Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Urgenca Obanalni strdek

Obanalni strdek

Pozdravljeni,

Stara sem 35 let, od prvega poroda pri 25ih so mi ostali za spomin hemoroidi, ki se mi pojavijo približno enkrat letno, nekaj dni je hudo, potem pa je spet vse ok in nimam nobenih težav. Ker gre za trombozirane, zelo boli nekaj dni, potem pa se vnetje umiri, a ostane kožne guba. Pazim na higieno, izpiram z mrzlo vodo po vsakem praznjenje. Ker sem se težav naveličala, grem poleti na poseg. Drugih zdravstvenih težav nimam.

Pred nekaj dnevi sem ugotovila, da me rahlo boli zadnjica. Ker ni bilo nič strašnega, sem občutek pripisala hemoroidom, češ, izgleda, da moram plačati svoj letni davek (vedno se mi pojavijo spomladi). Po dveh dneh me je stvar začela toliko motiti, da sem jo potipala – manjša oteklina nad anusom, morda 1-2cm oddaljeno od anusa, velikosti češnjeve koščice. Sicer se mi je zdela stvar preveč daleč od anusa, ampak sem vajena od prej seveda pomislila, da imam spet vnet tromboziran hemoroid, nanj sem dala malo ksilokaina in normalno živela dalje.
Tretji dan, včeraj, se je stvar povečala, občutek ni bil prijeten ob sedenju, ampak daleč od bolečine zaradi katere bi segla po painkillerju, podoben ko se naredi podložni mozolj. Zvečer sem po tuširanju opazila, da se je stvar predrla, iz nje je izteklo malo prozorne tekočine s svežo krvjo, nobenega vonja. Bolečina je v trenutku prenehala, ni drugačne barve kot koža v okolici, v bistvu je samo podolgovata zatrdlina dvignjena malo nad nivo kože, ne izgleda kot izpuščaj, bolj kot nabrekla žila pod kožo (kot krčna žila).

Ker se mi je stvar zdela čudna za hemoroid, sem naredila popolnoma neumno odločitev – pobrskala sem po Googlu in seveda padla v črno luknjo. Zdaj sem žična razvalina, glava bega od ene diagnoze do druge. Drugače sem precej miren človek, racionalen, tokrat pa sem odpovedala na celi črti. Preklinjam te čase, ko si lahko vsak trotl postavi diagnozo z Googlom in se opravičujem vsem vam zdravnikom, ki ste posvetili velik del svojega življenja učenju in zdravljenju. Pred dvajsetimi leti bi rekla, eh, mozoj na riti, danes pa sedim tukaj, trda od strahu, misli pa šibajo od crevesnega raka, abscesov, fistule, operacij…

Torej, ker vseeno nisem popolnoma neumna, imam naročen pregled pri gastroeneterologu danes zvečer. Vas bi pa vseeno vprašala, kaj lahko pričakujem? Je takšna zatrdlina pokazatelj kakšne hujše bolezni? Naj pričakujem fistulo? Lahko karkoli naredim, da preprečim pojav fistule?

Se opravičujem za daljši post, trenutno sem v državi, kjer lahko samo stiskam pesti, da bo gastroenterolog podkovan v zahodni medicini.

Hvala za vaš dragoceni čas, za odgovor in razumevanje.

Dr. Google deluje podobno kot dr. Frankenstein. Pozdravi nobenga, marsikoga pa je groza.
No, jaz vseeno mislim, da v vaši črni luknji, kot jo imenujete (mi ji strokovno rečemo danka, čeprav ni z danske) ne bo niš hudega, predrlo se je, boli ne več, tromboziran hemeroid (če je bilo znotraj) ali vnetje v podkožju, (če je bilo zunaj) bi to še vedno lahko bilo, gleda na hitrost izboljšanja po predrtju.
Še ena globoka modrost: če te kaj boli al pa skrbi, se ne dotikaj neta in merilca krvnega tlaka.

(Sporočite pa vseeno, kaj je skrival temni svet tam znotraj 😉

Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni,

hvala za hiter odgovor in vaš nasvet, Googla se bom v bodoče izogibala, ne morem si niti predstavljati, da bi k meni hodili razni Google strokovnjaki in mi pametovali o mojem delu, pa opravljam veliko manj pomembno delo od vašega.

Torej, gastroenterologu je bilo malce neprijetno, ko sem mu razkrila svojo težavo in me je poslal k splošnemu kirurgu, ki je bil bolj pogumen in si je zadevo ogledal. Pravi, da gre za manjši absces, 1cm, ki se že celi. Naredil je proktoloski pregled, rekel, da je vse čisto, nobenega izcedka, značilnega za fitsulo, niti hemoroidov. Da se lahko zgodi, da se naredi fistula, ampak zaenkrat nič ne kaže na to, ker je absces predrt, se čisti navzven, zelo majhen in ni več vnetja. Predpisal mi je antibiotik, po 5 dneh moram na pregled, če se bo stvar povečala, jo bo očistil, če ne, pa je to to. O fistuli naj ne razmišljam, ker ne morem nič, razen čakati. Tako med vrsticami mi je dal vedeti, da ljudje z majhnim mozoljem na zadnjici ponavadi ne pridejo k zdravniku, dokler ni stvar ogromna in takrat je več možnosti za komplikacije in da naj ne pretiravam.

Moram priznati, da me je zelo pomiril, ampak vseeno – bi bil takšen postopek zdravljenja tudi pri nas? Se da dejansko vse to ugotoviti z navadnim pregledom, brez krvnih testov, magnetne resonance ali ultrazvoka?

Hvala in lep začetek tedna!

nova
Uredništvo priporoča

Res noben ne kaže prav rad tistih lukenj in je človek pripravljen prenesti precej več bolečine, če ga boli rit, kot pa če bi ga recimo nos. Pregled pa (po opisu vsaj) nič ne odstopa od zahodnjaškega in dvomim, da bi se tukaj kdo tega “mozoljcka) lotil z magnetno resonanco, sploh ker je dostopno očem. Pravi dohtar pa se ne boji dr gugla in njegovih učencev 😉

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

New Report

Close