Najdi forum

Spoštovani

Vseh odgovorov do sedaj še nisem uspela prebrati, obljubim pa, da jih bom v kratkem, zato vas lepo prosim, če mi lahko ne zamerite, če bo morda moje vprašnje samo ponovitev kakšnega predhodnjega.

Zanima me, kakšna je namreč povezava med negativnimi emocijami in zakisanostjo telesa, saj sem nekje zasledila, da naj bi tako imenovane negativne emocije povzročale omenjeno zakisanost. V kolikro je temu tako, naj bi potemtakem pozitivne emocije pripomogle k zmanjšanju oksidacije v našem telesu. Sicer nisem najbolj prepričana, če sem prav napsiala ali sem morda vse pomešala, v kolikor se je pripetila zmešnjava, me prosim popravite in morda nam-laikom, malce podrobneje razložite te procese ali nas vsaj usmerite v priporočeno literaturo.

Hvala in še enkrat pohvale forumu

lp, Špela

Pozdravljena Spela,

nic hudega, ce veckrat napisemo. Pa tudi napisemo isto stvar a z razlicnimi besedami razlicnih strok. Kemiki raje govorijo v svoji kemijski terminologiji, fiziki v svoji, biologi v svoji, druzboslovci v svoji,… A VSI LAHKO GOVORIMO O ISTI STVARI.
(Slikarji eno in isto drevo narisejo lahko na ogromno nacinov od zelo realisticnega do zelo simbolicnega…).

Custva, katerakoli (pozitivna in negativna – tako jih mi oznacujemo) so v bistvu drazljaj, ki ga lahko izmerimo kot elektricni naboj (fiziki, fiziologi radi uporabljajo to tehniko; tudi v psihiatriji in psihologiji, nevrologiji je to ustaljena tehnika). Ce ga merimo s kemijskimi parametri, potem lahko merimo s pH, to je kislost nekega okolja.
kadarkoli v celici rusimo njeno okolje, potem rusimo njen naboj in s tem se spreminja kislost/bazicnost plazme.

Prava mera custev (torej naboja) lahko pozitivno vpliva na nevtralizacijo stresa. Tako reguliramo elektricne naboje in s tem kislost plazme v celici. Na tak nacin nase telo ves cas vzpostavlja ravnovesje v celicni energiji; in mi ga ves cas rusimo z nacinom zivljenja, stresi.

Zalost (posledica jokanje) je tudi negativno custvo, ki dobro vpliva, saj omogoci v velikem stevilu veriznih kemijskih reakcij sproscanje odvecnih nabojev in s tem sproscanje stresa v telesu, ki ga najbolje in nabolj ucinkovito poznamo kot jok. Saj se po joku pocutimo tako “prazni”-ves negativni naboj smo izjokali in vzpostavili ravnovesje. Ravno tako se dogaja s pozitivnimi custvi -Pozitivna custva so tudi naboj, ki omogocajo ravnotako nastanek veriznih reakcij in sproscanje odvecnih nabojev, ki omogocijo veselje, radost, vzhicenje,….

Kadarkoli pa je teh custvenih nabojev prevec (negativnih ali pozitivnih – evforija ni ravno dobro custvo, tudi histerija se lahko razvije iz prevec pozitivnih custev), pa povzrocijo skodo, saj se ne morejo tako hitro nevtralizirati v veriznih reakcijah, ki potekajo v celicah.
( Te reakcije namrec omogocajo nastanek energije, prenos te energije do DNA, kjer se dajejo navodila za tvorbo dolocenih proteinov; iz teh proteinov potem nastajajo doloceni hormoni, ki aktivirajo druge hormone, encime,….in tako dalje…in to potem mi obcutimo kot ali jezo, strah, ali radost, veselje. ).

Ce nisem bila dovolj jasna, mi prosim povejte, pa bom poskusala pojasniti,

lep dan zelim in veliko dobre vole
m

New Report

Close