Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Urgenca otekle ali debele noge?

otekle ali debele noge?

Danes pri hoji z bosimi nogami so me prijatelji opozorili, da imam otekle noge (oz stopala in gležnje) in da bi bilo dobro obiskati zdravnika. Jaz nisem čisto prepričan, če je to res. Imam 33 let, nisem ravno debel, moj BMI je 25, torej ravno nekoliko pretežak… nimam nobenih zdravstvenih težav, ki bi povzročale otekanje… Stegna, meča sem vedno imel debelejša oz. močnejša. Imam pa takšno delo da sedim ogromno, precej preveč, tako da to bi lahko imelo vpliv. Pred 10 leti me je zdravnica na sistematskem pregledu vprašala če mi noge zatekajo, odgovoril sem da ne (pa ni spraševala dalje). Očitno je tudi njej bilo sumljivo (ne morem pa reči ali je bilo tako “hudo” kot danes… Jaz osebno ne vem na čem sem, večkrat sem se že vprašal ali so zatečene ali debele, vendar pa so vedno enake, oz. če že zatekajo (bolj ali manj) jaz tega ne opazim, so konstantno zatečene… Malo me skrbi predvsem zaradi svojega dela, saj se zavedam, da bi lahko staknil kak strdek. Ali obstaja kakšna metoda kako ločiti debele noge od oteklih? Imate kdaj problem kot zdravnik to sploh ločiti? Ali ste tako kot moji prijatelji prepričani da so noge zagotovo otekle in rabim pregled.
Hvala za odgovor.

Praviloma sami otekanje opazite prej, ko ga mi, če ne zaradi drugega že zato, ker vam postanejo pretesni čevlji. Strdek oz verjetno mislite globoko vensko trombozo, ponavadi povzroči zatekanje le ene noge, pri stoječem delu, visokih temperaturah…. noge lahko zatekajo, oteklina pa praviloma izgine čez noč in se poslabša tekom dneva, ko vstanete (in to se ne zgodi pri debelih nogah), pri oteklih pogosto ostane luknja, če v oteklino pritisnete s prstom, pri debelih ne. Ker ne pričakujem, da boste vaše morebitne strahove rešili po netu, vam jih lahko zdravnik razreši zelo hitro in jih ob priliki pokažite njemu.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Spoštovani!
Zdaj sem tri tedne opazoval zadevo in ugotovil, da mi noge zatekajo, ko preveč sedim, zato sem poskušal spremenit način življenja, već telovadbe, več pavz med delom za hojo, to mi je sicer pomagalo, noge niso bile vidno zatečene, luknjic ob pritisku ni bilo več proti večeru… Sem pa pred par dnevi odkril novo metodo testiranja za “pitting edema” oz te luknje v koži. Naj bi 15 sekund pritiskali… Po tej metodi mi na golenici-spodnji del vedno ostane manjša luknja, ne glede ali je večer ali jutro, noge ob gležnjih zgledajo normalno, vidne so žile in kosti, lukenj ni, ob golenici pa luknje so. To mi je precej nenavadno, ker noge ne zgledajo zatečene, poleg tega ste sami omenili, da naj bi vjutro vse skupaj izginilo pa ne, ko spim imam tudi noge podložene, te luknje pa so enake vjutro in zvečer. Je lahko še kak drug razlog da luknja ostane ali je to to in bo potrebno odkriti vzrok?
Bi se nagibali k kakšnemu vzroku, kjer stopala/gležnji niso zatečeni pa se edema vseeno zazna ob golenu?

Hvala za odgovor.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni, sicer ne vem, do kakšnih zaključkov ste želeli priti z omenjeno metodo in sem se najprej vprašal, a sploh gre za zatekanje nog, ali ste pač pri pritisku ob golen, tam naredili vdolbinico, ki ne pomeni nujno, da so noge zatečene. Po netu seveda morebitnega otekanja ne morem ocenjevati, če se vam noge zatečene ne zdijo, potem verjetno niso in ne vidim potrebe, po dodatnih google testih, ki vas poskušajo narediti bolne.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

New Report

Close