Najdi forum

Pozdravljeni
Prvič se obračam na ta forum in upam, da mi boste lahko z odgovorom pomagali.
Brala sem članek, v katerem je pisalo, da naj bi česen (oz bolje rečeno) česnov ektrakt zmanjšal količino prostaglandinov v krvi in urinu, kar naj bi bil glavni indic, da se je oksidativni stres v telesu zmanjšal. Ali je v temu kaj resnice oziroma, kako lahko vemo, da se je oksidativni stres v našem telesu zmanjšal? Hvala za odgovor. Minka

Pozdravljeni,

upam, da mi ne zamerite, ce bom naredila najprej majhen uvod. Danes se namrec izvaja ogromno stevilo raziskav na razlicnih snoveh in prihaja do vedno novih odkritij. Clanki in knjige, ki so napisane danes, bodo jutri v nekaterih poglavjih zastarele.
Znanje na podrocju biologije cloveka se zelo hitro siri. po l.2002 je “padla” marsikatera stara dogma, ceprav jo v vsakdanji medicini se vedno uporabljamo. To pa zato, ker so nove tehnike diagnostike se zelo drage za vecji del zdravstvenega sistema. Predvsem ko govorimo o zelo subtilnih procesih na nivoju oksidativnega stresa. To pomeni, da se procesi izredno hitro odvijajo (nekaj tisocink sekunde) in da so koncentracije zelo nizke _ppm, v sledovih.

Ze nekaj let obstaja nova smer v biologiji – biologija staranja, ki se ukvarja predvsem z razumevanjem procesov v celici cloveka (tudi procesi staranja spolnih celic). Tako ugotavljajo kako so procesi kompleksni, med seboj zelo povezani, kako vedno bolj velja princip ” manj je vec”. In kako znamo vedno bolj ugotavljati ravno te izredno majhne koncentracije posameznih hormonov,encimov,….in tudi vedno bolj ugotavljamo kaksnega pomena ima oksidativni stres na proces staranja celice.

SEDAJ pa prostaglandini. Verjamem, da veste, da so to hormonom podobne molekule, da o njih bolj malo vemo, saj v celicah nastajajo v zelo majhnih koncentracijah (v sledovih), zivljenjska doba je izredno kratka-zato jih tezko zasledimo v zivih celicah (govorimo o spermijih), da nastajajo na celicnem nivoju, da delujejo predvsem med celicami kot neke vrste prenasalci sporocil ( prenos elektronov v eni od faz nastajanja ATP-molekul)in da ne prehajajo v ostale telesne tekocine. Zato je zanimiva zgoraj omenjena studija, da so jih zasledili v krvi in v urinu. To slisim prvic in bi bila zelo vesela, ce mi sporocite vir te studije.

Oksidativni stres se imenuje tisti proces v celici, ki se dogaja na mitohondriju. To je elektrarna celice. Ko prihaja do rusenja ( starejsi smo, vecja verjetnost da prihaja do rusenja) v procesu celicne dihalne verige (to je na membrani mitohondrija), prihaja do nastajanja prostih radikalov (v stroki jih danes poimenujejo s skupno kratico ROS), ki so zelo reaktivni, saj jim primanjkuje en elektroncek. In ta elektron poskusajo ukrasti z njim najblizje molekule, ali iona…. Nas celicni mehanizem je naravnan tako, da tvori kar nekaj encimov za oksidativni stres, hkrati jim “pomagajo” minerali, vitamini, ki nevtralizirajo te proste radikale. IN prostaglandini (spadajo med eikozanoide ), med vsemi ostalimi molekulami (encimi, hormoni,rastlinska barvila….) so tudi eden od pomembnih dejavnikov, ki pomagajo uravnavati to t.im. “celicno homeostazo”.

Na oksidativni stres v celici(katerikoli) pa vpliva lahko veliko dejavnikov:
notranji celicni zaradi porusenega metabolizma, ki je lahko vzrok v nepravilni aktivaciji gena in prenosa informacij z DNA, ali pa kasneje v ostalih celicnih procesih, ki so pod vplivom razlicnih “molekulskih, ionskih ali elektronskih sporocil”.
zunanjih dejavnikov – ti vplivajo na spremembe metabolizma v celici(hrana, polucija okolja, fizicni in psihicni stresni dejavniki).

Ne vem, ce ste zadovoljni z mojim odgovorom. Vesela bom, ce boste rekli, da, lahko pa me vprasate se kaj in potrudila se bom odgovoriti vam. Ce vas zanima biologija staranja, na trgu obstaja kar nekaj cisto nove strokovne literature/ ucbenikov (po 2005), ki poskusa razloziti ta nova odkritja procesa oksidativnega stresa. Vedno bolj tudi ugotavljajo, da je moska sterilnost posledica teh dejavnikov in tukaj vstopa vloga prostaglandinov.

lp m

New Report

Close