Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Urgenca Bolečina pod rebri, levo in desno

Bolečina pod rebri, levo in desno

Pozdravljeni,

dalj časa me že boli pod rebri in sicer levo in desno od žličke. Bolečina ni močna ampak bolj podobna tiščanju. Ne opažam direktne povezave z obroki, je pa bolečina manjša zjutraj in močnejša zvečer. Tiščanje nekoliko pojenja, če se raztegnem oziroma vzravnam (leže ali stoje). Včasih me boli tudi hrbet in sicer ob hrbtenici na obeh straneh nekoliko nad ledvicami, na levi strani včasih pod lopatico.
Bolečina se je prvič pojavila julija ampak jo je osebna zdravnica pripisala dejstvu, da sem bila močno prepotena na zelo močni klimi v avtomobilu. Po 1 mesecu je minila. Ponovno se je pojavila v decembru in trajala približno 3 tedne. Nato se je zadeva umirila za kakšne tri tedne, sedaj pa me ponovno boli, zadnjih nekaj dni močneje kot prej. Tiščanje ni konstantno, “seli se” levo in desno pod rebri, nekaj minut bolj izrazito, nato manj.
V tem času sem opravila UZ trebuha, ki ni pokazal odstopanj razen manjše zamaščenosti jeter in tkiva trebušne slinavke. Vsi ostali organi so bp, ni žočnih kamnov, tudi trebušna slinavka naj bi bila dobro vidna.
Zadnje dni je bolečina občasno malo močnejša, danes sem se zbudila ponoči, ker mi je bilo slabo in me je zvijalo v trebuhu. Bruhala nisem, ko sem se zjutraj zbudila slabosti ni bilo več. Vročine nimam, apetit je normalen.
Zadnjih nekaj let imam večkrat težave s prebavo-napenjanje, zaprtje ali zelo mehko blato, V ponedeljek sem bila pri osebni zdravnici, ki mi je predpisala Nolpazo (20 mg) zjutraj in zvečer ter na predlog zdravnika, ki je opravil UZ trebuha, tudi kolonoskopijo in gastroskopijo (pregledala me ni). Prav tako čakam na testiranje za morebitno intoleranco na hrano (predvsem gluten in laktoza). Stara sem 46 let, 168 cm, 78 kg, imam precej maščobe na predelu trebuha.
Danes sem opravila krvne preiskave (hemogram, diferencialna krvna slika, glukoza, bilirubin, AST,ALT, Gama GT, fosfataza, trigliceridi) – vse bp. Tik pod spodnjo mejno vrednostjo MCV (79) in MCH (26,2) ter HDL (1,34). Imela pa sem povišan SR in sicer 28 (prehlajena nisem in razen opisanih bolečin je ostalo ok).
Glede na to, da se naslednji teden odpravljamo na dopust v Mehiko za 18 dni me zanima naslednje:
– ali je možno akutno poslabšanje teh simptomov in kako ukrepati (ob katerih simptomih poiskati zdravniško pomoč)
– ali lahko vzamem kakšne tablete proti bolečinam, če tiščanje oz. bolečina postane močnejše? Katere?
– žolčni kamni so verjetno izločeni, če jih na UZ ni bilo videti?
– ali se vam zdi smiselno potovanje odpovedati (zaradi trenutne bolečine bi po mojem mnenju lahko šla brez težav na pot, bojim se le morebitnega poslabšanja, vnetja,…). Ne bomo potovali po odročnih predelih ampak bomo samo v večjem mestu.

Najlepše se vam zahvaljujem za vaš odgovor.

Pozdravljeni, predpis nolpaze oz sorodnega zdravila se mi zdi glede na opis težave smiseln, saj je zelo možno, da gre za težave z želodcem oz želodčno kislino. Za oceno učinka zdravljenja pa bo treba počakati teden, dva. Ker dokončne diagnoze nimava, težko svetujem kaj vzeti za olajšanje, vredno pa je poskusiti z antacidi (rupurut, rutacid…), pod predpostavko, da gre za težave z želodčno kislino. Nujno? Hude bolečine, bruhanje krvi, “kavne usedline”, črno blato… … … Žolčni kamni mi tu niso sumljivi, o (ne)odpovedovanju potovanja pa se ne želim opredeljevati. Popolne varnosti pa vam potovanja ne jamčijo tudi, če se tja odpravite povsem zdravi. Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

New Report

Close