Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Urgenca Danka

Danka

Spoštovani,

ker sem zelo v skrbeh, bi vas vprašal , če je pri raku danke občutek ”polne danke” stalen (non-stop) ali pa lahko za par dni ta občutek poneha?? Kateri so še prvi simptomi pri tej bolezni? Imam 35 let.

Najlepša hvala in lepo nedeljo še naprej.

Pri 35 večinoma nimamo te bolezni, pogostejša je po 50. letu. Občutek polne danke se sicer lahko pojavi, a ni nujno, da je prisoten. Od znakov so lahko prisotne bolečine v trebuhu, napenjanje, vetrovi,
spremembe v odvajanju blata (mehkejše ali trdo blato, sprememba pogostnosti
odvajanj, zaprtost), kri na blatu…. Ker je zadeva lepo opisana na strani OI, predlagam, da si preberete tole: http://www.onko-i.si/uploads/pdf%20doc/Brosura%20CRC.pdf

Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Najlepša hvala za podan link. Nisem pa našel odgovora, če je kri na blatu vedno spremljajoč pojav raka na danki?

Hvala lepa in LP

nova
Uredništvo priporoča

Kri na blatu je pogosto spremljajoč pojav raka na črevesu in je podatek moristen kot presejalna metoda za izkanje tistih, ki potrebujejo nadaljnje preiskave (govorim o starejši populaciji in ne le o vidni krvi, temveč lahko tudi o tisti, ki se jo ugotovi le laboratorijsko). Kri na blatu pa se pojavlja seveda tudi iz drugih in pogostejših razlogov kot je rakavo obolenje.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni!

Prosim vas, če mi razložite naslednje vrednosti krvi, ki so povišane.

S-Cel.CO2 33, S-kreatinin 108, Bilirubin cel. 21, bilirubin dir. 5, gamaGT 1.04.
Hvala in lep pozdrav

Pozdravljeni. Po naših referenčnih vrednostih bilirubina nista zvišana, celokupni CO2 ni omembe vredno višji, kreatinin je minimalno povišan, nanaša se na ledvice, na višino lahko vpliva tudi hrana, športanje…. nekoliko je višji gama GT, ki se (večinoma) nanaša na jetra, zakaj je višji je iz izvida nemogoče ugotoviti (ni nujno bolezensko, alkohol je pogost vzrok)
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Spoštovani,

ali je lahko vzrok za povišan gama GT (1.04) to, da sem cca. 4-5 ur pred odvzemom krvi vzel pomirjevalo (apaurin 2mg). V bistvu mi jih je predpisal zdravnik in jih jemljem kakšne 3-4 dni, po eno do dve na dan.

Hvala lepa za odgovor
LP
Lovrenc

Pozdravljeni! Apaurin pri vas ne bo krivec za to povišanje.
Lep pozdrav!

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

pozdravljeni!
stara sem 22 let in kakšne 3 tedne imam težave. neprestano imam občutek polne dnake, predvsem ko sedim me začne tiščati. blage bolečine-krče imam v spodnjem delu trebuha. ne blato grem , vendar ga odvajam zelo malo,saj grem sedaj zelo pogosto 3-4 na dan. v blatu nisem zaznala nobene krvi. ravno tako je z mojem počutjem vse ok. so to simptomi raka na danki, ali je kaj drugega??

Pozdravljeni! To bo “kaj drugega”. Kaj vam povzroča težave je iz dokaj pičlih podatkov in subjektivnih simptomov težje reči…hemeroidi, kakšna vnetna bolezen lahko tudi nič bolezenskega.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni
Star sem 24 let in občasno ko grem na stranišče, potem ko se po opravljanju potrebe obrišem, opazim, da je na papirju nekaj krvi. Barva je dokaj močna. Ko se še 2-3x obrišem rdeča barva zgine. Opazil sem da kri prihaja iz čisto zadnjega dela danke (čisto na koncu). Bolečin ali krčev nimam, prav tako normalno, brez bolečin odvajam. Krvavitev je občasna (traja pol do 1 dne potem pa zgine za kak teden in se zopet pojavi). Občasno imam tudi občutek polne danke.
Ali naj me skrbi in ali nak grem k zdravniku?

Hvala za odgovor

Pozdravljeni!
Lahko to povzročajo že večkrat omenjeni hemeroidi, kakšna razpoka v tem delu……v povzetku pa: skrbu: ne na pregled: da

Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni,

star sem 26 let in imam občasno prisotne koščke hrane v blatu, drugače je pa dvajanje redno in tudi ni driske. Občasno pa imam tudi občutek polne danke ter vetrove in napenjanje, vandar pa to ni vsakodnevno. Zanima me, če je možno, da so te težae psihičnega izvora, ker sem zadnje čase pod velikim stresom?

Za odgovor se vam zahvaljujem.

Tudi to je možno, delci hrane so lahko tudi normalno prisotni tam, saj ni prebavljivo prav vse, kar zaužijemo.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni!
Imam 47 let,pred mesecem sem imel bolečine pri odvajanju blata,kjer se je pojavilo tudi malo krvi v blatu,najprej bolj svetle barve nekajkrat pa bolj živo rdeče barve.Pred leti sem tudi že imel podoben problem,šel tudi na pregled in omenili le,da je najbrž kakšna žilica počla pri napenjanju.Sedaj pri tem nimam več problemov,blato normalno izločam in tudi krvi ni več.Se mi pa občasno pojavlja zelo rahla kratkotrajna bolečina,le nekaj sekund, pri vhodu v anus (vsaj občutek je takšen),ki me spomni,da nekaj ni čisto vredu.Težko bi opisal bolečino.Mi lahko o tem kaj več poveste?
Hvala

Med pogostimi zadevami ni veliko izbire….razpoka-fisura, ali hemeroid, ki je zakrvavel….. Skrb ra redno in mehko odvajanje blata pa preventiven ukrep….
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Lep pozdrav star sem 23 let tehtam 140 kg. Pred 8 meseci so mi ugotovili hiatalno kilo ter vnetje zelodca od takrat jemljem tablete za zelodec ter imam tezave s prebavo zanima me če je to kako povezano z želodcem ker se mi kislina vrača nazaj. Blato ni izoblikovano na cajte je na cajte pa ni ter je mastno da se prilima na skoljko. Zanima me ce je to kakšen rak ker me je tega zelo strah. Ali je lahko poseldica stresa ali premalo gibanja, ker se tudi za vako malenkost razburjam.

Lp.

Pozdravljeni
Zdravljenje dvigovanja kisline (refluksa) in težav z želodcem poteka z zdravili in ukrepi v zvezi s prehranjevanjem. Če ni ok, pa seveda pregled z gastroskopijo. Težave z blatom so lahko povezane tudi s tem, vzrokov zanje pa je lahko še veliko. Vse skupaj pa ni posebno sumljivo za rakave bolezni črevesa.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni,

Stara sem 37 let in imam že nekaj časa občutek polne danke (oziroma da me nekaj tišči v danki), ki za nekaj dni izgine potem pa se spet pojavi. Blato odvajam vsak dan in se mi zdi normalno, krvi ne opažam. Kaj bi lahko bilo ali gre za kaj hujšega?

Hvala in lep pozdrav

Hemeroidi so dobra možnost. Za dokončno diagnozo, pa bo seveda treba pogledat noter.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

New Report

Close