Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Urgenca strdek?

strdek?

Včeraj v nedeljo sem morala zaradi počenega kondoma vzeti PKK. 4 tablete ob desetih in 4 tablete čez dvanajst ur. Vse sem dobro prenesla, samo nocoj ponoči me je začel boleti trebuh in spodnji del leve noge. Strah me je, da je ta bolečina v nogi strdek.
Tablete kot kontracepcijo sem jemala že pred več, kot desetimi leti in to tri leta, brez problemov. Z možem od takrat uporabljava kondome, pa se je nesreča zgodila prvič. Imam že dva načrtovana otroka.
Torej, sem v nevarnosti za strdek, glede na bolečino v nogi? Se da kako preprečiti? Kako naj bol 100%, da je to strdek?

Hvala.

Da bi se vam zgolj zaradi teh 2×4 tablet naredil strdek je malo verjetno. Če gre za strdek, je noga običajno otekla (širša od druge), poleg ostalih znakov. Ste razen bolečine opazili še kaj?
Lep pozdrav!

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Hvala za hiter odgovor. Ja sedaj me bolita obe nogi na različnih in vsakič drugačnih mestih, tudi mravljince imam. Zelo me je strah, saj je v naši družini – sicer po priženjeni strani, pred kratkim umrl človek zaradi pljučne embolije.
Kako se da ugotoviti, da imaš strdek? Na kaj moram biti pozorna?
Vzela sem en aspirin v šumeči tabletki. Bi to kaj pomagalo preprečiti. Kaj pa telovadba?
Upam, da ne sprašujem preveč.
Hvala.

nova
Uredništvo priporoča

Opisane težave bi težko pripisal trombozi (globokih ven, ki j ne maramo predvsem zaradi možne pljučne embolije). Iščemo oziroma jo izključujemo jo predvsem ob težavah, ki izgledajo kot nesimetrično zatekanje ene noge, razlike v obsegu med nogama, razširjene podkožne vene, pogosto gre za ležeče bolnike, z nogo v mavcu, po operacijah, z rakavimi obolenji… Izključuje pa se jo z preiskavo krvi (D-dimer) in ultrazvokom (če obstaja seveda s pregledom postavljen sum). Vsekakor preventivno koristi gibanje-redno, ne le proti trombozam, na splošno za srčno žilne bolezni. V medicinskem smislu se priženjeni ne štejejo kot “družinska obremenitev” in v tem smislu niste dodatno ogroženi. Aspirin pa praviloma ni zdravilo za zdravljenje venske tromboze in ga (kot samopredpisanega) odsvetujem.
Lep pozdrav!

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Še enkrat jaz, zanima me, ali lahko uporabljam elastične nogavice pri “zdravljenju” celulita?

Škodile ne bodo, koristile pa verjetno toliko, kolikor verjamete v učinek 🙂

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

rPred dvema dnevoma se mi je pojavila bolecina v levem kolku,ki se razsirja v stegno. Sprva sem to smatrala kot krc, ki pa to ocitno ni saj bolecina ne pojenja. NA začetku je bila bolečina prisotna samo pri hoji,sedaj pa tudi pri mirovanju. Stegno je postalo na nekaterih mestih občutljivo na dotik, hkrati pa se je pojavila tudI bolečina oz. občutek stiskanja pri srcu. Stara sem 18 let, redno kadim in že eno leto jemljem kontracepcijske tablete. Ker imamo globoko vensko trombozo v družini,saj jo je prebolela sestrična pri 19 letih, me zanima ali je to možno ali je le posledica prehlada?
Vnaprej se zahvaljujem zabodgovor, LP

Pozdravljeni!
V napisanem ni nič takega, da bi samo po sebi nakazovalo na globoko vensko trombozo. Bolečine, ki sevajo iz kolka navzdol, bi lahko povzročal tudi kolk, križ, tiščanje v prsih je lahko tudi posledica tesnobe oz strahu pred tisto trombozo… Če vas skrbi, seveda pojdite do zdravnika. Omenil bi vseeno, da kontracepcijske tablete in kajenje iz razloga, ki vas skrbi, ne gredo dobro skupaj in z leti vedno manj. Pametno bi se bilo odlociti za eno ali drugo, verjetno mi ni treba posebej napisati, kaj predlagam
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Spoštovani!

Imam 45 let. Za seboj imam 24polmaratonov in po poletu v Afriko me je začela boleti levo meče na nogi, je oteklo in me zelo boli, ter zaradi tega šepam. Sem čelo življenje športnik, je pa res da je moja sestra imela probleme z trombozo na nogi.. Po tednu dni sem v Afriki začel teči in je bilo vse Ok. Po povratku pa se mi je po tednu dni pojavil enak problem in sem začel od bolečine šepati.. Bo to popustilo?

Je to tromboza in kako je možno da se to meni zgodi ki relativno dosti tečem v letu dni 550km..? Kaj predlagate, je to treba operirati? Razlog za nastanek tega?

Hvala! M.

Pozdravljeni
Predvsem nesimetrične otekline nog so sumljive za globoko vensko trombozo, v tej kombinaciji tudi bolečina v mečih…. Mislim, da bi bilo dobro, da pokažete zdravniku. Če bi šlo za omenjeno trombozo, se je ne operira ampak zdravi z zdravili, nastane pa lahko tudi “kar tako”, a največkrat v mirovanju, imobilizirani nogi, dolgotrajnem sedenju (kot je na letalu…)
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni.
22.8. letos so mi odkrili strdek v nogi. Od lanskega avgusta sem imela krvave driske. Oktobra lani sem bila na kolonoskopiji in sem se zdravila za KVČB. Ker se je slabšalo, sem bila 19.8. letos na ponovni kolonoskopiji. Dobila sem diagnozo ulcerozni kolitis in druga zdravila. Stanje se je bistveno izboljšalo. Še vedno imam ista zdravila, zraven pa še injekcije za redčenje krvi. Zanima me, v kolikem času se ta strdek raztopi? Ali se lahko gibam? Koliko?(pred tem sem veliko tekala). Koliko je možnosti, da je za tem skrit rak?Kdaj ponovijo ultrazvok, da bi videli ali je še strdek tam?
HVALA. LILI

Pozdravljeni
Od22.8. je že en mesec in za večino vprašanj že precej pozno. Namen zdravil oz injekcij ni raztapljanje strdka, ampak preprečujejo večanje in zaplete (med njimi je najnevarnejša pljučna embolija). Po pričetku zdravljenja strogo mirovanje ni potrebno, vrnitve v normalne fizične aktivnosti pa naj bo postopno. Kdaj in če ste naročeni na kontrolo veste sami, načeloma pa naj bi bila kontrola po pol leta. Splošna statistika možnosti, da se za tem skriva rak, vam čisto nič ne pomaga, saj ne velja prav za vas. če hočete številko, naj bi bila okrog 10%
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni še enkrat in hvala za odgovor.
Zanima me še, ali je po enem mesecu še možnost, da se strdek utrga in začne potovati?
Hvala.L.

Sicer nimam lastnih podatkov, možnosti za ponovitev težave ob zdravljenju pa naj bi bilo nekje 5%. Koliko je možnosti za obstoječ strdek po 1 mesecu žal ne vem
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdtavljeni!
Vceraj sem po stopnicah padla in sem z levo roko udarla po robu stopnic. Takoj se je pojavla zila, ki je zelo otekla,roka me zelo bolela in sem jo hladila, udarec je bil nekje 10 cm nad dlanjo. Z roko sem lahko gibala samo zelo me je bolelo pa vifla se je otekla zila in modro je zacelo postajati. Ponoci je bilo bolje, danes cez dan me je pa spet zacelo boleti. Vidi se oteklina, ampak zila ne vec pa vijolicno je cuti se pa trse pa pase mi hladiti. Zanima me ali lahko pride do strdkov, ker sem se pa slabse pocutla pri vsakodnevnih opravkih sem imela povisan uzrip in v prsih rahla bolecina. Mam pa malo gostejso kri na zgornji meji. Sem pa pol leta po porodu im ob porodu sem dobivala inekcije proti strjevanju zaradi manjsih varic na nogi, lahko to kej vpliva da potem hitrje nadtanejo strdki? Mislite da bi morala k zdravniku? Hvala in lep pozdrav

Pričakoval bi kvečjemu hematom, modrico na tem mestu in ne kakšnih resnih zapletov.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni,
prosila bi vas za pomoč. Stara sem 35 let, normalne postave, kadilka. Zadnja dva meseca imam velike probleme z zdravjem. Začelo se je z napadom, pri katerem sem ugotovila, da se je pulz srca iz normalnega v trenutku zelo upočasnil, nato za 5-6 sekund izginil in se nato zelo počasen vrnil. Ker sem se ustrašila, je nato sledil panični napad. Takih napadov sem imela 8 v treh tednih, nato so se umirili. Pred napadom sem vsakič začutila kot nekakšen balonček zraka v prsih, ki mi je butnil proti grlu in me dušil. Partner me je vsakokrat peljal na urgenco, vendar ekg ni pokazal posebnoti. Sedaj so za mano že nekatere preiskave, ki so vse bp – ugotovljena je samo tahikardija in omenjen začetek atrijske fibrilacije (ultrazvok srca, tilt nagibna miza, prvi nevrološki pregled, pregled krvi, 1-tedenski ekg holter). Čakam še na pregled MR glave in eeg. Pred temi napadi sem imela večkrat nekajdnevne dnevne bolečine v mečih desne noge, ki pa niso bile vezane na fizično aktivnost. Nekajkrat mi je zatekla leva noga pod kolenom, desni gleženj in tudi roka pod komolcem. Zanima me, ali je možno da so te težave povezane s krvnimi strdki. Kakšno preiskavo mi svetujete, da izločim ali potrdim to možnost.
Najlepše se vam zahvaljujem za odgovor in vas pozdravljam, s

Zdravo Saša, ne bi me presenetilo, če se na koncu izkaže, da je šlo zgolj za ekstrasistole, torej posamezne nenevarne dodatne srčne utripe, ki jim sledi pavza. Dokončno so potrjeni, ko jih “ujamemo” na ekg in če se je težava pojavila v času tistega holterja, bi morala biti diagnoza jasna (“začetek atrijske fibrilacije” mi je nekoliko sumljiv izraz, saj ta je ali pa ni ali pa je občasna, ni pa nikoli “začetna”). Tisti strdki v nogah z otekanjem oz globoka venska tromboza nima navade, da se kar pojavlja in izginja, kajenje in jemanje kontracepcojskih tabletk resda možnost precej povečuje, izključuje se jo glede na verjetnost po formuli, s krvno preiskavo in ultrazvokom. Imate naročenih še kup preiskav, ki pa jih nekako ne uspem povezati s težavami, ki jih opisujete vi. Stres in strah sicer močno povečata možnosti za pojav zgoraj omenjenih ekstrasistol, ob tahikardijah, tesnobi, motnjah srčnega ritma pa radi preverimo še delovanje ščitnice. Samodiagnostika mi ni najbolj simpatična, saj se utegnete izgubiti med kupi izvidov, zato predlagam da to skoordinira osebni zdravnik.
Lep vikend!

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Hvala. Razumem, da vam samodiagnostika ne diši, vendar sem trenutno v položaju, ko sem primorana sama poskrbeti, da se odkrije vzrok problemov. Osebna zdravnica je namreč že po navadnem nekaj sekundnem ekg.ju, ki ga je opravila in pregledu krvi hotela zaključiti preiskave in podati diagnozo anksioznost oz. panični napadi, češ da se srce ne more ustaviti za 5 sekund. Na srečo sem potem samoplačniško prišla do kardiologa, ki pozna primere daljših pavz med utripi, on me je tudi poslal na nadaljnje preiskave. Čez 2 tedna dobim podkožni ekg loop recorder, da se srčna anomalija ujame. Zaradi občasnih oteklin po telesu in dušenja ter utrujenosti in čudnega občutka v pljučih oz. prsih, sem pomislila na strdke in bi rada izključila tudi to možnost. Upam, da razumete mojo zaskrbljenost, saj trenutno nimam nikogar, na katerega bi se lahko zanesla. lp, s

Seveda razumem 🙂 Sam ppis težav me prav nič ne spominja na globoko vensko trombozo in/ali pljučno embolijo in pravega razloga za strah pred tem ne vidim, seveda pa je to klepet po netu in nikakor nobena diagnostika. Seveda obstajajo motnje ritma z daljšimi pavzami in seveda ni nemogoče, da bi to imeli vi, glede na opis in okoliščine se mi to vseeno zdi manj verjetna možnost (bo pa vsekakor to izključil ali pojasnilo tisto ekg spremljanje – sporočite). Osebnega zdravnika pa potrebujete takega, ki mu zaupate, pa čeprav je sedanji še tako dober. Če se lotite ugotavljanja teh “strdkov” sami in brez resničnih simptomov, se utegnete zaplesti v nepotrebne strahove in neskončne nepotrebne diagnostike.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

New Report

Close