Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Urgenca Stranski učinek novega zdravila?

Stranski učinek novega zdravila?

Spoštovani dr. Rebolj,

v sredo sem začela jemati nov antidepresiv Paroxat (anksioznost in blažje depresije), zdravnica mi je predpisala polovičko tabete (20mg) zvečer prvih 6 dni. Jemala naj bi jih predvsem zaradi spanja, s katerim imam pogoste težave, ker je moja anksioznost najbolj močna takrat.

Včeraj oz. danes ponoči se mi je zgodilo nekaj, kar se mi še ni nikoli, in me zanima, ali je možno, da gre za stranski učinek. Prve tri večere jemanja je bilo namreč vse ok, danes ponoči pa sem nenadoma začela čutiti pritisk v glavi, nato pa vroč, gomazeč ‘val’ po trupu navzgor in v glavo, zdelo se mi je, da bom izgubila zavest. Ko sem se nekako odvlekla do vrat, sem tam res padla v nezavest. K sebi sem prišla dokaj hitro, a ker sem se počutila še naprej zelo omotična in ker sem se zelo tresla, smo poklicali rešilca. Takrat vročine nisem imela, vse vitalne funkcije so bile ok (pulz, tlak, eeg, sladkor v krvi je bil normalen). Povedala sem, da sem po onesvetitvi dobila tudi diarejo, a je bilo le enkrat. Ko so reševalci odšli, se mi je še parkrat ponovil napad, le da brez izgube zavesti. Nekako sem zaspala do jutra, dopoldan pa sem spet imela nekaj teh valov z napadi diareje. Sicer mi ni slabo (vsaj ne v želodcu) in tudi hrana mi tekne. Imam pa sedaj nekoliko povišano temperaturo (37,5), srce mi ves čas bolj močno in hitreje bije (kot da sem ves čas nervozna), v glavo semše ‘čudna’ in občasno, sploh če sem dlje pokonci, seše pojavi kak va. Toda odkar se je pojavila temperatura, se mi zdi, da so se napadi vseeno nekoliko ‘unesli’.

Sem pa ravno na obisku pri starših, kjer je oče pred dnevi zbolel za nečim. Slabo mu je bilo, bruhal je, diareje ni imel (ravno nasprotno) in visoko vročino. Ker preiskave niso pokazale nič konkretnega, je dobil amoksiklav in je sedaj je že zdrav.

Je možno, da sem se nalezla – kljub nekoliko drugačnim simptomom? Oz. ali je bolj verjetno, da gre za stranski efekt paroxata ali celo za kaj tretjega?

Stara bom 40, nisem noseča, imam nekoliko nižji krvni tlak (običajno), manjši prolaps mitralne zaklopke, nisem slabokrvna, telesna teža je normalna – skratka, nobenih odstopanj, ki bi bili zares omembe vredni.

Najlepša hvala že vnaprej! 🙂

Pozdravljeni, težave bolj spominjajo na napade tesnobe, lahko, da ob tem prebolevate tudi kakšno okužbo. Precej manj verjetno se mi zdi, da so težave (ali vsaj njihova glavnina) posledica stranskih učinkov zdravila, še posebno če poleg paroxata ne jemljete drugih zdravil, ki vplivajo na isti (serotoninski) sistem. Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Hvala vam!

Pol leta sem res jemala moklobemid (300 mg na dan). Postopno sem ga zmanjšala (14 dni), naredila 36 ur pavze (baje se pri moklobemidu lahko preide na drugo vrsto ad že v 24 urah) in začela s paroxatom.

Potem menite, da lahko nadaljujem? Včeraj ga za vsak slučaj nisem vzela. Sem pa precej bolje. Imela sem še en krajši ‘val’ te čudne slabosti proti večeru, potem pa se je spet umirilo in vročina je zvečer izginila. Spala sem dobro in danes sem že skoraj povsem ok.

Prijazen pozdrav in še enkrat hvala –
vas ne bi nadlegovala, a je moja zdravnica odsotna.

🙂

Ja, dan po ukinitvi moklibemida je dovoljeno jemanje teh antidepresivov. Zgolj opis težav me ne napeljuje na misel, da bi morali zdravljenje prekiniti, saj ne gre nujno za stranski učinek novega zdravila. Se pa o nadaljnjem jemanju ne želim izjasnjevati po netu, saj mi niso poznane vse okoliščine in menim, da bi pred spremembo terapije potrebovali pogovor z živim zdravnikom 😉
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

New Report

Close