Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Urgenca MR glave

MR glave

Kaki dve leti nazaj so se mi pojavile težave z “ošvohnelostjo” desne strani pa bolečine v desnem očesu, utrujenostjo itd. Pomislil sem na MS in takrat orpavil kar nekaj preiskav od nevrolgoa, CT, MR glave, EEG itd. Ugotovili niso nič ekstra:
Levo frontalno pred sprednjim delom inzule je na SWI viden do 1,8 cm velik venski angiom, kolektorska vena se zliva v sprednje leve inzularne vene. Na MR arterijski angiografiji v tem delu ni videti eventualnih patoloških arterij ali zgodnjih drenažnih ven, ki bi govorile za AVM. Spremeba ima videz DVA.
Levo frontalno je še ena drobna par mm velika lezija, nespecifična, verjetno klinično nepomembna, lahko ob migreni, manj verjetno trombifiliji?

Težave so se mi v začetku meseca do določene mere ponovile (v precej manjšem obsegu kot takrat) in sem napravil sedaj kontrolni MR glave po protokolu za MS, pa me zanima razlaga:
V levem frontalnem režnju je na SWI vidna majhna trakasta žilna formacija, ki je enaka kot na prejšnih MR slikah.
Obojestransko frontalno so posamezne (4 ali 5) drobne, nekaj mm velike spremembe, ki so na T2 in FLAIR hiperintenzivne.
Drugod v možganovini ni videti patoloških sprememb jakosti signala. Drugo tudi vse bp.
Mnenje: Mogoče začetne ishemične spremembe, za demielinizacijsko bolenje značilnih sprememb ni videti. Majhen venski angion levo frontalno.

Me ima še kaj skrbeti po tem za MS, glede na to da ne gre za dem. obolenje? Tiste spremembe me motijo (ishemične, kaj je to?). Je lezija enako kot sprememba ali sta to dva različna pojma?

Lezija je enako kot sprememba, preiskavapa ni potrdila sumov, da bi šlo za multiplo sklerozo (oz demielinizacijsko obolenje). Ishemične pomeni zaradi motene prekrvavitve oz dobave kisika. Lp

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pa so lahko te spremembe kaj kritične (hiperintenzivne?) ?

nova
Uredništvo priporoča

Omenjene spremembe ne pomenijo, da bi zaradi njih morali imeti kakšne težave, niso niti bolezen same po sebi. Treba pa jih je gledati v sklopu okoliščin, starosti, zdravstvenega stanja, drugih bolezni. Zgolj opis izvida pa sam po sebi ne pomeni veliko. Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni!
Lepo bi prosila za razlago Mr izvida glave:
Dva punktiformna hemosiderinska depozita levo frontalno kortikalno in desno frontalno v globini ter promitetnejši levi kaverozni sinus.
Ali je to nevarno..?? Narocili so me na Mr venografijo cez en mesec, vendar me zanima ce je to kaj nevarnega, ali naj grem samoplačniško da bom takoj na vrsti?
Hvala za odgovor in lep dan..

Pozdravlje i, omenjeni depoziti so lahko posledica manjših krvavitev v preteklosti ali žilnih malformacij in se mi zdijo smiselne nadaljnje preiskave, kot so vam predlagali. 1 mesec do kontrastne preiskave se mi zdi razumen čas čaka ja v medicinskem smislu. Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni!
Hvala za odgovor! Mi lahko prosim samo poveste ali je to nevarno.. Se lahko v tem času ko čakam na slilanje kaj zgodi, je kritično ali ni nevarnosti. Me zelo skrbi.
Hvala in lep dan

Zdravo, ker razpolagava zgolj z enom izvidom, ki ni dal dejanske siagnoze, seveda ne morem oceniti, za kaj gre posledično težko govoriva o “nevarnosti”. Čas do naslednje preiskave pa se mi zdi razumen

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

New Report

Close