Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Urgenca Borelija

Borelija

Lep pozdrav,
Lansko leto junija sem prebolela borelijo, zdravila sem se s Summamedom, pregled krvi je bil bp. Pred 6 tednimi se mi je skoraj na istem mestu pojavil kar velik obroč, poleg se je pojavil še eden-bila sta velika več kot 10 cm. Jemala sem Summamed, obroča sta izginila, pregled krvi pred tednom dni pa je: IgM: mejna vrednost, IgG: močno pozitivno…..ugovoli smo porast specifičnih protiteles proti bakteriji B.burgdorferi.
Prebirala sem že vaše odgovore na forumu in tam zasledila, da so tudi po končanem zdravljenju še dolgo v krvi prisotna protitelesa. In zdaj me zanima zakaj moram s tem izvidom k infektologu na Inf.kliniko.
Lepa hvala za odgovor in lep večer

…..malo sem spregledal vprašanje….sorry
IgG protitelesa kažejo na okužbo v preteklosti, IgM pa na svežo. Zakaj na infekcijsko lahko ugibam…..več obročastih izpuščajev na primer?
Lep pozdrav!

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Hvala za odgovor. Torej, če prav razumem imam borelijo od prej, ker je sveža okužba manj pozitivna. V bistvu je bil moj izpuščaj ves rdeč-ne obročast, pojavil se je na isti nogi, za njim pa je bil še eden, ki ga lansko leto ni bilo. Zdaj jih nimam več in kakšnih hudih težav tudi ne. Torej zakaj k infektologu?
LP

nova
Uredništvo priporoča

Pri več obročastih izpuščajih gre lahko za diseminirano obliko borelioze, ki jo zdravijo infektologi, kaj točno je bil razlog napotitve pri vaši zdravnici, pa najbolje da jo povprašate.
Lep pozdrav!

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Lep pozdrav!

Imam vprašanje v zvezi z večkratnim pojavom borelije. Pred dvemi leti sem prebolela borelijo, katere simptomi so se kazali v obliki značilnega obroča. Po predpisanem zdravilu – Summamed je obroč izginil. KLjub temu da sem proslila za pregled krvi me zdravnica na omenjeno preiskavo ni poslala, saj je menila da je nepotrebna. Pred enim tednom sem ponovno dobila klopa in sedaj opažam da se je ponovno pojavil značilen obroč (na mestu ugriza). Kljub temu da pazim na zaščito pred klopi (z najrazličnejšimi spreji) opažam da še vedno dobivam omenjene zajedalce v večjem številu kot vsi ostali.
Zanima me kakšne so lahko posledice večkratnih pojavov borelije in če lahko te posladice eliminiram, preden bodo mi začele povzročati težave. Trenutno simptomov kot je glavobol, vrtoglavica, obolelost sklepov… ne opažam.
Za vaš odgovor se vam že vnaprej lepo zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.

Pozdravljeni!
Na to, kolikokrat imate klopa (razen že znanih ukrepov) vplivati ne morete, se pa kljub temu, da ste se pred časom že (po)zdravili borelijske okužbe, lahko okužite ponovno (in povsem neodvisno od tega, da ste tudi že pred časom). Postopek je enak, torej do zdravnika in antibiotična terapija. Posledic ni, če seveda spremembo opazite in se zdravite.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni!

Junija sem bila hospitalizirana in prejela Lendacin, 14 dni, ker so zdravniki sumili na lymsko boreliozo. Nisem imela ne klopa (vsaj, da bi vedela ne, ne obroča, ne vročine …), odpovedale pa so mi roke in noge (mišice, sklepi …), bila sem slabotna, še hujše in dodatne težave (tudi vročina, iguba apetita, tekoče odvajanje blata, bolečina v vratu, spodnjem delu glave, parezije po obrazu in telesu …) so se začele po punkciji in antibiotikih. Po 3-eh mesecih imam še kar močne težave (lahko upam na popolno ozdravitev??), se je pa nekaj stvari počasi počasi začelo izboljševati, predvsem mi še ne služijo roke, tako kot bi morale, poleg tega pa se je pojavila še močna srbečica po celem telesu, sploh pa je kriza na lasišču in obrazu (rdečine običajno ni), seli pa se tudi po celem telesu, prizadeta je tudi sluznica.
Zanima me, če je možno, da je težava povezana z borelijo oz. kako reakcijo na zdravljenje, kajti bojim se, da ni zraven še kaj drugega, recimo, da so me napadle glivice (simptomi so precej podobni temu) zaradi porušenega imunskega sistema, antibiotikov. To traja sedaj že en mesec in pol in se moram kar boriti, da je situacija vzdržna (kreme, kamilične kopeli, sistemska tableta proti glivicam ….), je pa kakšen dan malo bolje.
Poleg tega me še zanima, če je možno, da se pod povečanim IgG-jem lahko skriva še kaka druga bakterija in bolezen ali sem lahko “brez skrbi”, da je diagnoza pravilna, glede na to, da mislim, da je test na B.B. negativen.

Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav,
Maja 1

Pozdravljeni!
O izvidih, s katerimi so vam potrdili diagnozo imava sicer bolj malo podatkov, na splošno rečeno pa se mi glede na opis težav in diagnostične možnosti diagnoza ne zdi nič dvomljiva. Da niste opazili klopa ali obročastega izpuščaja se dokaj pogosto dogaja. Srbečica po koži je lahko povezana z antibiotiki, lahko gre pa tudi za neko neodvisno zadevo. Ne antibiotiki ne okužba z borelijo vam niso uničili imunskega sistema in se mi ne zdi prav verjetno, da bi vam srbečico po celem telesu povzročile gljivice. Možno je, da se vam bodo težave postopno povsem popravile, žal vam internetne garancije ne morem dati. Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Spoštovani!

Hvala lepa za odgovor. Prilagam še podatek o izvidih pred kratkim v zvezi z borelijo: IgG: 512. Bi pa prosila še za eno mnenje. In sicer včeraj me je poklicala zdravnica in rekla, da glede na težave s sklepi, kožo, sluznico in očmi (ne morem biti dolgo pred računalnikom, TV-jem, knjigo, vedno močnejši občutek peska v očeh) sumi na sjogrenov sindrom. Stara sem 29 let. Nimam pa vnetih sklepov in pogostih vročin.
Najlepša hvala,
Maja 1

Okužba z borelijo lahko daje zelo raznoliko sliko. Glede na opis v zadnjem postu seveda tudi Sjogrenov sindrom ni nemogoč. Težav pa žal ni možno po netu zanesljivo pripisati enemu, drugemu ali nečemu tretjemu, kljub pozitivnemu IgG na borelijo.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni

Zanima me po kolikem času od ugriza klopa, je bolezen mogoče dokazati z analizo krvi? Ali je v krvi takoj prisotna (npr. že naslednji dan)?

Lp

Ker se okužbo večinoma ugotavlja z določanjem protiteles in (večinoma) ne same bakterije, je izvid pozitiven šele po kakšnem mesecu, lahko tudi kasneje.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni,

Mene pa zanima, ali se lahko okužiš z borelijo, če med zdravljenjem angine z amoksiklavom (5 dan), dobiš klopa, ga odstraniš in potem še 2 dni jemlješ amoksiklav, da zaključiš terapijo za angino. Ali s tem uničiš bakterije?
Pa še, vkoliko to ni dovolj dolga doba, me zanima, za koliko bi morali podaljšati jemanje antibiotika.

Hvala

Mateja

Da bi se razvila bolezen kljub jemanju amoksiklava se mi zdi zelo malo verjetno, podaljševal jemanja ne bi, saj se načeloma okužb ne zdravi preventivno, hkrati pa ne bi opustil opazovanja mesta klopa, če se vseeno razvije znani obročast izpuščaj.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

PozdravljeniI
pred leti sem se dvakrat zdravil za borelijo. Dobival sem antibiotike preko kanile. Od tega je že 5 let in imam še vedno težave. Bolečine v nogah in predvsem v levi roki, v vratu, mravljinčenje obraza in nosa, preskakovanje srčnega ritma, bolečina v prsih, potenje, tiščanje v glavi. Te težave izginejo in se spet pojavljajo. Imel sem že pri kardiologu EKG, argometrijo, holter bp, pri nevrologu EMG, MR, CT in je vse bp. Imam povišane triglicerite, refluks na požiralniku, kolonoskopija bp.
LP Robert

Pozdravljeni!
Marsikaj od navedenih težav bi lahko bilo povezano z borelijo, refluks in kolonoskopijo pa bi težko povezoval z njo…… Vprašanje v vašem postu sicer ni….
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni,

prejšnji teden sem se vrnila iz potovanja v Južni Afriki. Zadnji dan sem dobila klopa, katerega sem brez težav odstranila. Vzporedno so se mi po rokah(nadlakt) nardeili izpuščaji- na začetku so zgledali kot piki komarja- kateri pa še vedno ostajajo. Je možno da je to povezano s klopom?

Po enem tednu me je na mestu ugriza klopa ponovno začelo srbet, ampak madežev okrog pika ni.Kako naj prepoznam prve znake borelije?
Opravila sem že preglede pri zdravniku, dobila mazilo proti garjam, ker ni pomagalo so me napotili do dermatologa…

hvala za odgovor, LP, Špela

Pozdravljeni!
Po obročastem izpuščaju, torej s svetlo sredino in rdečim robom, ki se širi v okolico. Nekaj srbečih pik hkrati s klopom, najbrž ni imelo povezave z njim. Kako izgleda tipičen izpuščaj, pogooglajte pod “erythema migrans”
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni,

Pred 4 tedni me je pičil klop. Najprej se je pojavila približno 2 cm velika rdečina, ki se je s časom večala in po 2 tednih na sredini začela bledeti. Dobila sem Summamed. Z zdravljenem sem končala pred dobrim tednom, kolobar pa še vedno vztraja, le tako intenzivno rdeč ni več. Zanima me, v kolikšnem času bi moral kolobar zbledeti, ali bi bilo smiselno opraviti kakšen test, ki bi izključil možnost sekundarnega izbruha borelije ter kdaj. Hvala za vaš odgovor.

Rdečin, ki se je pojavila neposredno po vbodu kloma, ni prav sumljiva za borelijo, kvečjemu res tisti kasnejši pojav obročastega izpuščaja, ki se širi. Zdravljenje z antibiotiki je v tej fazi zelo učinkovito, tako je le malo možnosti, da bi ostali okuženi. Izpuščaj je, kot navajate, že vsaj nekoliko zbledel, ker pa tažko ocenim, predlagam, da ga pokažete zdravniku. Pri daljšem, nekaj tedenskem vztrajanju spremembe, je možno zdravljenje z drugim antibiotikom (po pretehtanju, če je diagnoza borelioze res pravilna)
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

New Report

Close