Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Urgenca Izpostavljenost hlapom živega srebra

Izpostavljenost hlapom živega srebra

Spoštovani dr. Rebolj!

Ko sem popravljal računalnik, mi je en izmed LCD zaslonov padel na tla. Na žalost nisem predvidel, da bi mi ta zaslon lahko tudi škodoval, ne samo bil v napoto. Ko sem po dveh urah končal z delom na računalniku, sem testiral še zaslon in ugotovil, da ne deluje.
Na svojo grozo sem nadalje ugotovil, da ta zaslon vsebuje fluorescentne sijalke, ki so (ne vem, koliko jih je) se verjetno razbile, saj slišim premikanje nekih manjših delčkov, ko zaslon rahlo pretresem. te fluorescentne sijalke vsebujejo živo srebro in po najbolj mračnih izračunih je njegova para v moji sobi dosegla koncentracijo 0.2 mg/m^3 (če privzamemo, da je skupna količina živega sreba v sijalki/sijalkah 5 mg, da se je vso živo srebro uparilo in da je v celoti zapustilo notranje ohišje zaslona), kar je 10 kratnik dovoljene koncentracije neorganskega živega srebra.
Ko sem ugotovil, da zaslon ne deluje, sem ga takoj premaknil ven iz hiše, sobo zračil 24 ur in jo pomil (posesal je nisem, da ne bi uparil možnih kapljic) trikrat ter se vmes stuširal petkrat, čeprav na zaslonu nisem opazil kakšne razpoke oziroma vdrtine, skozi katero bi živo srebro steklo.
Zavedam se, da je takšna količina nekaj, kar bi po definiciji na primer v tovarni, kjer se dela z živim srebrom, lahko dobil v dveh dneh in pol, vendar se ne spoznam na kinetiko presnove in izločanja živega srebra, da bi ocenil razliko v asimilaciji v tkivih na račun te razlike v trajanju zastrupljanja z isto količino živega srebra…
Zanima me tudi, kdaj bi bilo prepozno za oddajo urina oziroma krvi, da se ugotovi (oziroma z dovoljšnjo natančnostjo oceni breme na tarčnih organih ob podatku, da je od izpostavljenosti in analize minilo toliko in toliko časa) in če se to preiskave da dobiti samoplačniško v UKC, če zdravnik razsodi, da tolikšna izpostavitev ne more pustiti dovolj hudih posledic, ki bi odtehtale ceno preiskave, ampak so vseeno možne nezanemarljive posledice.

S spoštvanjem

Če pomislite čisto realno: znakov zastrupitve nimate, od ene nezgode z monitorjem pa ne morete dobiti niti neke kronične zastupitve. Možnost škode za zdravje v vašem primeru so res bolj na strani čudežev, kot pa prakse in težko najdem neko uporabno vrednost od laboratorijskih preiskav. Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

New Report

Close