Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Urgenca Tumorski marker

Tumorski marker

Pozdravljeni,
že dve leti jemljem zaviralce protonske črpalke zaradi refluksa. Gastroskopija je lani pokazala vse BP razen slabše delujoče mišice zapiralke, letos junija pa blag ezofagitis.
Od maja imam veliko zdravstvenih težav, predvsem prebavnih z napenjanjem, spahovanjem, vetrovi …
Testa za helicobacter pylori in celiakijo sta bila tik pod mejo, laktozna intoleranca potjena (3 ure po testu sem imela močno drisko in potem še ponoči in naslednji dan). Zdaj 3 dni ne jem laktoze in napenjanja ni več.
Pred tem sem zadnih 10 let pila na tešče belo kavo, da sem lahko šla na stranišče. Kavo sem nehala piti, ker sem bila prepričana, da mi povzroča kislino.
Kislina se mi je začela dvigovati 3 mesece po vstavitvi Mirene – ne vem ali je naključje ali je lahko povezano. Mireno sem si pred pol leta po enem letu uporabe odstranila.
Težave imam z menstruacijami, ki trajajo po 10 dni, čeprav so blage.
Krvni izvidi v zadnjem času so bili vse v mejah normale, razen nizkega vitamina D (16) in klasično nizkega hemoglobina in feritina.
Skupaj s testom na laktozo pa me je zdravnik napotil še na merjenje tumorskih markerjev. CA 19-9 imam 114 in zaro me grabi panika.
CEA je manjši od 0,1 (normalna vrednost je pod 5). CA 125 je 24,1 (normalna vrednost pod 35) beta 2 microglobulina je 1,5 (0,8-2,4). alfafetoprotein je 0,6 (mora bit manjši od 10).
Na smrt se bojim, kaj bi lahko pomenil tako zelo povišan Ca 19-9.
Pred mesecem dni sem imela tudi UZ abdomna in je bilo vse BP.
Na maternici imam manjši miom, če je lahko to kako povezano s tem.
Lepo lepo vas prosim za mnenje in nasvet, kako naprej.
Prestrašena

Ni mi iz vašega zapisa prav jasno, zakaj so vam določali tumorske markerje, sam se mi zdi preiskava kar na slepo srečo precej slabo uporabna. Če morda beste, v čem je trik, napišite še enoto in ref vrednost (<37?)

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni,

najlepša hvala za odgovor. Tumorske markerje mi je dal pregledati, ker pravi, da imam precej netipične znake refluksa, ki bi zaradi netipičnosti bili posledica stresa ali hormonskega neravnovesja ali česa drugega. Pravi, da lahko tudi endometrioza pomeni to vrednost.
Čez tri tedne pa imam kolonoskopijo. Ali je mogoče, da na podlagi tega sumi kaj hudega na debelem črevesu? Ker namreč nimam ne zaprtja ne drisk (razen ko uživam jedi z laktozo), pa tudi krvi ne opažam v blatu, nimam tankega blata.
Zelo vam bom hvaležna, če mi boste namignili, kaj lahko pomeni ta izvid. Je to 100% obsodba na raka ali je kakšna druga možnost ali nepomemben podatek.

Hvaležna prestrašenka

Merska enota je U/ml, referenčna vrednost pa je <37.

Saj ne trdim da sem vseveden, ampak ti tumorski markerji se mi ne zdijo uporabni za ribarjenje po kalnem in naključnem iskanja nekih rakavih bolezni, ampak bolj za spremljanje že ugotovljenih bolezni, prav zaradi lažno pozitivnih in negativnih rezultatov. Tudi pri vas se mi zdi to precej potrjujoče, saj imate nek izvid in zdaj se ne ve več, kaj bi z njim. Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

New Report

Close