Kam in kako na počitnice

Potovanje z letalom, prvič!

Default avatar

hghgh

Letos prvič potujem z letalom in me nekaj zanima. Ali moramo imeti kovčke (kakšno boljšo kvaliteto?) ali lahko kakšne borše (npr.iz Špara)? Sprašujem zato, ker ne bi ravno rada, da se borše potrgajo med transportom. Kaj mi svetujete? Pa še kakšenkoli nasvet (glede potovanja z letalom) bi bil zelo dobrodošel! Hvala!
Default avatar

ha ha ha*

Borše iz Špara. :)))
Default avatar

elaine

Letališki delavci in transportni trakovi, niso najbolj nežni s prtljago.
Default avatar

kritično oko

Ja, odvisno kam potuješ in koliko prestopaš...
Če gre za čarterski polet tja in nazaj na dopust v Grčijo npr. ni treba komplicirat, maš lahko boršo, pazi sam, da se se dobro zapre. Kovčki so sicer bolj trpežni, ampak ni pa nujno, da greš kupovat nove samo zaradi letala.

Za osebno prtljago veljajo pač tista pravila - ne ostrih predmetov, ne vžigalnikov, ne tekočin... ne vem zdej točno, vtipkaj v gooogla in boš našla...

Če maš pa cezoceanski let, še posebej v ZDA, je pa seveda druga pesem, sploh če kjerkoli prestopaš. Ljudje in osebna prtljaga gre vsakič čez nevemkolk security checkov, prav tako tudi ostala (tavelka) prtljaga na vstopu v ZDA, ki jo odprejo in ti premečejo, če maš karkoli sumljivega (npr. flašo vina), zato se ne splača met nobenih ključavnic, ker ti jo preščipnejo in adijo. Kufer pride na cilj čist bogi, meni so strgal prednji žep enkrat (umazan je pa itak), pa sem imela ful kvalitetnega, tako da sem ga nazaj grede ovila v tisto zaščitno folijo, ki jo imajo na vsakem večjem letališču.

Drugače pa vsakega osebno intervjujajo zakaj potuješ v zda, slikajo, vzamejo prstne odtise, na vsakem vkrcanju ti premečejo osebno prtljago (zato se ti splača res držat tistih pravil), enkrat so nam osebno prtljago in čevlje testiral za neke eksplozive al kwa, ne splača se ti met pasu, ker ti piska povsod in se morš slačit.... Skratka, cela norišnica, če nisi psihično pripravljen, ob vsej utrujenosti od potovanja skor zblazniš, preden prideš na cilj..
Default avatar

kitajka s tajvana

Če imaš 'boršo iz špara' ali podoben kos prtljage, recimo nahrbtnik, se po mojih izkušnjah zelo obnese, da to reč daš potem še v eno tako veliko vrečo, ki jo potem dobro zavežeš. Ker vsi tisti trakci in jermenčki se lahko pri transportu na letališču kam zataknejo in se ti cela potovalka strga in ti izgubijo polovico cunj ali pa kar vse.

Osebno se mi zdi,da se še najbolje obnese kvaliteten trd plastičen kovček, ki mora biti ravno prav velik, da je do polnega nabasan s cunjami, da je potem tudi stabilen. Sicer pride kovček z letala precej opraskan in včasih pobuškan (preglej in po potrebi prijavi škodo že na letališču), a vsaj stvari, ki so v kovčku, ostanejo nepoškodovane.
Default avatar

kitajka s tajvana

Aja: pas na hlačah imaš seveda lahko, a ne sme imeti kovinskih delov. Sicer ga boš morala stalno dol dajati. Je že kar lepa ponudba pasov s plastičnimi oziroma drugačnimi šnalnami.
Default avatar

ivje

Rahlo manj zoprna izkušnja kot ta od "kritičnega očesa" v Londonu, let v/iz Indije sicer. Predvsem "iz", ha, ha, tja so nas nekako lažje spustili, nazaj not v VB malce težje:)))

Pregled čevljev (sezut in na rentgen), meni so osebno ptljago ročno pregledali, odprli ruzak in šarili po njemu, vodo, ki sem jo prinesla z aviona, sem morala spiti tam na licu mesta ali pa jo vreči v smeti.

Sicer je bilo uslužbencu nerodno in je zagodrnjal, da ni on kriv ampak Tony Blaire:)))

Pa saj jih razumem, glede na to, kako jim grozijo. Imam raje, da me slečeo do gat, kot da kakemu norcu res kaj uspe pritihotapit in naredit trgaedijo.

V Indiji sem dobila ruzak, ki je šel v trebuh aviona, nazaj odprt.

V Parizu so mi zaplenili škarje, ker sem jih, mona, v naglici pakiranja kar v ročno prtljago zabrisala, hudo pametno:)

S prtljago pa niso ravno nežni na avionih, res je, mečejo jo ko... ampak predvidevam, da ne greš zelo daleč, vsaj ne na kak drug kontinent? Sicer jaz lomljive stvari zadekam z oblačili. Ker ruzaki frčijo po zraku:)

Kot so ti rekli, nobenih ostrih predmetov v osebni prtljagi, še škarjic za nohte ne, tekočina je tudi omejena, a to je odvisno od letališča, kako strogi so.

Na letališče pridi uro prej, greš direktno na check in (poiščeš ime družbe, s katero letiš oz.ime kraja), tam oddaš prtljago, pokažeš vozovnico in dokumente, dobiš boarding pass, s katerim greš nato naprej v čakalnico, kjer čakaš na vkrcanje. Ob izhodu iz stavbe stoji stevardesa, njej das boarding pass, na koncu ti ostane le še majhen listič, kjer je napisan številka tvojega sedeža.

če želiš sedež ob oknu ali prehodu ipd, na to opozori že pri check in-u, ko oddajaš prtljago! In to za vse lete, če jih je več, če presedaš.

Potem vas napokajo v avtobus ali pa greste peš do letala, tam poiščeš svoj sedež, stevardese zelo pomagajo, oznake so zgoraj, nad sedeži, na kabinah za ročno prtljago. Tja nabašeš osebno prtljago, se usedeš, pripneš in...avantura se začne:)

Srečno pot!;)
Default avatar

Problematicna

meni pa trdi plasticni kovcki niso fajn, ti kar hitro poci, so mi bolj fajn navadni kovcki. Ce potujes le enkrat ne komplicirat, lahko das vse v eno potovalko. Midva prakticirava kovcek in potovalka tudi na prekocenaskih letih, je bilo se vedno vse ok, imava pa potovalko s trdim dnom.
Nisem brala vsega zgoraj zato se to, pazi tudi na kozmatiko pri rocni prtljagi, raje vse v oddano prtljago, da ne bo komplikacij. Jaz sem letos vprasala, ce lahko vzamem niveo za roke in labelo s sabo v letalo, je bil precej dolg let, pa me je gospa vprasala, ce nujno rabim, drugace raje ne. hmm.. sem vzelela in ni bilo komplikacij.
Pa se nekaj kar jaz prakticiram. V rocno prtljago nikoli ne dam veliko, brezveze tovorit s sabo. Imam pa predvsem za nazaj vedno na vrhu kovcka se eno pomozno torbo za primer, da grem s tezo cez limit, pol pa na vrhu v kovcku take stvari, ki jih lahko prelozim in vzamem v rocno prtljago, da ne placujem.Na pocitnicah za nazaj pazis predvsem na mokre brisace in take zadeve, to ti nabije tezo.
Pa srecno potuj!
Default avatar

Ariadne

po mojih izkušnjah se najbolje obnesejo poltrdi kovčki, a-la samsonite varianta.

trdi plastični so po par poletih popolnoma obutani in popraskani, medtem, ko so tisti iz blaga (impregnirani seveda) praktično nepoškodovani.
Default avatar

*allegra*

vse, kar imaš vrednega (ali pa ti j zelo drago in ne bi hotela ostati brez) v ročno prtljago in s sabo. V razne majhne žepke ob straneh (vsaj nahrbtniki to velikokrat imajo) pa daj res "škart" stvari.. Tudi meni se je že zgodilo, da so bili ti predalčki odrti- majnkalo pa ni seveda nič ( rio mare in suho sadje jim pač ni blo všeč :) ).

LP;)
"Sapere aude.."
Default avatar

lupe

po mojih izkušnjah ravnajo s prtljago full grdo...so mi uničili nov kufer, še najboljše so tiste ta stare usnjene potovalke,ki imajo res zelo močne ročaje
Default avatar

02.06.

Kar veliko potujemo z letali. Najbolj se obnesejo poltrdi kovčki - obvezno na kolesih. Ko si utrujen ni ravno zabava prenašat potovalk po letališču.

Obvezno 2 kovčka. Jaz jih za 4 člansko družino napolnim pol pol, tako, da če ti kufer izgubijo na poti na dopust nimaš v preostalem samo spodnjega perila ali samo vrhnjih oblačil.

Ne jemlji brisač. V hotelu jo imaš, za na plažo kupiš kako stojnično varianto. Pa še spomin imaš.

Vedno vzamem še potovalko za nazajgrede, ker vedno kupiš še kaj in nimaš kasneje kam dat.

Kovčki so ful poceni in sem jih jaz pred leti ( pa še sedaj ) po potrebi kupila kar na dopustu. Turčija, Bolgarija, Egipt, Tunizija in celo Španija. Francija je draga.

Kreme za obraz, sončenje itd. Kupujem na letališču v brezcarinskih prodajalnah. Je ceneje. Vsaj za kozmetiko ki jo uporabljam jaz.

Če ne gremo ravno v divjino ne tovorim hrane sabo. Če govorimo npr. o Turčiji to ne pomeni da tam trgovine niso založene. Še bolje kot pri nas. Govorim o turističnih destinacijah in ne trek variantah.

Tam pa itak kufer nima kaj iskat in tudi pašteto lahko kupim tam in ne tovorim iz SL.

Lepo potovanje.
Default avatar

Slavček

Za ZDa morš bit psihično res pripravljen...grem drug teden v tretje tja...pregledajo te res u nulo, tud pas je treba dat dol če je kovinski, čevlje pregledajo, potovalke...kovčki pridejo na cilj res bogi. Ko prideš v ZDA te še zaslišijo zakaj si prišel, kok časa boš, kok denarja maš s sabo...če si s partnerjem in nisi poročen potem zaslišijo vsakega posebej...ko v kakem filmu...že tako potuješ 12 ur pol pa tm še zasliševanje...je pa fajn met velik kovček s kolesi ter osebno prtljago in v njem osnovne zadeve, če ravno zgubijo kovček.

Prijeten dopust vsem.
Default avatar

Gizmo

Ma kakšne borše zaboga!!..kupi poltrd kovček na kolesih in z dvo stopenjskim izvlečnim vodilom na vrhu,da ga lahko lepo vlečeš za seboj.Ne kupij kitajske robe,glej da ima večja kolesa in več prekatov,ki jih lahko s posebno ključavnico zakleneš.Vrednejše stvari imej v ročni prtljagi pri sebi.Seveda nemoreš imeti kovinskih stvari,rezil,pilic in vse kar se da uporabiti kot orožje.Mislim da ti je jasno zakaj.
Sicer z avionsko prtljago ne delajo ravno lepo,vendar tako je pač vsepovsod.Imej dobro zaprto,običajno je tovarniško še pirtrjen pas čez sredino,ki ga moraš še zategnit in to je vse. Obvezno izpolni etiketo s svojim naslovom in tel.št.ter pozivno za SLO 00386...Piši lepo in čitljivo.
Brez strahu na letalo in vesele počitnice..
LP
Default avatar

H

LP!

Naslednje leto bom za dober teden odpotoval v ZDA (Orlando-Daytona), pa me zanima, s katerim letalskim prevoznikom se najbolj splača leteti oz. katerega izbrati (razmerje cena-kvaliteta) in iz katerega letališča oz kraja...?
Tisti, ki ste že leteli tja....kako ste prenesli 10 in več urno potovanje z letalom, ker jaz sem se namreč peljal samo enkrat (Brnik-Brač), pa še to sem bil star 4 leta, hehe...!
Ali lahko potuješ tja v enem delu, ali moraš presedati, itd itd.....

Hvala že vnaprej za odgovor(e)!!

LP
Default avatar

Gost1

Ali mi lahko kdo pove ali je na medcelinskih letih pijača zastonj? Ali pač dobiš enkrat za piti, kot na navadnih letih?
Default avatar

micica

Ojla,mene zanima koliko kosov prtljage lahko imam na letu za Kanado in teža me zanima?
Default avatar

na spletu

micica je napisal/a:
Vsaka letalska družba ima (tudi) vse o prtljagi objavljeno na svoji spletni strani...