Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Urgenca karcinom rektuma

karcinom rektuma

Mene pa zanima kako se diagnosticira karcinom rektuma. Oče je bil na kolonoskopiji pred dnevi, kjer je dobil sliko praktično zaprtega področja na danki, takrat mu je zdravnik dejal da ne ve če je rak. Pri splošnem zdravniku pa je bil rak potrjen, to so seveda njegove besede. Sam nisem bil zraven niti nisem videl izvidov, Sedaj je poslan na MR, CT in še dodatne preiskave, verjetno za določitev stadija…. Torej moje vprašanje je kdo in na kak način iz omenjenega posnetka ki ga dobimo pri kolonoskopiji sploh določi za kak rak gre ? Je to razvidno iz same slike, ali je potrebna biopsija in kdo potem dobi rezultat biopsije? Hvala lepa za odgovor.

Preiskava izbire je rektoskopija, histološki izvid potrdi domnevo postavljeno na pregledu, izvide pa praviloma dobi naročnik. Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Če podam še dve vprašanji
1. Ali obstaja kakšno upanje, da je ta rak, ki ima le še 1 centimeter (po besedah zdravnika) prostora v kakšnem začetnem stadiju, ali je to praktično nemogoče, mislim predvsem nasplošno ali sploh obstajajo takšni primeri?
2. Oče je že pred 10 leti takrat omenil, da je en dan krvavel med odvajanjem blata in je čez dan odvajal tudi samo kri, ampak ker je bilo potem bolje (po njegovih besedah) ni odšel na pregled. Je možno da se rak danke razvija 10 let, brez da bi zaznali posledce zasevkov?

nova
Uredništvo priporoča

Prvega dela vprasanja zal ne razumem (1 cm prostora v kaksnem smislu?)
Sveža kri na blatu je najpogosteje posledica krvavitve iz hemeroidov ali analne razpoke, vsekakor pa je vredna diagnostike pri zdravniku. Da pa bi slo ze pred 10 leti za razvito rakavo bolezen in v vsem tem casu nezdravljena ne bi razvila simptomov, zasevkov… pa je zelo malo verjetno
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Glede prvega vprašanja naj bi zdravnik omenil, da je prostora za odvajanje blata za kak centimeter (v premeru verjetno), tudi kolonoskopije ni mogel nadaljevati ker je tumor preveč zarastel. Kar me je zanimalo če mogoče razpolagate s približnim podatkom kakšna je povezava med velikostjo tumorja in stadijem. Vem da je vsak posameznik drugačen in mi je povsem jasno da lahko vsak pade v katerikoli % dokler ni narejena preiskava… Torej obstaja statistična verjetnost da je tako velik tumor v bistvu šele v kakšnem začetnem stadiju, oz. omejen le na danko? Hvala še enkrat za vse odgovore.

Res iz tega podatka ni možno veliko povedati o stadiju bolezni, niti ne o velikosti samega tumorja, saj je odvisno kam vrašča. Tako zgolj podatek o centimetru prostora, ne pomeni, da je tumor izredno velik ali o raxširjenosti bolezni. Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

danes smo dobili izvid biopsije. zanima me če lahko iz tega naredite kakšne zaključke, oz. preprosto poveste kakšno je stanje brez olepšav. Hvala.

makroskopski opis:
material poslan kot tumor 6x, je šest sivkasto rjavkastih vzorcev tkiva, premera do 4mm, za hp 1x ves material

mikroskopski opis z diagnozo:
debelo črevo, rektum, odščip:
invazivni žlezni karcinom, g1, ulceriran, brez produkcije mucina, brez limfovaskularne invazije v pregledanem materialu, cdx-2 pozitiven.

metode: he, cdx-2 +

Izvid opisuje žleznega raka, v pregledanem vzorcu ne vrašča v žilni in limfatični sistem in je nizke stopnje glede na izgled celic. Iz mikroskopskega pregleda pa seveda ni možno ocenjevati morebitnih zasevkov v bezgavke ali oddaljena tkiva.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

New Report

Close