Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Urgenca zanohtnica

zanohtnica

Pozdravljeni!

Pred 6 tedni sem imela prezgodnji porod, sedaj pa imam probleme, ker mi okrog nohtov na nogah zatekajo prsti. Zdravnica je rekla naj bi bila to zanohtnica, jaz pa dvomim, saj je to prvič, čudno se mi pa zdi, ker se je ro pojavilo na obeh nogah. Ali je možno da sem se pri porodu okužila z bakterijo stafilokok ter kako se to zdravi?

Hvala.

Če govoriva zanohtnici v smislu vnetja kožne gube ob nohtu, ki običajno izgleda kot boleč, pordel otečen končni del prsta, lahko je ob robu viden gnoj (=paronihija), je nekoliko nenavadno, če se je pojavilo hkrati na večih prstih in na obeh nogah. Ob gnojni kolekciji na teh mestih je potrebno kirurško zdravljenje. Težava se sicer lahko pojavi pri komurkoli (neodvisno od poroda).
Lep pozdrav!

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Ja pojavilo se je na obeh nogah na treh prstih, na dveh je bil viden ob robu gnoj, zdravnica mi je rekla, da si lahko sama pozdravim z Bivacyn praškom, ter da to ni nič takšnega. Meni se zdi čudno, saj se mi je to pojavilo prvič, še bolj čudno pa je da se je pojavilo na obeh nogah. Ali je res pametno da to sama zdravim z Bivacyn praškom ali ne? Kako pa izgleda kirurško zdravljenje, oz kaj naredijo?

Hvala

nova
Uredništvo priporoča

Če so prsti boleči, pordeli, zatečeni in z gnojem pod kožo “domače zdravljenje” verjetno ne bo dovolj. Smisel kirurškega je v odstranitvi gnoja, včasih gre stran tudi noht.
Lep pozdrav!

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Še enkrat hvala!

Zanima pa me š čim si lahko pomagam, da bi lahko doma sama odstranila gnoj, saj ko stisnem otečeni del, ob nohtu priteče ven tekočina in gnoj. Ali obstaja kaj kar lahko kupim, da bi šel ves gnoj ven iz ranice?

Nič takega ne obstaja, da bi lahko kupila in tudi stiskanje doma ni priporočljivo, saj lahko privede tudi do razširitve okužbe. Najbolje, če se napotite nazaj do vašega zdravnika.
Pozdrav!

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni!

No sedaj sem s pomočjo bivacyna “rešila” dva prstka, ne bolita, ni več gnoja, nista več rdeča. Prst katerega mi je zdravila zdravnica z jodovimi obkladki (gnoj je šel ven) nekaj dni ni bolel, 3 dni po tem ko nisem imela več jodovih obkladkov so se zopet začele bolečine. Prst me boli, vendar če ga primem in stisnem ne boli. Ali je možno, da je notri še kaj gnoja, čeprav prst ni rdeč niti otečen.

Pa še eno vprašanje glede kirurškega posega in sicer koliko časa čakaš da prideš na vrsto in koliko časa se potem prst zdravi?

Še enkrat hvala!

Če je prst brez otekline, rdečine, na stisk “mehak” v tem predelu, je malo verjetno, da je prisoten gnoj v notranjosti. Pri teh posegih ni čakalnih dob, okrevanje je hitro, še najbolj je moteč čas, da zraste nov noht, če ga je bilo potrebno odstraniti.
Lep pozdrav!

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Dr.Rebolj, sem v dvomih..Zdravnika še nekaj dni ni.Noht na nogi-palc ob strani gor pri korenu (ne na koncu)je belkast oz. rumenkast verjetno od majhnih/ozkih čevljev.Fant pravi da mi je noht vrastel v meso,in da mi bo zrasel nov kot njemu.Naslednji dan je izgledalo zelenkasto,zato naredim ob strani luknjico da ven iztisnem ves gnoj.Sem odrezala noht do korena po celi dolžini in po širini 2mm,da sčistim gnoj,mislila sm da bo itak sam odpadel ker je že malce odstopil.Gnoja sicer ni več 2 dni ko stiskam. V lekarni pravijo,da nisem smela to odstraniti,dajo Bivacyn in da mi bo zdravnik mogel dat za jest antibiotik,ker da ko na tem delu ni nohta ni ok.Pravijo da pošpricam z tistim za izpiranje ran in na debelo namažem Bivacinom.Če to naredim,bo šlo ne samo po tem delu kjer ni nohta ampak tudi pod rumeni del nohta ki je odstopil in ga nisem odrezala.Bo to ok,ker glivice baje imajo rade vlago,da se ne razmnožijo v parih dneh ko ni zdravnika?

Iz tega zapisa res nisem mogel razbrati, če gre za vraščanje nohta (bolj bi rekel, da ne). Izvajanje domače kirurgije s škarjicami za nohte se mi ne zdi dobra ideja…..gnoj pa mora izza nohta in to opravite pri zdravniku.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Hvala za odg. Ja,splošna zdravnica je bila presenečena da sem lahko sama odstranila del nohta in da ni bolelo.Pravi da antibiotik ni potreben ker je meso suho,gnoja ni, ni odprta rana in mi da Canesten kapljice 1x na dan,zvečer. Mnenja je da so glivice. To jemljem 10 dni in se mi je malo povečalo področje belega na nohtu za 1 mm v vsako smer in del nohta je odstopil.Gnoja ni že več kot 10 dni (zato Bivacina,ki predvidevam da je bil priporočen zaradi domnevnega vnetja, nisem jemala odkar jemljem kapljice).Je tako prav? Ker je zdravnica imela gužvo,je na moje vprašanje če lahko nakapam canesten večkrat na dan odgovorila pritrdilno,ni pa pogledala nohta – meso kje ni nohta je malo temnejše,ni pa nič boleče.Je dovolj da se zadeva ne širi,da zdravilo da splošni zdravnik če so samoglivice, ali menite da bi kaj več vedel dermatolog? Hvala.

Pozdravljeni!
Žal na pamet ne morem reči….lahko, da je šlo tudi za glivično okužbo nohta, gnojno vnetje pa je bilo najverjetneje bakterijska okužba. Če večrat na dan uporabite canesten, ni nič narobe, ne morem pa oceniti, če gre dejansko za kaj glivičnega, ko bi ta canesten lahko pomagal.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Dr.Rebolj,imam vprašanje.Že 3 dni me boli prst na nogi malo je zatečen
in rdeč boli v predelu konice nohta tako,da ne moran ničesar obuti.
V lekarni sem dobil mazilo Garamycin a ne pomaga.Kaj mi svetujete,da storim
saj v kratkem odhajam na dopust in,če je možno,da to pozdravim brez
kirurškega posega?
Lep pozdrav.

Če se je v tem delu že nabral gnoj, vam kirurški poseg ne uide, če se (še) ni, je možno zadevo pozdraviti z antibiotiki (ne v mazilu), ker do njih ne morete drugače, kot da stopite do zdravnika, vam predlagam to.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Dr.Rebolj najlepša hvala za vaš nasvet.Šel sem do zdravnice saj se je
v prstu že nabral gnoj in mi je kar sama predrla in iztisnila gnoj.Tako,
da zdaj hodim na preveze in je že 50% bolje.
Še enkrat hvala in lepo pozdravljeni.

Jaz pa imam sledeč problem. Na pacu desne noge se mi je ob strani pojavila oteklina. Nekaj dni sem iztiskal gnoj ter razkuževal. Gnoji se mi sicer ne več, vendar se mi je odluščila zgornja plast kože, na dotik je prst še vedno boleč, vse okoli nohta pa je rdeče barve. Noht se mi ne vrašča, saj sem tisti del odrezal(v preteklosti je pomagalo). To traja sedaj že skoraj 14 dni. Je res, da bi mi v primeru zdravniškega posega odstranili noht? Tega si res ne morem privoščiti saj me v prihodnjih tednih čaka kar nekaj preveč pomembnih stvari, da bi si lahko to privoščil.

Hvala za pomoč

Pozdravljeni!
Če se gnoj ne nabira več, bi lahko predvideval, da se zadeva izboljšuje. Res je, da se pri gnojenju pogosto odstrani noht, če kolekcije gnoja ni, ampak ne vneto obnohtje, bi šlo morda tudi brez kirurgije (antibiotiki), če seveda ne gre za vraščen noht. Do osebnega zdravnika pojdite v vsakem primeru, barantanje za noht pa bo navrsti po pregledu 🙂
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni !
Pišem v imenu mojega dedka in sicer že nekaj časa ima probleme z sredincem na nogi.Vse skupaj se je začelo dokaj nedolžno…najprej je imel ob nohtu nekakšen odtisek, pove da je možno da bi se kdaj tudi urezal pri striženju nohtov..bila je cca. par mm zatrdlina, ki ga je pričela iz dneva v dan bolj bolet…nato si je sam probal odstranit to zadevo z ščipalcem( poznamo starejše ljudi-poskušajo biti povsod sami svoji mojstri), vendar seveda neuspešno, saj je bila ta ‘stvar’ pregloboko v koži da bi jo sam lahko izrezal.Tako je prišel trenutek, ko se je bil primoran obrnit na zdravnika, ker so bile bolečine že prehude…vem da so mu nekajkrat poskušali izrezat to ‘stvar’ pri tem so mu tudi odstranili nohet-vse skupaj ni nič pomagalo, ne prevezi, ne antibiotiki, terapevtske kopeli…v bistvo se stanje samo slabša…sedaj je prst rdečkast…na otip in tudi sicer zelo boleč…je pa v vsem predelu odstranjenega nohta rana-oz neke vrste krasta…izgleda kar ‘grdo’, sedaj tudi ne hodi več na preveze..ker je vse skupaj več ali manj suho, čaka pa na pregled ožilja, ki pa ga ima čez mesec dni!! Bolečine pa so na trenutke neznosne..ponoči ne spi…v bistvo ne ve kaj več nardit..
Jaz se samo bojim, da ni vse skupaj kakšna gangrena…ne vem več kako bi mu pomagal in kaj narditi, zato se obračam na vas. ( ni pa sladkorni bolnik).

Hvala za odgovor že vnaprej !!

lp

Težko ocenim na daljavo, a povsm možno je, da so bolečine posledice slabe prekrvavitve in da je bilo s tem povezano tudi slabo celjenje spremembe na prstu. Če je prekrvavitev, ni instant rešitve, če ga boli, je mora nazaj do svojega zdtravnika, da se mu do rešitve problema zagotovi vsaj odprava bolečin.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

LEP POZDRAV IMAM ENO VPRAŠANJE NIKOLI ŠE NISEM IMELA ZANOHTNIC SEDAJ PO DRUGEM PORODU SO SE MI NAREDILE NA VSEH PRSTIH NA LEVI NOGI SEDAJ PA JE BILO EN TEDEN DOBRO PA SO SE ZAČELE DELATI NA DESNI NOGI. ZAKAJ TAKO MNOŽIČNO PRIHAJA DO TEGA PA RAVNO PO PORODU SEDAJ 3.MESECE. SEM PA ŽE VEČKRAT SLIŠALA KATERO DA JE PO PORODU IMELA ISTO. HVALA ZA ODGOVOR

New Report

Close