Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Psihologija in psihiatrija Izgorelost prekomerno potenje in ormidol?

prekomerno potenje in ormidol?

Lepo pozdravljeni!

Ker nisem vedela, kam naj se obrnem s to težavo, sem se odločila, da se bom poskušala posvetovati pri vas.
stara sem 18 let in se prekomerno potim. Začelo se je približno v 8.razredu osnovne šole, ko sem namenoma naglo shujšala.
Veliko se potim, ponavadi na to vpliva tudi živčnost. Potim se, ko mirujem ali ko se gibljem. Vedno in povsod:(
Ponavadi imam vedno mokre kolobarje na majci pod pazduho, pri gibanju pa imam tudi hrbet popolnoma premočen. Kamorkoli grem, se na poti do tja toliko spotim, da se na koncu počutim popolnoma obupano. Ker seveda vsakič vem, da se bom spotila, sem še živčna zaradi tega in se zato še bolj spotim.
Danes sem obiskala zdravnico (zaradi razdražljivega črevesa) in ji povedala tudi za potenje.
Dala mi je recept za zdravilo Ormidol, meni pa ni ravno jasno, zakaj ravno te tablete. V navodilih sem namreč prebrala, da so te tablete predvsem za hipertenzijo/angino pektoris/srčni infarkt/motnje srčnega ritma.
Naj bi popila polovičko tablete, ko bi čutila da je potrebno.
Prebrala sem, da naj bi povzročale nižanje pritiska, sama pa sem že čisto malo nagnjena k nizkemu pritisku in sem slabokrvna.
Zmedena sem in bi prosila, če mi lahko kaj svetujete.

Najlepša hvala!

Tea.

Tea pozdravljena,

verjamem, da ti tole potenje povzroča cel kup preglavic, tvojih osebnih frustracij,nelagodja,…. A vedi, da nisi edina. Eni se potijo huje kot drugi. Tako dekleta kot fantje.

Vzrok za to ni enostavno poiskati, saj jih je cel kup:
– od osnovne fiziološke regulacije temperature v telesu, ki je pogojena s hormoni in vse to s krvožiljem in srčkom, ki poganja kri (transportno sredstvo za hormone, kisik, hrano celicam….) po celem telesu. Do razstrupljanja telesa škodljivih snovi, ki se izločajo tudi skozi kožo (potenje),
– in do čustvenih,psihičnih dejavnikov, ki lahko še dodatno pospešujejo potenje.

Močneje si se začela potiti v 8.razredu, to je v času, ko se je tvoje telo začelo preoblikovati iz punčke v mlado dekle. To povzroča ogromno burnih reakcij. Ena od njih je tudi zelo močno potenje. Praviš, da si v tistem času tudi močno shujšala. Kar je ravno tako bil zelo hud “šok” za tvoj organizem, ki se je začel spreminjati. Omenila si tudi, da imaš težave z razdraženim želodcem

Vse to govori, da si še vedno v fazi razvoja, da imaš zato tudi določene čustvene/psihične težave, ki se jih ne da odstraniti z “eno tabletko”.

Zdravnica ti je predpisala zdravilo atenolol, najbrž z namenom, da se ne bi toliko vzburjala.In s tem nekoliko znižala koncentracijo potu.

Nisem zdravnik, zato ti težko karkoli svetujem glede predpisanega zdravila.

Lahko ti pa svetujem nekaj drugega, za kar sem prepričana, da ti lahko samo pomaga.

Najprej se poglej – tvojo dedno zasnovo in tvoje psihično in fiziološko delovanje:

– zavedati se moraš, da odraščaš. Poglej svoje starše in stare starše – ali se kateri od njih prekomerno poti? Če se, potem pomeni, da si podedovala to lastnost,( ki ni tako slaba, saj tvoje telo sproti odplakuje škodljive snovi; sploh, če si nervozna,…) ki se ti sedaj kot odrasli osebi že kaže.
– če se nihče od njih ne poti prekomerno, potem si ti nekaj posebnega v vaši družini, a to še ne pomeni, da je kaj narobe. Ker imaš tudi zelo občutljiv želodec, pomeni, da si najbrž precej čustveno bitje, ki hitro in burno reagira, s tem tvori precej stresnih hormonov, ki vplivajo na večje izločanje…….

Poleg zdravil, ki jih moramo včasih uživati in v nekem obdobju degeneracije (pokvarjenih celičnih mehanizmov) celo sprejeti kot del našega vsakdanja, je dobro in zdravo vpeljati v svoj bioritem neke aktivnosti.

Nihče ni popoln. Niti najlepši ljudje na svetu. Predvsem ti znajo skriti svoje pomanjkljivosti.Tudi potenje in nekateri se prav tako kot ti prekomerno potijo. A zato je potrebno nekaj narediti.

Ti lahko zase narediš najprej to, da te prekomerno potenje ne bo več motilo, oviralo,….

1/ Začni nosti majice, jopice, spodnje perilo, hlače iz naravnih materialov (bombaž, volna, lan).Tako tvoja koža lahko diha, se bolje zrači in se manj poti.

2/ Vedno poskrbi, da si malo manj oblečena, da ti ne postane vroče.

3/ S seboj začni nositi rezervno majčko, en deodorant v torbici in toaletne robčke; kamorkoli prideš, se lahko ali preoblečeš, obrišeš in ponovno našpricaš/ namažeš. Boš videla, kako ti bo zamozavest zrastla, ko boš vedela, da se lahko preoblečeš. Telo bo počasi to razumelo, ti ne boš več živčna in potem se boš začela manj potiti. TO SE NE ZGODI TAKOJ!! Vaja dela mojstra in to velja tudi za tvoja čustva in tvoje telo. Vsaka sprememba v telesu pomeni vsaj 6 mesecev, pa tudi leto in dve leti. Mladi organizmi so sposobni hitrejših sprememb (tako v dobro, kot v slabo! )

4/ Začni uporabljati bolj intenzivno deodorante. Že občutek, da dišiš, pa čeprav si mokra, je za tvojo psiho in počutje zelo dobro!!

5/ PREHRANA je zelo zelo pomembna!! Nič nisi povedala kako se prehranjuješ! Predlagam ti veliko več zelenjave, sadja, nič sladkarij, čokolade, mastne hrane, živalskih maščob, fast-food hrane, cvrtja,……..sladkanih pijač, kave,…..

Verjamem, da boš sedajle rekla: Jah, zdej bom pa še nosila posebno torbo z dodatno majčko! Ja, res je! Vsi mi moramo v določenem času svojega življenja narediti kakšne spremembe, se prilagoditi novim okoliščinam. TISTI, ki to sprejmejo,in imajo voljo, in so motivirani, TISTI tudi naredijo spremembo na boljše! Poskusi in boš videla, da se da marsikaj narediti!! Na boljše!

Želim ti veliko dobre volje, želje in motivacije, in boš videla, kaj vse se da narediti, kljub napakcam našega metabolizma,

lp m

Najlepša hvala za nasvete. Rada bi omenila, da pravzaprav veliko od omenjenega že počnem; povsod s sabo nosim dodatno majco, deodorant in robčke. Pazim tudi iz katerega materiala so oblačila…
Res je, da me velikokrat ljudje (predvsem moj razred) zelo čudno gledajo, ko opazijo, da se velikokrat preoblačim in imam polno robčkov ter mi postavljajo čudna vprašanja. A sem se v zadnjih 2 letih že popolnoma navadila čudnih pogledov in se ne obremenjujem več z njimi. Pravzaprav sem ugotovila, da me veliko prijateljic razume, pa tudi fant.
Po vašem odgovoru, sem temeljito premislila in mislim, da mi največ težav povzroča ravno to, da se ne morem sprejeti, ne morem sprejeti tega, da mi potenje povzroča toliko preglavic. Čeprav se preoblačim ipd, se še vedno gnusim sama sebi, in se prepričujem, da ni prav, da se toliko potim, da ni vredu, da sem drugačna. Zato sem vedno živčna, se obremenjujem in mi je velikokrat vroče in…začaran krog.
Če bi to drugačnost sprejela, mislim da bi mi bilo veliko lažje.
Pa tudi prehrano bi morala spremeniti. Ker sem v dijaškem domu in ker nam šola ne omogoča tople malice (s prijateljicami vedno pojemo kakšen rogljiček, čokolado, pomfri), bo to malo težko, a se bom le potrudila. Že zaradi želodca moram. Navsezadnje imam rada sadje in zelenjavo. Kakšen napredek se bo že pokazal, vem da mi bo z vztrajanjem uspelo.

Res upam, da nisem preveč tečna s tem pisanjem, ker vem da imate veliko dela.
Hvala, ker ste mi pomagali in ker sem vam lahko zaupala svoj premislek.

Lep pozdrav,
Tea.

nova
Uredništvo priporoča

Tea pozdravljena,

ko boš nekoliko starejša, boš videla, da so to prav majhne malenkosti.
VERJEMI, da se 70% deklet (za katere ti meniš, da so “normalne”) ne mara, ko se pogleda v ogledalo, ko se “povoha”,ko….. Tudi manekenke, pa fotomodeli, pa – to so večinoma naši idoli.

ODLIČNO, da vse to že počenjaš! In naj te ne bo sram! NASPROTNO! Bodi ponosna nase, da veš kakšna si in da si znaš pomagati. Postani si všečna, ravno zaradi te tvoje discipline. Ali veš, koliko deklet smrdi, ravno zato, ker mislijo da so se naparfumirala in naličila in sedaj lahko samo dišijo. Pa se sploh ne zavedajo, da so njihovi telesni vonji hujši od dišav (saj poznaš tisto reklamo o prašičku pod pazduho?).

Ja, prehrana je problem pri vas mladih. Čim manj začimb, sploh pekočih, čebule, česna, paprike, popra,…. in več blagega sadja in zelenjave.

Če boš pa želela, pa si lahko omilsiš Cellfood kot dodatek k tvoji malo skromni prehrani. Sploh ti ni potrebnmo uživati polne Cellfood doze. Že cca 14 do 18 kapljic na dan (v dveh odmerkih) bi ti pomagalo uravnavati osnovno regulacijo elektrolitov in mineralov, in s časom pomagal, da bi se potenje nekoliko zmanjšalo.

Želim ti veliko dobre volje, malo potrpljenja in vztrajnosti in boš videla, da se bo sčasoma vse uredilo,

lp m

živjo!

tudi jaz imam vprašanje s tega področja. sama se prekomerno potim predvsem po hrbtu in trebuhu… začelo se je pred letom, ampak se nekak ne spomnem nobene kritične situacije, ki bi morda bila pogoj za to.
stara sem 18 let in sem o svojem problemu že obvestila mojo zdravnico, samo je skor mal take sorte, da mi je po tem razlagala ene pou urce o tem,kolk je to normalno-bla bla..skrtatka…približuje se maturantski ples. do sedaj sicer nisem mela problemou z zakrivanjem potnih madežou na hrbtu (razen poleti je bilo mal katastrofalno), ampak dejstvo je da na maturanca nekak ne morem oblečt črnih jopic ali nosit 3 obleke s seboj. to me stalno moti in nekak ne vem kako naj se lotim problema, da bi loh enkrat končno normalno se rpemeknila,brez da bi tipala hrbet, če je še suh ali ne….aja pa da bi morda kei drusga loh kdaj oblekla kot črno.
se da kaj nabavit izven teženja zdravnici, al probam še enkrat pa jo ob nepomoči “razrešim”.

hvala za pomoč.

lp a.

Pozdravljena a,

najbrž si prebrala že vse tisto kar sem pisala tvoji sovrstnici. Zato se ne bom ponavljala.

Vem, da se bliža maturanc in vem, da je to tako zelo pomemben dogodek vsakega srednješolca. Spomnim se sebe in tudi svoje hčere. In za vse maturante so obleke tako zelo pomembne, pa izgled, pa potem žurka, pa……..boš videla, da bo tudi zate nepozaben in nekaj krasnega in….
In naj te potenje ne skrbi! TAKRAT se boste potili vsi! Takrat bodo le redke punce in fanti, ki se že po naravi čisto nič ne potijo, čisto malo spotili.

Na maturancu so mokri skoraj vsi. Pa še temno je, pa gužva,pa glasba, pa….Pri maturancu potenje spada zraven.

SPLOH NAJ TE TO NE SKRBI! Da pa boš pomirjena in da boš vedela, da si zase naredila vse, pa:
– Izberi si obleko, takšno, ki si jo želiš. Blago naj bo iz naravnih vlaken zato, da bo tvoja koža normalno dihala. pa naj ne bo preveč zadrgnjena in zaprta. Naj tvoja koža diha. Da se boš bolje počutila naj bo barva temnejša, umirjena. takšne barve so tudi bolj elegantne in večerne. In sploh ni nujno, da je črna. Lahko je temno siva, modra, rjavksta, zamolklo rdeča, bordo, ubito roza, sajasto zelena,…. daj svoji domišljiji duška.
– nekaj dni (cca 5-7dni) pred maturancem še bolj poskrbi za svojo prehrano: nič živalskih maščob (mleko, sir, maslo, salame,…), nič sladkarij, čokolad, prekomernih ogljikovih hidratov (kruh, pečenega krompirja,testenine), sladkanih, gaziranih, umetnih pijač. Nič kave in pravega čaja.
veliko pa navadne vode, naravnih sokov, sadja in zelenjave, zelene solate, rastlinskih maščob.

Ljudje smo si tako različni in vsi imamo napake. Ne bom ti še jaz razlagala (sicer si lahko še enkrat prebereš zgoraj), vem pa, da za maturanca potenje ne sme biti problem. Tam so izjeme tisti, ki se ne potijo.
lp m

New Report

Close