Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Urgenca otekla bezgavka v dimljah

otekla bezgavka v dimljah

Pozdrav!
Že približno 4 mesece opažam povečano bezgavko (skupek bezgavk) v predelu dimelj, ki se občasno zmanjša, potem spet poveča. Pogosto čutim tudi bolečino v predelu teh bezgavk. Včeraj sem končno zbrala pogum in šla zdravniku, ki mi je napisal delovni nalog za ultrazvok in me dal pa preiskavo krvi in urina. Vse lepo in prav, če ne bi v obeh bližnjih bolnišnicah skoraj zavrnili z izjavami: pošljite dokumentacijo po pošti, v juliju in avgustu delamo le nujne primere, boste naročeni, … in še celo, da potrebujem napotnico in ne delovnega naloga. Zdaj pa mi vi povejte, ali ni ta zadeva nujna, ali ni bistvo težkih bolezni (upam, da to pri meni ni) zgodnje odkrivanje. Slišala sem tudi že za primere, ko je oseba s podobnim problemom prišla na urgenco in so jo nemudoma napotili v bolnišnico na preizkave.
Prosim, svetujte mi, sem čisto zmedena in ne vem kaj naj naredim.
LP

Pozdravljeni!
Povečane bezgavke so največkrat posledica nekega vnetnega dogajanja v tistem delu telesa, ki ga “pokrivajo”, tiste v dimljah so tipne pogosto stalno že zaradi kakšnih vnetij v otroštvu. Za ultrazvok pri nas potrebujemo napotnico in ne delovnega naloga (a ne trdim, da so pri vas drugačni dogovori). Načeloma se z njo naročite na pregled kjerkoli opravljajo ultrazvoke in niste vezani na točno določenega zdravnika. Pri vas je veliko večja verjetnost, da ne gre za težko bolezen in tudi ultrazvok sam bo sebi ne bo dal definitivne diagnoze. Menim tudi, da urgenca ni prava postaja za obravnavo več mesecev trajajočih težav in da je vaša pot, ko ste šli do svojega zdravnika edina pravilna. Pri čakanju na preiskave pa pogosto pozabimo, koliko časa smo “izgubili” s tem, ko nismo šli do zdravnika.
Lep pozdrav!

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni !

Pred približno dvema mesecema se mi je povečala bezgavka v levih dimljah.
Ta je v roku 14 dni nekoliko splahnela čeprav je še vedno ostala povečana (velikost graha).
Potem pa so se mi povečali še dve na isti strani ena je čisto majhna ena pa malček večja sicer ozka in podolgovata cca 1cm.
Že trikrat sem obiskala osebnega zdravnika, ki pravi da če bi bilo kaj hujšega bi bile večje, a ni mi prav da me ni dal niti na odvzem krvi.
Sedaj po dveh mesecih pa čutim nekoliko povečano še v levih dimljah (velikost graha).
Res je da sem zelo suha in da so bezgavke takrat bolj tipljive vendar prav zagotovo takšne prej niso bile.
Sedaj pa me je še nekaj začelo tiščati v predelu sapnika kot nekakšen občutek da mi nekaj na njega pritiska oziroma kot da bi se mi mišice pokrčile in me kakšen trenutek prav malček poduši imam pa tudi gosto sluz.
Povečanih bezgavk na vratu ne tipam ( vsaj na ven ne).

Ali mi lahko poveste kaj bi bil lahko vzrok teh povečanih dimeljskih bezgavk in ali je mogoče da me bi v predelu sapnika tiščalo zaradi povečanih podkožnih bezgavk v predelu vratu, ki jih ne tipam.
Ali mi lahko poveste kako se pravzaprav tipajo povečane bezgavke na predlu vratu ?

Že v naprej se vam zahvaljujem za odgovor in vas lepo pozdravljam.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni!
Bezgavke v dimljah so pogosto tipljive, lahko že posledica dogodkov v otroštvu. Če se povečujejo in tega ni možno pripisati okužbi, je možno opraviti punkcijo in mikroskopski pregled dobljenega. Občutkov v sapniku ne bi mogel pripisovati morebitno povečanim bezgavkam. Te je čutiti tako kot drugje-vozlič pod kožo. Približen občutek kaj želimo zatipati je že treba imeti in boste to morda težko ocenili sami.
Lep pozdrav!

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni !

Zanima me kako hitro rastejo bezgavke v primeru da gre za limfom?
Ali je značilno da se pojavijo na različnih delih telesa ali se pojavijo samo na enem mestu?

Lep pozdrav!

Limfom je eno ime za zelo raznolike vrste bolezni-limfomov in take so tudi težave, zato ni možno tako enostavno odgovoriti, ni nujno niti to, da so bezgavke sploh tipno povečane. Če so, so lahko na več mestih (ki vsa niso dostopna tipanju-kot je npr. mediastinum).
Lep pozdrav!

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni!

Zopet se obračam na vas in vas prosim za nasvet.
Kot sem vam že zgoraj napisala , da imam povečane bezgavke v dimljah in da do sedaj osebni zdravnik ni še čisto nič ukrepal vas prosim za morebitni nasvet na koga naj se obrnem ali naj zopet obiščem osebnega zdravnika ?
Ali mislite da bi se bezgavke v dveh mesecih, če bi šlo za morebitni limfom že kaj povečale ali to ni nujno?
Ali naj v primeru da obiščem osebnega zdravnika zahtevam pregled krvi in punkcijo ali lahko zaupam, da res niso tako velike in to ni potrebno.
Zelo sem s tem obremenjena saj sem stara šele 26 let in me je resnično strah.

Lep pozdrav !

Če gre sploh res za bezgavko, je ta zelo majhna, človek bi pričakoval povečevanje, dimlje so mesto, kjer ima veliko ljudi tipno kakšno bezgavko in večinoma ne predstavljajo na tem mestu bolezenskega stanja. Po netu seveda ne želim ugibati kako to dejanjsko izgleda ter če je “sumljiva” ali ne, vsekakor pa o tem, če se mu zdi punktiranje smiselno, lahko povprašate vašega zdravnika. Morda boste strahove pregnali že s temeljitejšim pogovorom.
Lep pozdrav!

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

ALI MI LAHKO POVESTE ČE JE RES DA LAHKO POVEČANE BEZGAVKE, KI SO POSLEDICA OKUŽBE, VNETJA OSTANEJO TAKŠNE CELO ŽIVLJENJE IN SE NIKOLI VEČ NE VRNEJO NA PRVOTNO STANJE (TOREJ SE STALNO POVEČANE) ?

LEP POZDRAV!

V dimljah so tako večkrat, a om novem pojavu ali spremembah je vseeno potrebno spremljanje.
Lep pozdrav!

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

IMAM ŠE ENO VPRAŠANJE IN SICER:

ZANIMA ME ALI JE MOGOČE DA BI ME TIŠČALO V PREDELU SAPNIKA, POŽIRALNIKA ZARADI POVEČANIH BEZGAVK V MEDISPINU IN SE BI TO ISTOČASNO KAZALO NA POVEČANIH BEZGAVKAH V DIMLJAH?
ALI SE IZ KRVNE SLIKE DA RAZBRATI ALI GRE ZA LIMFOM ?

LEP POZDRAV !

Zelo neverjetno. Spremembe na krvi so lahko, a se ne da izkjučno s pregledom krvi postaviti ali ovreči diagnozo. Bolj zanimivo se mi zdi, zakaj vas skrbi ravno in izključno limfom??
Lep pozdrav!

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

POZDRAVLJENI !

KO JE ČLOVEK TOLIKO ČASA ZDRAV IN MU NIKOLI NIČ NE FALI JE NAVAJEN ŽIVETI SKORAJ BREZ PROBLEMOV.
TAKŠNO JE BILO MOJE ŽIVLJENJE LE LEPE STVARI, POTEM PA SE JE ZAČELO Z PEKOČIM OBČUTKOM V POŽIRALNIKU, KJER SO MI UGOTOVILI KRONIČNI ATROFIČNI FARINGITIS, NO PRAVIJO DA NIČ STRAŠNEGA, KMALU ZA TEM PA ŠE POVEČANE BEZGAVKE V DIMLJAH IN ENOSTAVNO SEM ČLOVEK, KI SEM SE NA POT ISKANJA ODGOVOROV ODPRAVILA SAMA, VENDAR MISLIM DA SEM NAREDILA VELIKO NAPAKO, KAJTI VIDIM DA VZROKOV ZA ENO STVAR JE LAHKO TISOČ IN POTEM KO VSE PREBIRAŠ SE TI ŽE NA POL MEŠA IN IMAŠ ŽE ČISTO VSE BOLEZNI.
ZAKAJ LIMFOM?????
KAMOR KOLI SEM VTIPKALA POVEČANE BEZGAVKE V DIMLJAH SE JE POKAZALA BESEDA LIMFOM IN ENOSTAVNO ČLOVEK ZAČNE V TO VERJETI.
VERJAMEM DA VZROKOV JE LAHKO ŠE VELIKO VENDAR DA BI IMELA KAKŠNO VNETJE ALI OKUŽBO NE VEM, MORADA TUDI VENDAR NIČ NISEM OPAZILA.

ZAHVALJUJEM SE VAM ZA POTRPEŽLIVOST IN ODGOVORE, VENDAR NA SVETU SMO TUDI TAKŠNI LJUDJE, KI MOGOČE DO SEDAJ NISMO VEDELI SPLOH KAJ POMENI ZDRAVJE.

LEP POZDRAV!

Samodiagnosticiranje po internetu (ali medicinskih priročnikih) vedno privede do strahu pred raznimi hudimi boleznimi inzato nima pravega smisla. Ob natančnejšem brskanju po netu pa bi gotovo našli še kup možnosti.
Lep pozdrav!

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

POZDRAVLJENI !

ZOPET SE OBRAČAM NA VAS.
KOT STE MI SVETOVALI SEM OBISKALA ŠE ENKRAT OSEBNEGA ZDRAVNIKA IN MU POKAZALA DA SO SE MI BEZGAVKE POVEČALE TUDI V DESNIH DIMLJAH KJER JIH PREJ NI BILO.
MOJ OSEBNI ZDRAVNIK PRAVI, DA TO NI NIČ POSEBNEGA DA BODO TAKŠNE OSTALE IN DA SO PREMAJHNE ZA KARKOLI RESNEGA.
VEM DA BOM MORALA ZDRAVNIKOM ZAUPATI VENDAR NE DA MI MIRU, DA SE NIHČE NE POSVETI ZAKAJ SO SE PA SPLOH POVEČALE?
ALI JE MOGOČE, DA IMAM KAKŠNO VNETJE ALI OKUŽBO ZA KATERO NE VEM IN NE ČUTIM?
ALI SO POVEČANE BEZGAVKE V DIMLJAH LAHKO NEVARNE?
KAKŠNI SO NAJPOGOSTEJŠI VZROKI ZA POVEČANJE?

ŽE V NAPREJ SE VAM LEPO ZAHVALJUJEM IN VAS LEPO POZDRAVLJAM!

Lahko so ostale povečane že iz otroštva, lahko je kakšno vnetje na nogah….. Za kaj gre pri vas, so take že od nekdaj in ste jih opazili še sedaj….. ne morem oceniti, prav tako si ne boste mogli dosti pomagati z najpogostejšim razlogom, ki je verjetno ta, da ima v teh predelih marsikdo kakšno bezgavko tipno povečano in ni bolan. Lep pozdrav!

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni.. Imam povečane bezgavke v dimljah na desni strani in me zanima če so bezgavke lahko povečane zaradi piercinga v popku ki ga imam od novembra lani.. Hvala za Vaš odgovor

Pozdravljeni! Da bi bilo povezano s tem piercingom, se mi ne zdi prav verjetno.
LEp pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni
Hčerka je stara 17 let.Na desni strani dimelj ima povečane bezgavke.Ena je velika 19mm dve pa sta manjši.Osebna zdravnica jo je napotila na pregled v pediatrično kliniko v Ljubljano, hematološko-onkološko ambulanto.Tam so ji pregledali kri in napravili UZ bezgavk.Kri je v redu.Za bezgavke pa so rekli da so reaktivne.Zanima me kaj to pomeni.Zdravnica je rekla da so reaktivne lahko zaradi piercinga ki ga ima v popku. Je to možno.
Lep pozdrav

Reaktivne pomeni reakcija na neko vnetje, lahko tudi kakšna ranica ipd na nogan…. Izvid načeloma pomeni “nič nevarnega”
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

New Report

Close