Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Pravo in zavarovanja Zavarovanja študij na Švedskem: ali naj si uredim dodatno zdr. zavarovanje?

študij na Švedskem: ali naj si uredim dodatno zdr. zavarovanje?

Pozdravljeni.

Junija sem doplonila 26. let in imam še eno leto magisterskega študija na Švedskem.
Zanima me, ali si moram urediti dopolnilno zdr. zavarovanje in kako je s tem, da se premija viša za 3% na leto? Ali je potem premija višja skozi vsa leta mojega življenja?

Ali to pomeni da če sklenem dopolnilno zdr. zavarovanje na primer marca 2018, se mi še šteje da sem sklenila zavarovanje v rvem letu in s tem se mi premija ne bo povišala?

Naj tudi omenim da je moj namen ostati v tujini in si tam najti zaposlitev, vendar ker je prihodnost nepredvidljiva in v primeru da se vrnem enkrat v Slovenijo, nočem vzeti rizika povečane premije zato, ker v tem letu nebi plačevala…zanima me tudi kako je v primeru, da se zaposlim v tujini, pa se nato na primer čez 20 let vrnem v Slo. in se ponovno zavarujem tukaj?

Poleg tega me zanima, ali imam kakšne dodatne ugodnosti v tujini, če sklenem doplolnilno zdr. zavarovanje, ali moram v vsakem primeru plačati še zavarovanje za študij v tujini (nujni prevozi, reševanje, etc)?

Hvala

Pozdravljeni.

Dopolnilno zdravstveno zavarovanje si je priporočljivo urediti v roku enega meseca od nastanka zavezanosti za plačevanje doplačil, da se izognemo čakalni dobi ob pozni vključitvi v zavarovanje. Čakalna doba je obdobje od začetka zavarovanja, v katerem zavarovanec ne more uveljavljati pravic iz zavarovanja. V vašem primeru od dopolnjenega 26. leta starosti.

Za zavarovane osebe, za katere se sklene dopolnilno zavarovanje po preteku enega leta od dne, ko postanejo zavezane za plačevanje doplačil, premije za vsako polno nezavarovano leto 3 odstotke višje. Za izračun števila polnih nezavarovanih let se upoštevajo vsi dnevi po 1.1.2006, ko je bila zavarovana oseba sicer zavezana plačevati razliko, a ni imela veljavnega dopolnilnega zavarovanja. Povišanje premije velja skozi vsa leta življenja.

Glede na navedeno v primeru vaše sklenitve zavarovanja v marcu 2018 še ne bo minilo 365 dni, zato tudi pribitka na premije ne bo. Boste pa več kot mesec dni nezavarovani, zato vam bo dodana čakalna doba.

Glede obveznega zdravstvenega zavarovanja in pravic znotraj OZZ, predlagamo, da se obrnete na najbližji ZZZS.
Sicer pa, če se zaposlite v tujini oz. si uredite prekinitev obveznega zdravstvenega zavarovanja v RS, potem tudi niste zavezani za doplačila in se ta čas ne more upoštevati v dobo nezavarovanosti.

Z dopolnilnim zdravstvenim zavarovanjem se izognete doplačilom k zdravstvenim storitvam v primeru, da potrebujete zdravljenje v RS.

V kolikor ostanete zavezanec v Sloveniji, predlagamo, da v tujini sklenete zavarovanje z medicinsko asistenco, ki nudi vrsto drugih praktičnih storitev, ki jih sicer nismo deležni v OZZ in DZZ. (npr. prevoz zavarovane osebe do zdravstvene ustanove v tujini ali po potrebi v domovino, pravno pomoč, premagovanje jezikovnih preprek, pomoč svojcem…). Več na https://zavarovanec.zzzs.si/wps/portal/portali/azos/zav_tujina/asistenca.

Lep pozdrav, Triglav, Zdravstvena zavarovalnica, d.d. http://www.triglavzdravje.si/ https://www.facebook.com/triglav.zdravstvena.zavarovalnica

New Report

Close