Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Urgenca Refluks

Refluks

Pozdravljeni,

zanima me, koliko časa po jedi “prepovedanega” živila (npr paradižnik, čebula …) se običajno pojavi zgaga. Je to takoj po jedi, kakšna ura po jedi ali lahko celo nekaj ur po jedi?
Ali bi lahko rekli, da se zgaga kot posledica verda pojavi v kratkem času po jedi, če pa gre za kakšno intoleranco, pa nekaj ur kasneje?
Je možno, da je zgaga povezana s paradižnikom, če se pojavi 5-10 ur po jedi, ali je v tem primeru verjetneje, da gre za intoleranco na gluten – torej kruh, ki je bil pojeden s koščkom paradižnika.
Najlepša hvala za pojasnilo!!!

Zgaga nima posebne zveze z celiakijo oz preobčutljivostjo na gluten, živila, ki dražijo sluznico želodca in poslabšujejo težave, lahko težave povzročajo kmalo po zaužitju ali preko vnetja sluznice po določenem času. Ukrepi proti refluksu zato niso toliko namenjeni ublažitvi trenutne bolečine ampak dolgoročno skrb za sluznico želodca in požiralnika. Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Spoštovani,
tudi sama imam hiatalno hernijo, zato me zanima, kako je z jemanjem Nolpaze.
Težave imam, če ne pazim pri hrani, včasih tudi, če jem zunaj. Nekateri zdravniki priporočajo Nolpazo kar vsak dan, beremo pa lahko, da ni ravno priporočljivo jemanje dlje časa? Hvala za vaše pojasnilo.

nova
Uredništvo priporoča

Od jemanja po potrebi vsake toliko ni kaj dosti koristi, vsekakor pa je potreben pregled (gastroskopija) in ne dolgotrajno jemanje kar na slepo. Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni,

jaz pa ne vem ali imam težave z refluksom ali kaj. Nekaj let pred nosečnostjo sem imela redno težave z želodcem, torej zgaga in bolečina na sredini oziroma bolj levo. Zdaj pa opažam, da tega ni oziroma zgaga tu in tam ampak redko. Opazim pa, da imam včasih neke čudne občutke. Zdaj se je to v mesecu in pol zgodilo že 3x. Namreč sploh med vožnjo v avtomobilu ali na kavi s kolegico, sem začutila občutek zraka v želodcu oziroma kot da sem lačna.
Nato pa, ko sem poskusila vdihniti globoko, sem začutila kot da ne morem globoko vdihniti kot da bi imela nek zračni mehurček, ki gre iz želodca v prsni koš … malo sem se ustrašila, zato sem dobila tudi strah v noge. Potem pa sem tak občutek imela sam od sebe, brez, da bi poskusila zajeti globoko zrak. Ne vem ali je to lahko kaj s srcem ali pljučna embolija?
Stara sem 32, nekadilka, imam mogoče 5 kg preveč, enkrat rodila, pod stresom sem res noro.
Trajalo pa je nekje pol ure vse skupaj.

Poleg tesnobe bi težave najlaže pripisal težavam z želodčno kislino.
Lp

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Po opazovanju znakov sem ugotovila, da me vedno “zvije” točno eno uro po obroku, ne glede na to, kaj pojem. Vedno me točno eno uro po obroku začrviči v želodcu, temu sledi kratkotrajno riganje in odvajanje plinov spodaj. Hkrati mi zadreveni in zapeče jezik in zaboli grlo, tam, kjer pogoltnem.
Naj povem, da jemljem zaviralec protonske črpalke lansoprazol.
Je to refluks? Ali pomanjkanje kisline? Ali intoleranca?
Če bi bila kislina, predvidevam, da bi moral lanzoprazol delovati. Pojavi se mi pa vse to, če jem solato, špinačo, juho, sendvič, pico …
Ko pojem kak orešek, se mi dvigne kislina že po petih minutah.
Čisto sem že obupana, ker ne vem, čemu pripisari ta pojav, ki je točen kot švicarska ura.

Pozdravljeni, težave bi se dalo povezati z želodčno kislino, žal pa ne poznam okoliščin, zaradi katerih vam je bil predpisan lansoprazol. Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni,

najlepša hvala za odgovor.
Lanzoprazol mi je v osnovi predpisal, ker sem imela najprej na 6 mesecev, potem na 3 mesece in nazadnje vsak mesec epizode hudega napenjanja, bolečin v trebuhu, bolečega premikanja vetrov in odvajanja vetrov zgoraj in spodaj. Po parih dneh pa sem začutila kislino. Jemala sem ga eno leto.
Letos sem prenehala z jemanjem lanzoprazola za 1,5 meseca in si tačas pomagala z Iberogastom in donatom, ki sta mi zelo izboljšala prebavo, vendar mi je po mesecu in pol začel po jedi dreveneti jezik.
Lanzoprazol imam tako zdaj predpisan zaradi mrtvičenja jezika, pekočega ustnega neba in bolečega grla.
Problem je v tem, da mi lanzoprazol ne pomaga. Dozo sem morala z vzdrževalne 15 mg povišati na dvojno in potem še na dvojno, vendar jezik dreveni še naprej in usta pečejo še naprej, zdravnik pa vztraja, da mi najverjetneje ne dela sfinkster. Ampak kako sem potem mesec in pol jedla vse normalno brez dvigovanja kisline ali hrane … Zdaj pa se mi je kljub 60mg lanzoprazola na dan vnel še požiralnik, ki pred letom, preden sem jemala lanzoprazol, ni bil vnet (opravljeni dve gastroskopiji). V želodcu je vse BP, tudi kolonoskopija je BP.
Pravi refluks – dvigovanje kisle vsebine sem do zdaj začutila samo nekajkrat v življenju. Tako da drugih simptomov nimam. Tudi kašljam ne in nisem hripava.

Zelo vam bom hvaležna, če mi boste lahko pomagali.

Predlagam, da dosledno upoštevate še vse ostale protirefluksne ukrepe, verjetno ste dobili navodila, če ne, jih najdete na netu. Žal vam kaj več kot to, forum ne bo mogel pomagati.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni,

zgoraj ste mi že podali odgovor. Ja, opažam, da npr. po kavi z mlekom ali po hranjenju s paradižnikom, dobim pekoč občutek. Samo jaz si zgago predstavljam tako, da ali da me peče navzgor ali pa da me boli v želodcu. Ne pa tako, kot da ne bi mogla dobro vdihniti globoko ali pa kot da mi nekaj zapre dihalno pot oziroma kot nek zrak not v grlu … je to lahko od refluksa?

Obcutek, da ne morete do konca vdihniti, je veckrat od tesnobe kot od refluksa. Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni,
še tri kratka vprašanja bi imela za vas.

Pri refluksu mi pomagata jabolčni kis in gorčica, narejena na osnovi jabolčnega kisa. Sokov z minimalnim dodatkom citronske kisline pa ne morem, ker mi povzročajo kislino. Kaj je na tem jabolčnem kisu takšnega, da pomaga? Imam mogoče premalo kisline? In ker že dolgo ne jem ničesar kislega, sem preprosto občutljiva na citronsko kislino?

Ker ne morem kesti nobenega kislega sadja in zelenjave, me skrbi zaradi pomanjkanja vitamina c. Tudi tablet si ne upam, da mi ne bi povzročale kisline. Ali obstaja kak način, da bi lahko uživala vitamin c, ne da bi s tem škodila refluksu? So kakšne tablete, ki ne povzročajo zgage?

Ali je mogoče, da gre za refluks, če ne v želodcu ne v požiralniku ne čutim čisto nič. Če je edini simptom odrevenel jezik? Ali če je edini simptom boleče grlo, tam, kjer pogoltnem?

Oprostite mi, ker vas toliko obremenjujem, ampak zapisom karnekoga s poljudnih strani na internetu preprosto ne zaupam in zato še toliko bolj cenim vaše mnenje.
Hvala.

Pozdravljeni, ob vsaj približno normalni prehrani vam nikakor ne bo manjkalo vitamina C, če imate refluks (kisline) seveda to ne more biti brez kisline in jo torej ne morete imeti premalo, jabolčni kis ima tudi kislino in seveda ne vidim logike, da bi vas to ozdravilo težav z refluksom in boleče grlo je lahko edini znak refluksa in ni treba imeti ob tem še bolečin v predelu želodca. Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Niste nic odgovorili.

Pozdrav. Ocitno sploh nisem oddala. No, obcasno me pece zgaga ali pa boli na levi strani, zelodec. Levo od zlicke.
Zgodilo pa se mi je ze parkrat, da sm imela v eni uri ali dnevu veckrat obcutek, ki je trajal par sekund, kot da se mi ozi grlo iziroma nizje torej poziralnik oz prsni kos. Kot da ne bi mogla vdihniti. Ne vem ali je to refluks aki tesnoba ali kaj resnejsega? Imam pfo. Sicer vse ok . Pregledana s strani kardioliga letos junija. Ekg uz in ciklometrija. Vsee ok.

Težko kaj dodam po netu, pogovorite se z osebnim zdravnikom

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

New Report

Close