Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Urgenca Gliste – odmerek zdravil

Gliste – odmerek zdravil

Spoštovani, prosim vas za pomoč
in sicer danes sem na blatu opazila nekje pol centimetra velik črviček (črne brave), ki se je premikal (zvijal in lezel).
Odšla sem k zdravniku in dobila na recept Vermox.
Zdravnica glede odmerjanja zdravil v ambulanti ni dejala nič. ker jaz zdravil ne poznam, sem sama vprašala, kako je z jemanjem, če se do konca pojejo. Pa je dejala za 3 dni imate.

Z elektronskim receptom na zdr. kartici sem odšla dvigniti zdravila v lekarno, kjer pa me farmacevtka vpraša, če sem dobila kakšna navodila glede jemanja. in odgovorim,d a je zdravnica dejala, da imam zdravila za 3 dni.
In na to komentira farmacevtka aja potem je za dvakrat na dan jemati, če vam je tako dejala, potem je pa v recept napisala narobe.
Potem me je v lekarni še vprašala če so podančice in sem odgovorila,da je bila vidna glista do pol cm velika – in je na podlagi tega farmacevtka dejala – potem bo tak odmerek dvakrat na dan. In me še vpraša, če imam kontrolo, čez 14 dni, ker da se rado ponovi in da je čez 14 dni še en odmerek. No, tega pa jaz nimam nič. Zdravnica ni nič omenila nobene kontrole in ponovnega odmerka.
jaz sem pa zdaj zmedena kaj in kako jemati zdravila, ker očitno naj bi na receptu pisalo drugače (kaj natančno ne vem, ker je elektronski in ga ne vidim) kot je zdravnica osebno povedala – saj dejala pa je da so tablete za 3 dni.

V ambulanto sem klicala – pa so bile linije zasedene, zdaj pa nimajo več ordinacijskega časa, tako,da ne morem do informacije, kaj je pravilno doziranje in jemanje. Preko maila tudi niso dosegljivi.

ker je vikend vmes in jutri tudi ne morem do informacij v ambulanti se obračam na vas, da ne čakam z zdravili.
kaj bi svetovali glede jemanja zdravil – glede na stanje (vidnost in velikost gliste). je ok tako kot je dejala farmacevtka – torej 2 tableti na dan 3 dni zaporedoma. je varno tako jemati? Je lahko kaj narobe če jamljem tako, zdravnica pa je na receptu napisala drugače? Čeprav rekla pa je tudi zdravnica da so za 3 dni.
In še – ali moram v tem primeru, če pojem vseh 6 table v 3 dneh, zaprositi še za ponovni odmerek 6-ih tablet čez 14 dni?

Hvala za nasvet.

Del recepta je signatura, navodilo za jemanje, ki vam ga poda farmacevt na podlagi zdravnikovega zapisa. Ta na receptu ne bi smel manjkati. Če je, se držite zapisanega. Režim jemanja je zelo odvisen od vrste parazita. Pri podančici je to npr zgolj en odmerek, ki ga ponovite čez 2-4 tedne. Žal podatka, za kaj gre, nimava in vam ne morem svetovati najboljšega načina jemanja. Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Se vam najlepše zahvaljujem za odgovor.
Mi je uspelo med vikendom priti do elektronskega recepta preko portala zvem ezdravje portala, kjer sem lahko videla kaj je zdravnica napisala na recept.
Se zdi, da se je zdravnica zmotila v zapisu navodil v receptu in namesto 3 dni po dve tableti (zjutraj in zvečer po eno), je zmotno napisala 3x na dan po dve tableti (kar bi bilo zgleda predoziranje in je zato očitno zmotilo tudi farmacevtko).
Saj bi po tem navodilu iz recepta morala pojesti vseh 6 tablet v enem dnevu in bi bilo preveč tudi glede na priložena navodila, kjer te možnosti tudi ni.
Tako da je šlo očitno za napako v zapisu v receptu.

Jaz sem tako začela z jemanjem v petek zvečer in jemala tako kot je naročila farmacevtka in je zapisano tudi v navodilih pod možnostjo dve- (torej dve tableti na dan (zjutraj in zvečer po eno) – jemanje 3 dni). In sem tako že zaključila z jemanjem. Upam da bo stanje zdaj ok trajno. Bom pa še pozorna, če bi se ponovilo, za ev. potrebno ponovitev zdravil.

Domnevam, da je taka navodila imela v mislih tudi zdravnica, samo da je namesto jemanje 3 dni, zmotno napisala 3x na dan.
Se vam zahvaljujem za pomoč.

nova
Uredništvo priporoča

Če ne navodilo za jemanje na receptu drugačno, kot je običajno odmerjanje zdravila ali če je odmerjanje namerno “preveliko”, mora to zdravnik na receptu posebej označiti, da ne pride do takih napak. Torej lahko predvidevava, da je bila v zapisu pomota. Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

New Report

Close