Najdi forum

stres in šport

Saj ne vem, če se to dogaja tudi drugim, morda pa vendarle se.
Sem vneta športnica. Tekmujem v atletiki. največje težave mi povzroča čakanje na nastop. S tem imam res neverjetne težave. Med čakanjem kar ne morem ohraniti koncentracije, ko pa sem na vrsti, ko me pokličejo in čakam, da bom nastopila, pa sem čisto zmedena. Adrenalin pri meni deluje ravno obratno, kot bi moral. Kaj mi svetujete da naredim?

lep športni pozdrav

Pozdravljena,

seveda se to dogaja skoraj cisto vsem. Eni znajo to sami od sebe imeti pod kontrolo, drugi se tega morajo nauciti. Vi se boste tudi morala nauciti. Saj ni tezko, samo veckrat bo treba ponoviti.

Za vsako nervozo, tremo, pricakovanja,… – takrat je potrebno “pogledati v sebe” in se skoncentrirati.
Obstaja vec tehnik, ki vas jih lahko naucijo profesionalni trenerji, ali psihologi. Lahko pa se z nekaj discipline in vztrajnosti – tudi vi. Glavno je, da zacnete globoko dihati, pocasi , se koncentrirati na dihanje in si govoriti: bodi mirna, se malo, pa si na vrsti, ….. Pac, nekaj enostavnega, za vas vzpodbujajocega. Predvsem pa se ves cas truditi, da mirno, globoko dihate. Na tak nacin usmerite tok misli in se naucite obvladati sebe. Prvic se ponavadi se nic ne zgodi, veckrat je treba ponoviti, da sploh zacnete obvladovati svoj tok misli.

Poskusite, in ne obupati kar pri tretjem ali cetrtek poskusu. PO kaksnem sedmem, boste pa ze cutila, da ni vec tako huda trema.

Veliko dobrih rezultatov,

lp m

Joj, tudi jaz imam podoben problem. Skušal sem sicer vse bolj “športno jemati”, vendar mi ne gre najbolje. Rad tečem na kratke proge, vendar sem na štartu čisto bogi. Najraje bi kar zbežal. Premišljeval sem že, da bi pred tekmo vzel kakšno pomirjevalo, ampak verjetno to ni najboljša ideja. Podobno se mi namreč dogaja tudi v službi. Ali imate kakšen nasvet zame? Zakaj se mi po vašem mnenju to sploh dogaja?

hvala

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

verjemite, da se to dogaja vecini ljudi. Pa naj bo to na podrocju sporta, sluzbe, nastopanja,…..
To imamo nekako zapisano v genih. Potem nas pa vzgaja nasa druzina, nasa kultura. Za Slovence je na splosno znano, da nimamo najboljsega mnenja o sebi – ker smo bili ves cas tako vzgajani (psihologi, psihoterapveti pravijo, da imamo Slovenci o sebi mnenje, da si zasluzimo povprecno oceno 3, o tem, da smo sposobni za oceno 4 ali 5 – taksnih je med nami zelo malo.). Mi nismo druzba, ki bi pohvalila dobro opravljeno delo, ki bi vzpodbujala otroka, cloveka, pa ceprav je naredil napako (najbrz ste ze slisal, da pravijo, da smo druzba, ki ima v solah vgrajen predvsem sistem kaznovanja in ne sistem nagrajevanja). IN TO SE NAM POZNA POTEM POVSOD – nasa samopodoba je slabsa.
Pokaze se pa tako kot ste opisali vi, kot je opisala gospa-odicna pred vami.
TO je bilo nekaj o nasi psihi in nasi samopodobi.

SEDAJ pa kaj se dogaja v telesu na podrocju biokemije!
– Ko se nasa custva (ki trosijo veliko energije!!! ) aktivirajo, povzrocijo posebna “vzburjena valovanja v celicah mozganov”. In to se prenasa dalje na hormonski sistem, krvozilje,…..-kot domino efekt.
To se dogaja pri vas ob tremah, pricakovanjih,…..

– Ko jih uspete umiriti, preidete v tisto stanje, da obvladujete polozaj.
to lahko dosezete, da se naucite “umiriti” mozgane. Avtogeni trening, pred dogodkom-globoko dihati in si ves cas dopovedovati, da ste pripravljen, da ste dober, da…. To je potrebno trenirati in se uciti. Ne zgodi se pri prvem poskusu.Zgodi se pri 5., 10. poskusu, da se naucite obvladovati svoja custva.

– za to potrebujete veliko energije (to so hudi umski napori, ki rabijo vsaj toliko energije kot jih rabite za en sprint, hud fizicen napor!! Biti cisto pri miru in se nauciti skoncentrirati, umiriti, veliko misliti – za to potrebujete OGROMNO ATP-molekul).

KAKO SI POMAGATI?
NIKOLI pomirjevala!!! Potem sigurno ne boste dosegel dobrega rezultata. VI STE DOBER! In tudi ste BOREC! Saj hocete nastopati in doseci najboljse rezultate! Kaksna pomirjevala! NASPROTNO! Rabite se vec energije!

ZATO:
1/ najprej se moramo zaceti uciti obvladovati svoja custva (tako kot vidite v ameriskih filmih, ali pa pri sportnikih, katerim coachi dopovedujejo – TI SI NAJBOLJSI, TI TO ZMORES, TI BOS PRVI!!). Tako kot porabite veliko casa za fizicno kondicijo (telovadba, treningi,…), ENAKO bi morali porabiti nekaj casa, da bi se ucili umiriti se, obvladovati – to ni samo 5 minut!! Pred vsakim fizicnim treningom bi morali vsaj ene 15 minut porabiti za to, da se ucite koncentrirati, umiriti,….

2/ organizem mora imeti moznost, da tvori dovolj ATP- celicno gorivo. Zato pa rabi cel kup snovi, KISIK je prvi in najpomembnejsi, potem rabi celo vrsto MINERALOV, da lahko vzpostavi odlicno “komunikacijo”-prevodnost drazljajev v celici in med celicami. Zato so vedno boljse tiste kombinacije, ki upostevajo veliko mineralov v majhnih koncentracijah (zato, da se “ne najedamo” enega minerala ali snovi, ki lahko povzroci blokado biokemijskih procesov). Bolj ko upostevamo nacelo “manj je vec” pri izbiri sportnih prehranskih dodatkov, boljse rezultate (z manj negativnih ucinkov) bomo dosegali – na dolge roke.

Upam, da je kaksen od nasvetov za vas dober, in vem, da ce jih boste uposteval, boste lahko v doglednem casu ( 3 mesece, 6 mesecev, 1leto – od vas je odvisno!!!) dosegel – MANJ TREME pred nastopi.

To so tisocletja stare resnice, samo poskusiti morate!

lp m

New Report

Close