Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Psihologija in psihiatrija Izgorelost Vpliv dednosti na visok krvni tlak?

Vpliv dednosti na visok krvni tlak?

Že kar nekaj časa me muči visok pritisk. Slišala sem, da naj bi bil za nastalo stanje kriv stres. Je resnično treba vzroke iskati v stresu, ali ima kakšne prste vmes tudi dednost? Kakšen je vpliv dednih dejavnikov na povišan krvni tlak? Kaj mi svetujete, da naredim, da si ga “znižam”. Seveda bi bila zelo vesela, da bi bil učinek dolgotrajen, zato prosim, če mi lahko svetujete, kaj, kar bi imelo čim daljši učinek:)
hvala

Pozdravljena,

z leti se vsem nam razvijajo različna degenerativna stanja, ki so VEDNO posledica stresov in genoma.
seveda je naša dedna zasnova, genom tisti, ki diktira kako bo vsaka naša celica vseh naših organov delovala. A nanjo ves čas vplivajo stresni dejavniki iz okolja*. Zato se ne moremo kar izogniti degenerativnim procesom. Lahko jih pa imamo pod kontrolo in ne dovolimo, da bi se razvijali prehitro. Tako marsikdo lahko ima pod kontrolo visok krvni tlak, ravno tako marsikdo ne razvije sladkorne bolezni do kroničnih oblik, ali pa katerih kroničnih dihalnih bolezni, ali bolezni živčevja,……

1/ Da premagamo naše podedovane šibke točke moramo najprej sprejeti to, da pač imamo nekje šibko točko.(tako kot visoka oseba ne bo nikoli nizka in obratno)

2/ Zato bomo morali v našem vsakodnevnem življenju nekaj stvari spremeniti. Prilagoditi bomo morali tej naši šibki točki:
– prehranjevanje
– pitje vode, sladkih gaziranih pijač, kave, alkohola
– aktivnosti kot je rekreacija, zabave, počitek, SPANJE
– navade kot je kajenje, ponočevanje,razburjanje za vsako figo,…

3/ Novega načina življenja, vsakodnevnega in tedenskega ritma se bomo morali držati. Če bomo redoljubni, vztrajni in potrpežljivi, potem se res lahko zgodijo velike spremembe. A ne kar v enem mesecu. Zato je potrebno nekaj časa, leto, tudi dve (odvisno koliko smo stari, kakšni so že naši degenerativni procesi, in kolikokrat bomo zanemarili nov način življenja).

Predlagala bi vam, da se dobro pogledate, da pogledate svoje starše, da ugotovite kje so vaše šibke točke. Potem poglejte kako stresno je vaše življenje in kaj bi lahko spremenila, ali kaj bi lahko imela pod kontrolo. DOBRO je vedeti na kaj ne morete vplivati, in predvsem kaj so vaše šibkosti (hrana, pijača, rekreacija, spanje, čustveni dejavniki,….) – ker na to lahko vplivate.

Prepričana sem, da si zelo želite imeti svoje zdravje pod svojo kontrolo. Poskusite v vseh treh zgornjih točkah ugotoviti kaj je dobro in kaj ni dobro, zdravo za vas. Že ta prvi korak bo zelo veliko za vašo spremembo. Potem se ga pa začnite držati. In čez eno leto bo vaše stanje precej boljše. Poskusite.

lp m

*Okolje v katerem živimo (to pa je hrana, ki jo uživamo, vremenske razmere, žarčenja v okolju, onesnaženost okolja, čustveni dejavniki, ki nastanejo zaradi določenih akcij v okolju/nasilje, posmehovanje, veselje,strah, skratka to kar mi največkrat razumemo kot stresni dejavniki) pa lahko dobro ali slabo vpliva na ta genom, ravno zaradi vseh v oklepaju naštetih stresnih dejavnikov (tudi hrana je lahko stres, nepravilna rekreacija je tudi stres,…).
Genom ima tudi varovalke in poskuša popravljati nastale napake, škodo, ki jo povzročajo stresni dejavniki. Nekaj časa mu to uspeva (meseci, leta). A z leti prihaja do nepopravljivih napak ravno pri tistih funkcija celice, ki so dirigirane s “šibkimi” geni.
Kateri so šibki geni: če pogledate svoje starše in stare starše, boste ugotovila, da imajo neke težave z zdravjem. Najbrž je nekdo v družini, ki ima tako kot vi visok krvni tlak; lahko imajo še kakšne druge težave. In lahko imate tudi vi vse možnosti (če ste podedovala šibke gene), da jih razvijete.
A, ČE VEMO, katere so tiste družinske degenerativne bolezni, in če začnemo že zgodaj v mladosti skrbeti ( hrana, pravilna telovadba, pravilno SPANJE, kontrolirati čustvene strese, ….),
da nas stresorji čim manj prizadanejo, potem se nam bodo podedovani degenerativni procesi, kronične napake v delovanju organov upočasnile, minimizirale, in bile pod kontrolo.[/i]

New Report

Close