moremo izogniti, ker okolja ne moremo kar spremeniti. LAHKO pa SAMI VELIKO NAREDIMO. Samo malo volje, potrpežljivosti in res želje potrebujemo, pa imamo lahko pod kontrolo razvoj degenerativnih procesov našega organizma. (To pa so prehitro staranje, kronična obolenja, avtoimune bolezni, rak, ki so vse posledica genetike in vpliva stresorjev ( ti so vedno produkt čustvenih dejavnikov, onesnaževalcev iz okolja in tudi naših notranjih onesnaževalcev, ki nastajajo zaradi napak v delovanju celic) – temu se v biologiji in medicini reče epigenetika.

Upam, da sem vas potolažila, in sem prepričana, da marsikaj od tega že dolgo počnete.

lp m

New Report

Close