Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Urgenca Razlaga izvida MR glave brez kontrasta

Razlaga izvida MR glave brez kontrasta

Pozdravljeni,

prosim za razlago izvida MR glave brez kontrasta. Gre za mojo ženo, stara je 41 let, kontrolo pri nevrologu pa ima šele čez dva meseca. Njen splošni osebni zdravnik je povedal, da lahko poda samo laično razlago tega izvida. Če sem na napačnem forumu, vas prosim če sporočilo preusmerite na ustrezen forum. Hvala!

Izvid je sledeč: preiskavo opravimo v standardnih sekvencah in ravninah.

Levo je v beli substanci za okcipitalnim rogom vidna 5mm hiperintenzivnost v T2, hipointenzivnost v T1 in DWI-najverjetneje stanje po lakunarnem inzultu.
Nekoliko širši perivaskularni prostori obojestransko.
Ventrikularni sistem je primerno oblikovan, leži v osi, brez pomika središčnih struktur.
V pontocerebelarnem kotu oz. v zadnji kotanji ni posebnosti.
Obnosne votline in orbiti so v redu.

Sicer ima težave z glavobolom, občasno predvsem ponoči dobi občutek mravljinčenja v glavi (od tilnika proti ušesu), pravi tudi, da ima občutek kot da je pol glave omrtvičene. Včasih se ponoči tudi zbuja, ker jo sili na bruhanje.

Lep pozdrav,
Gorazd

Pozdravljeni!
Razen spremembe, ki bi lahko bila stanje po lakunarnem inzultu (to je manjhen delček možganov, nedelujoč zaradi zamašitve manjše žilice), v opisu izvida ni drugih bolezenskih sprememb. Tudi za omenjeno pa dvomim, da bi povzročala navedene težave (če sploh kakšne). Kolikor vem, pa na MONu žal ni specializiranega nevrološkega foruma.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Hvala za hiter odgovor.

Sprememba, ki jo omenjate je predvidevam zapisana vidna 5mm hiperintenzivnost v T2, hipointenzivnost v T1 in DWI?

Gre tu za to, da se možgani v tem delu na kaj ne odzivajo ali kako drugače ne opravljajo svoje funkcije? Se to stanje popravi? Ker v izvidu je tudi zapisano, da je to najverjetneje zaradi tega inzulta, torej ni 100% gotovo in zdravnik to samo predvideva.

Želel bi izvedeti tudi, kako lahko prepreči podoben dogodek v preteklosti. Lahko kako vpliva na to?

Iščem po spletu, pa na to temo res nič koristnega ne najdem.

Hvala še enkrat in obilo zdravja in uspeha vam želim.

Lp, Gorazd

nova
Uredništvo priporoča

Ja, tisti inzult pomeni odmrl delček možganov. To stanje se ne popravi, kar zadeva ta delček možganov, ni pa rečeno, da sploh to povzroča kakršne koli težave. Radiolog seveda gleda le slike in na podlagi njih sklepa, čemu bi spremembe lahko bile podobne, zato seveda diagnoza ni 100% zanesljiva. Preventiva je vse, kar ščiti žile, to je v prvi vrsti zdrav življenjski slog.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni,
Vljudno pridim za pomoč pri razlagi pojmov iz MR izvida glave.
Piše: nakaze se hiperintenzivna sprememba levo v predelu silvične fisure, najverjetneje nespecifična lezija.
Hvala
B

Pozdravljeni, izvid opisuje le mesto in izgled na posnetku, mnenje radiologa je, da gre najverjetneje za nepomembno spremembo.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Podravljeni.
Včeraj sem imela MR glave. Pred dvema letoma sem bila operirana. Spremljamo ostanek meningeoma. Na napotnici je pisalo MR glave brez kontrasta, jaz pa sem kljub temu dobila kontrast, zdaj me pa to malo bega. Kakšna je razlika pri sliki brez kontrasta in sliki s kontrastom? Pregled pri nevrokirurgu imam naslednji teden.
Hvala za odgovor.
Patty

Razlika je v tem, da se pri kontrastnih preiskavah s kontrastom obarvane stvari vidijo bolje. Običajno gre za žile.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni!

V mesecu juniju sem zaradi velike količine obremenjenosti in stresa (24 urna dosegljivost v službi, dokončanje študija – pisanje diplome, skrb za družino,… – trajanje cca 8 .mesecev) doživela “burn out” z utripom 180 udarcev na minuto, posledično z veliko telesno oslabelostjo ter sprejetjem na urgenco. Opravljene so bile preiskave krvi, slikanje pljuč, testiranje na strdke, obremenitveno testiranje, ultrazvok srca, 24 urni ekg, merjenje kapacitete pljuč, preiskava krvi ter ultrazvok ščitnice – vse bp. Počitek in rehabilitacija mi ni bila omogočena saj sem morala zaradi velikih obveznosti v službi nadaljevati z delom ter tudi dokončati diplomsko delo. Nato so se do danes pojavljali različni simptomi v presledkih, ki so vsak zase počasi izzveneli. Hiter utrip se je po mesecu umiril. Občasno še mi še pojavi vendar sem se ga nekako naučila obvladati. Deležna sem bila tudi nekaj paničnih napadov, strahu vožnja z avtomobilom kar se je že uredilo in teh težav več nimam. V mesecu juliju sem imela nekaj časa mravljince v nogi, ki pa so po nekoliko intenzivnejših sprehodih izzveneli in se od takrat niso vrnili.

V zadnjem času (cca.1 mesec) me mučijo velike vrtoglavice, ki jih včasih spremljajo tudi močni glavoboli. Opažam, da sem zjutraj v redu…po nekaj urah v službi se mi stanje poslabšuje in zvečer doseže maksimum…včasih tudi tako, da ne morem funkcionirati in čutim nestabilnost celotnega telesa – občutek je takšen kot da telo in noge nebi bile povezane in se včasih bojim, da bom padla po tleh. Zgodi pa se tudi, da kakšen dan, dva ali tri vse to tudi izgine.

Težav z dvojnim vidom, slabšim vidom, spotikanjem, padanjem predmetov iz rok, uriniranjem itd. nimam.

Zelo se bojim, da gre za MS saj me je osebna zdravnica s to diagnozo poslala na pregled k nevrologu. Pregled imam čez dva meseca. Sedaj me to zelo psihično obremenjuje in sem popolnoma prestrašena in sploh ne funkcioniram normalno saj razmišljam le o tem.

Naj povem, da opravljam 9 urno delo za računalnikom ter da sem zadnje pol leta še dodatnih 5 – 6 ur dnevno namenila pisanju diplome. Za gibanje ni bilo časa, čeprav sem prej 2 – 3 x tedensko tekla ali kolesarila.

Ali res lahko razmišljam o MS ali je možno, da so ti simptomi posledica dolgotrajnega stresa?

Najlepše se zahvaljujem za pomoč.

Pozdravljeni, opis mme kaj dosti ne spominja na ms, precej pa spominja na tesnobnost, jaz dam svoj glas slednji. Na napotnico je napisala verjetno, kaj se izključuje in ne, kaj se potrjuje.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni!

Zanima me ali se na MR glave vidijo tudi čelni sinusi oz. ali se vidi če so “zamaseni, vneti”? Ali pa je potrebno iti posebej na slikanje za sinuse?

Hvala.

Lp Dejan

Pozdravljeni, sinusi in sluznica v njih je vidna na MR.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.
Objava čaka odobritev
Objava čaka odobritev

New Report

Close