Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Urgenca tramal vs. analgin

tramal vs. analgin

Sem domnevno alergična na aspirin in NSAR (domnevno zato, ker me niso testirali). Ob bolečinah jemljem LEKADOL, za hujše primere pa Zaldiar. Priznam, da me je kar malo strah tramala zaradi stranskih učinkov, zato me zanima ali bi bil Analgin primeren nadomestek za Zaldiar. Za katere bolečine je Analgin sploh primeren?

Hvala za vaš odgovor.

Lp.

Zaldiar je kombinacija paracetamola (ki je v lekadolu) in tramadola (ki je v tramalu). Morda bi bilo koristno vedeti, katerih stranskih učinkov tramadola vas je strah?
Analgin se uporablja za zmerne do hude bolečine različnega izvora, od glavobola, zobobola, do bolečin v križu, ob revmatičnih boleznih ter bolečin ob napadih žolčnih in ledvičnih kamnov. Poleg lajšanja bolečin je možno z njim zniževati povišano telesno temperaturo (če drugi ukrepi niso bili učinkoviti). Med stanji, ko ga ne smemo jemati pa je tudi alergija na aspirin in druga nesteroidna antirevmatična zdravila – NSAR. Če ste dejansko alergična nanje, analgin ne bo ustrezna alternativa.
Lep pozdrav!

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Hvala za odgovor.

Pri tramalu mi ni všeč, da povzroča odvisnost, zaspanost, poleg tega pa me je čisto prestrašilo, ko sem v navodilih prebrala, da ga ne smejo jemati osebe s povišanim lobanjskim pritiskom. Saj ne da imam kake težave z njim, vendar pa ob hujših glavobolih, za kar tudi vzamem zaldiar, res čutim kot da mi bo od pritiska razneslo lobanjo in mi je malo neprijetno. Ne vem pa, če je to lobanjski pritisk.

Ali sploh obstaja kakšna alternativa lekadolu in tramalu v mojem primeru?

nova
Uredništvo priporoča

Pritisk, ki ga čutite v glavi ob glavobolu ni tisti, ki velja za zvišan znotrajlobanjski tlak. Odvisnost od tramadola je sicer možna a ni problematična ob primerni uporabi. Zdravila brez stranskih učinkov pa žal ni. Alternative so odvisne od tega, za katere bolečine zdravila jemljete. Pri glavobolu so alternative v primeru ugotovljene migrene, sicer je manj primernih možnosti. Za zgolj občasno uporabo in če le paracetamol (lekadol) ni učinkovit, se kombinacije, ki jo jemljete ni treba bati.
Lep pozdrav!

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Res hvala za vaš odgovor.

Zaldiar vzamem res redko, v zadnje pol leta odkar ga imam, sem ga vzela mogoče trikrat.

Lp.

ALI LAHKO MOŠKI JEMLJEMO ZALDIAR TABLETE ZA BOLEČINE
HVALA ZA ODGOVOR

Ni nobenih razlik v omejitvah jemanja pri moških in (nenosečih) ženskah.
Lep pozdrav!

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

ali lahko med dojenjem vzamem analgin,imam bolečine zaradi ciklusa,mark bo star 6mesecev

Pozdravljeni! Med dojenjem analgina ne smete jemati.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Ali se lahko Analgin jemlje v namene lajšanja bolečin pri mišičnem krču (močan “heksnšus”)? Zdravila, katere drugače predpisujejo v ta namen (Naklofen duo, diclo duo) mi ne primejo…

Lahko, kot načeloma vsa zdravila proti bolečinam.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni! Stara sem 32 let. Imam kronični juvenilni poliartritis, odkrit pri 13 letih, posledično osteoartrozo obeh kolkov, kolen, ramen, čeljusti, večine MCF in PIF sklepov, imam več manjših diskus hernij in degenerativne spremembe cervikalne in lumbalne hrbtenice, a stanje hrbtenice naj ne bi bila direktna posledica artritisa, lahko pa indirektna. 15 let sem vsak dan jemala naproxenum, meloxicam, celekoksib, ibuprofenum, nazadnje diklofenak, seveda ne istočasno. Zaradi kroničnega gastritisa, duodenitisa in GERB, povzročenih z jemanjem NSAR, kljub konstantni zaščiti z zaviralci protonske črpalke, sem sedaj že 5 let vsak dan na kombinaciji Dorete (37,5mg/325mg) in Analgina, zadnje pol leta še večkrat tedensko Sirdalud zaradi cervikalne osteohondroze in hernije. Imam tudi sindrom zapestnega prehoda na obeh zapestjih. 12 let sem že na Methotrexatu, trenutno samo na vzdrževalni dozi, ker je sklepno vnetje v mirovanju. Sklepne revmatske bolečine so prisotne vsak dan, ampak sem nanje navajena in večinoma ne ovirajo mojega vsakdana, sploh s pomočjo analgezije. Težave so predvsem s stanjem vratu, ki mi povzroča hude tenzijske glavobole, zateguje paravertebralno muskulaturo, predvsem obvratno in cel ramenski obroč – seva navzdol po obeh rokah, in po hrbtu do lopatic. Po poklicu sem profesorica, kar pomeni, da kar nekaj časa preživim za računalnikom in knjigo, kar stvari še poslabša.

Terapija Analgina + Dorete + Sirdaluda mi je bila sicer predpisana samo kot začasna po zadnjem hujšem gastritisu, pa je pri tem ostalo, ker mi zelo dobro prime, saj je problem pri meni, da imam kombinacijo različnih bolečin, ki izvirajo iz različnih bolezenskih stanj. Dorete same ne vzamem, ker mi pomaga samo pri glavobolu, ne pa najbolje pri sklepnih bolečinah, medtem ko je Analgin zelo učinkovit pri vsem, v kombinaciji z Doreto pa je to najboljša analgezija, kar sem jih kdaj imela. Sirdalud vzamem, ko postanejo bolečine in krči v obvratnih mišicah neznosne. Prime zelo hitro in je zelo učinkovit. Nisem človek, ki se ponavadi boji vzeti analgetik, ker to počnem vsak dan že skoraj 20 let. Skrbi pa me dejstvo, da me to čaka do konca življenja, kar je pri 32 letih še dolgo, in kakšne posledice ima vsakodnevno, dolgotrajno jemanje take analgezije na druge sisteme v telesu. Vsake tri mesece se mi sicer kontrolira stanje jetrnih encimov, in zaenkrat ni bilo s tem večjih težav. Ali bi bilo glede na kroničnost bolečin pametno poiskati kakšno drugo kombinacijo analgezije, ki bi pokrila sklepne bolečine in bolečine v mišičnem tkivu, ki so posledica artritisa, ter bolečine povezane s hrbtenico? Ali pa lahko brez skrbi nadaljujem s trenutno terapijo? Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Pozdravljeni, res je nabor zdravil, ko/če se začnejo težave z gastritisi, GERB-om… precej omejen, saj dejensko nesteroidni antirevmatiki in koksibi (nekoliko manj) lahko poslabšajo stanje. Z vašo sedanjo terapijo ni sicer nič narobe, boljše in varnejše alternative ne vidim, vredno pa bi bilo vseeno poskusiti s paracetamolom 1000 do najvec 4x dnevno (NE v kombinaciji z doreto)
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Najlepša hvala za odgovor! Lep pozdrav!

Objava čaka odobritev

New Report

Close