Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Psihologija in psihiatrija Izgorelost Antidepresivi in pomirjevala

Antidepresivi in pomirjevala

Pozdrav

Na sosednjem forumu sem prebrala en post, ki me je zelo šokiral. Nekdo je pisal, da pozna nekoga, ki sočasno jemlje pomirjevala in antidepresive. Ta kombinacija je po mojem katastrofalna, saj po eni strani jemlješ nekaj, da te “dvigne” po drugi strani pa jemlješ nekaj, da te pomiri. Kako to vpliva na telo? Verjetno bolj slabo. Kakšne so lahko posledice na telesu in kakšne na psihi? Sprašujem iz čiste radovednosti.

Pozdravljena,

sem biolog in vam z biološkega vidika lahko odgovorim takole:

vsaka stvar (vsak proces ali molekula v celici, ki se nahaja na nekem organelčku celice, vključuje cel kup procesov) v biologiji je hkrati dobra in slaba. Odvisno je od okolja in od situacije v katero stran bo prevladalo oz. za kaj se bo molekula uporabila.Kadar imamo že dolgo časa porušene nekatere procese, potem to povzroči cel splet sprememb, ki jih navzven občutimo kot:
bolečina, slaba volja, vnetja, panika, nespečnost, malodušje,…… Mi jih navzven tako čutimo, a v notranjosti našega telesa to ni samo EN VZROK. lahko jih je cel niz…., ki so si lahko med seboj točno nasprotna. Zato je težko postaviti enostavno diagnozo:” vzrok za vaše težave je samo ena stvar, zato je za to primerno eno zdravilo.” Največkrat so vzroki za vaše simptome zelo kompleksne narave, zelo sistemski. In zdraviti, oz. omiliti simptomatiko, ni tako enostavno, ko pa je v ozadju cela kombinacija porušenih ali celo pokvarjenih procesov.

Sigurno poznate nekaj, kar je zelo podobno vašemu vprašanju:

velikokrat zdravniki predpišejo mukolitik (za izkašljevanje) in antitusik (proti kašljanju), hkrati. A kdaj se uživa enega in kdaj drugega tekom enega dneva je pa zelo pomembno. Ko se držimo točnih navodil, lahko z obema nasprotnima zdraviloma pomagamo, da pospešimo čiščenje dihalnih poti in hkrati ponoči manjšamo napade kašlja. Če uporabljamo ti dve zdravili v drugačnem vrstnem redu, pa povzročimo točno nasprotni učinek (ali kot ste rekla”dizaster”).

podobno je tudi z anksiolitiki in antidepresivi. Osebe, ki imajo dolgo časa (meseci, raje LETA) kronične težave (različnih oblik, ki ni nujno da so samo psihične narave), katerih posledica so malodušje, utrujenost in hkrati nespečnost, moraste sanje, panika, strah,… takim osebam zdravniki lahko predpišejo obe obliki. A jih morajo uživati tako kot so jim jih predpisali.

Med pomirjevala sodijo tudi baldrijan (mi poznamo predvsem Persen), hmelj, pasijonka, kamilica, pa še marsikaj. In marsikdo, ki uživa antidepresive, uživa tudi persen, in ne neko sintetično obliko pomirjevala.Pa najbrž niti ne pomisli, da so to nasprotno si delujoče molekule.

Upam, da sem bila dovolj razločna,

z lepimi željami

New Report

Close