Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Urgenca izpljunek – laboratorij

izpljunek – laboratorij

Pozdravljeni, dr. Sašo!

Zdaj bo 2 leti, odkar občasno izkašljujem neko sluzasto zadevo (kot bi bila nonstop prehlajena). Izpljunek je belkaste barve, največkrat kašljam zjutraj, ne pa izključno. Večkrat tudi po obroku, vendar spet ne izključno.
Je bilo obdobje, ko je bilo že malo boljše, zdaj pa spet vsak dan zjutraj v službi hretim, kot bi bila stara kadilka. (nikoli nisem kadila)

Gastroskopija je pokazala kronični duodenitis, vendar po mnenju gastroenterologa, to ni vzrok za kašelj.
Zdaj čakam še na izvid CT pljuč, RTG ni pokazal ničesar. Imam malo astmatskih predispozicij zaradi alergij (hodim na imunoterapijo), vendar so bili testi za astmo negativni.

Zdravnici se ne zdi tako resno, zato pa se tako počasi premika zadeva, najprej ena napotnica pod redno, nato druga, zdaj pa sta 2 leti okoli in enako stanje.
Moti me, da se vse to tako vleče, zato sem razmišljala, če bi šla samoplačniško v laboratorij z izpljunkom, da mi vsaj to fiksno povejo, ali so pljuča ali želodec. Ker zdaj niti tega ne vem.
Kaj pravite, je to sploh možno ugotoviti (ne vem, na podlagi PH??) in kam bi me vi poslali? Navaden ZD laboratorij, kaj od UKC-ja?

Hvala za nasvet. Ne vem več, kaj naj.

Lp, Aleksandra

Pozdravljena številka
Najpogostejši vzroki za kronični kašelj so dejansko refluks želodčne kisline, astma in ayzelo zelo pogosto zatekanje sluzi iz nosu po zadnji steni žrela nazaj, ob kašlju pa imamo dejansko občutek, da to prihaja iz pljuč. Morebitne bolj eksotične vzroke bi ali bodo našle preiskave, glede na vaše alergijske težave pa se mi zdi ta zadnja možnost precej verjetna. Da bi se do diagnoze dokopali z vzorcem sline, se mi zdi manj verjetno. Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Hvala. Potem nima smisla v laboratorij.
A mi lahko še to poveste, bi se refluks videl na gastroskopiji? Če se vidi, potem sklepam, da ga nimam.
Če ni astma, potem ob predpostavki da nisem kak posebnež ostane to zatekanje sluzi – a se to da pozdravit in kako se to sploh lahko potrdi (katera preiskava)?
Mlečnim izdelkom se izogibam ravno zaradi sluzi… a lahko še kaj naredim?
Res lepa hvala še enkrat,
Aleksandra

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

sicer še čakam na odgovor na moje drugo vprašanje, sem pa pravkar prejela izvid MR pljuč in toliko da vas apdejtam – nič ni videti.

V navezavi s prejšnjim vprašanjem pa še tole – mogoče bi spet začela s terapijo z Nasonexom, ki sem ga uporabljala dolga leta (kakšno desetletje) in nato nehala ob imunoterapiji, ker ni bilo več prave potrebe (kašelj pa se je pa pojavil dobro leto zatem).
Bi to lahko pomagalo?
Sicer ima veliko stranskih učinkov, ampak če bi pa pomagalo, da neham kašljat, pa bi verjetno odtehtali. Kakšna se vam zdi dolgotrajna uporaba tega zdravila – kortikosteroida?

Hvala, mislim, da ste mi že precej pomagali in lep dan vam želim,
Aleksandra

No, refluks ne, vnetje požiralnika zaradi refluksa pa bi se. Sicer pa se da tisto zatekanje, če je to vzrok, z malo sreče videti s pregledom na zadnji steni žrela ali pa nanj sklepati iz okoliščin. V nobenem primeru pa vam ne uide še en pogovor z živim zdravnikom 😉 Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Sicer nisem najbolj naklonjen samopredpisovanju zdravil, ni pa nemogoče, da bi omenjeno pršilo lahko pripomoglo k izboljšnju težav, a pred uporabo se pomenite z zdravnikom iz mesa in kosti. Kortikosteroidov iz nosnih pršil ne pride veliko v kri in uporaba daljše obdobje ni posebno problematična. Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

New Report

Close