Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja določitev višine preživnine

določitev višine preživnine

zanima me, glede na vaše izkušnje, kako sodnica določi višino preživnine. včeraj sva imela narok, ker sva sklenila sporazum in se pač nisva strinjala z višino, jaz sem kljub sporazumu predlagala več (namesto 300€ za obe hčerki, sem pač predlagala 400€). glede na njegovo plačo bi lahko dal tud 500€, pa nism pretiravala. pripravila sem stroškovnik, plačilne sva prinesla oba…kar je pač potrebno. sodnica je rekla, da bo višino določila ona in da dobiva sklep po pošti.

zdej me mal matra kolko bo določila in koliko časa bo trajalo, da dobiva sklep? izkušnje prosim…

Očitno nima noben takšnih izkušenj … vsekakor pa poročaj, bo morda uporaben podatek še za koga.

zgleda da res ni izkušenj 🙁

po naroku na sodišču sem (sva) prejela sklep sodišča, da se nepravdni postopek ustavi, ker si nisva bila sklepčna in da se po pravnomočnosti tega sklepa nadaljuje pravdni postopek…zdej pa čakam na pravdni postopek.

nova
Uredništvo priporoča

Ja saj to je logično. Nepravdni postopek oz. potrditev sporazuma je možen, če sta vidva sporazumna o vseh stvareh- tudi višini preživnine. Ker si ti na obravnavi rekla, da želiš višjo preživnino, oče otrok pa se očitno o stvari ni strinjal, sporazum ni možen. In vaju je napotila na pravdo. Vprašanje je samo ali je pravdni postopek že začet ali morata vložit tožbo. Razumeti je tako, da je že avtomatsko začet…hmmm daj to še enkrat preveri.

Zdaj bosta verjetno avtomatsko padla v pravdni postopek (to res še preveri na sodišču) in čaka vaju vsaj še ena glavna obravnava. Pred narokom bosta verjetno dobila še zahtevo iz sodišča, da prineseta dokazila o plači za zadnjih 6 mesecev, pa ti boš morala poslati stroškovnik za preživljanje otrok. Toplo ti priporočam, da skupaj s stroškovnikom pošlješ še čimveč dokazil (kopije položnic za stanovanjske stroške, pa šolske (vrtčevske), pa položnice za izvenšolske dejavnosti, pa morebiti tudi račune za obleko in obutev za neko obdobje. Tako boste najhitreje prišli do realnih potreb in realnih zmožnosti obeh staršev. Če smatraš, da bo lagal glede svojih dohodkov, potem se na to pripravi – kako boš zagovarjala. Predlagam, da preden bo narok, pošlješ še svojo pripravljalno vlogo, v kateri popišeš način življenja, ki ga imaš z otrokoma, prav tako način, ki ga ima oče. Ker na podlagi napisanega se bo potem sodnica lažje odločevala.

Toliko zaenkrat!

Srečno in veliko potrpljenja, namreč stvari se ne bodo blazno hitro odvijale.

Še enkrat sem prebrala tvoj uvodni post – in ugotovila, da sta pravzaprav kup dokazil že prinesla na obravnavo, zatorj je čisto možno, da bo sodišče izdalo sodbo brez vnovičnega naroka, če bo le smatralo, da ima dovolj dokaznega gradiva.

ja res vse sem že pripravila za narok in tudi dala sodnici. rekla je, da glede na to da se ne strinjava, da bo višino določila ona. v sklepu piše da začne veljat 15 dni po prejemu pisma, razen če kdo od naju v tem času ne ugovarja temu sklepu. noter piše pač da sva imela sporazum za 300,00 in da jaz zdaj želim 400,00€.

žal mi je da nisem rekla 500,00, itak bo določila manj.

po pregledu stroškovnika in najinih plač (njegova za 30% višja od moje in še poleg tega ima mesečno nakazilo od mame-ne skromno), je bil njegov komentar, da za otroka ne porabim 20€ za frizerja, pa mu je sodnica nabila, da imajo najstnice mal večje potrebe kot 20 € za frizerja…pa res nisem pretiravala. skupaj mi je za eno punco prišlo cca 370,00€ na mesec (vključena prehrana v šoli, doma, hobiji, obšolske dejavnosti, žepnina, oblačila in obutev,….minus otro. dodatek) če povem v cifrah za lažjo predstavo (moja plača neto cca. 1000€, njegova pa 1370€). otroških dobivam zaenkrat ko sta oba dohodka vključena 80 € za obe, od lani so ga zvišali za 30€ ker starejša ne dobiva štipendije oz. je srednješolka…in če upotrevam ta mesec, ko jih peljejo v postojnsko jamo, v firence, bli so septembra (obe hčerki) s šolo na taboru….vse plačljivo 🙁

Če si stroškov za eno punco naštela za 370 EUR mesečno, od česar ti bodo odšteli še otroški dodatek, potem zagotovo ne moreš dobiti več kot 200 EUR na eno punco, tako da verjetno bi bilo nesmiselno zahtevati več. Drugo pa je, če imaš stroškov več. Tu lahko profitiraš, če najdeš še kakšne dodatne stroške. Vse, kar si ekstra plačala v septembru si pripravi kot dodatno dokazilo, poleg tega pa upoštevaj še kakšno pohištvo, računalnike, počitnice….pa če imata kakšne izvenšolske dejavnosti….pač vse, kar lahko najdeš.

odvisno od dohodkov očeta in seveda od tega kako se sodnica odloči. meni bivši daje 200 e pri njegovi plači 1100e. sedaj imava tožbo ker so meni znižali plačo in sem v razredu pod 700e.
poznam pa primer ko je oče brezposelen in ima samo socialno pomoč pa mu je sodnica določila 130 e preživnine za 9 letnega otroka

In kaj bi čakalo očeta otrok starih 2,4,8,11,in 13 let, če imava on plačo 1.900,00 neto in jaz 1.300,00, odselil se je sam in pravi, da bo za otroke plačeval cca. 150 eur, je to realno, če živimo v hiši in skupnega skrbništva ne more zahtevat, ker ima službo po ruskem turnusu 12,12, 24 prosto . Hiša je njegova last, in pravi da nam jo pusti….. ali je možno, da bi zato na sodišču zmanjšali znesek preživnine, meni se zdi še to premalo glede na to, da bi morala v celoti tudi prevzeti skrb za hišo (popravila, nova kurilnica…). Njemu bi tako ostalo 1.000,00 eur, mi pa bi imeli cca. 350,00 eur na osebo ????? halo, je to normalno?

JA!

In vi bi še kaj…da vam da 1300 preživnine? Vi imate potem 900 preživnine + 1300 svojega + ca 660 otroškega, torej skupaj 2860 na mesec. Koliko imate pa stroškov? Ker mislim, da je mnogo žensk tu gor, ki bi skakale od veselja nad takšnim finančnim stanjem.

Ne bodite preobržniti. Realno je super, le določite še, kaj je z ostalimi stroški otrok – vrtec, šola, dejavnosti, garderoba…

JA!

In vi bi še kaj…da vam da 1300 preživnine? Vi imate potem 900 preživnine + 1300 svojega + ca 660 otroškega, torej skupaj 2860 na mesec. Koliko imate pa stroškov? Ker mislim, da je mnogo žensk tu gor, ki bi skakale od veselja nad takšnim finančnim stanjem.

Ne bodite preobržniti. Realno je super, le določite še, kaj je z ostalimi stroški otrok – vrtec, šola, dejavnosti, garderoba…[/quote]

Alenka, vnovič te pozivam, da odstopiš kot moderatorka.

Zakon pravi, da se preživnina določi glede na finančne zmožnosti staršev in potrebe otrok. Načeloma je tako, praksa je pa drugačna. Povprečna preživnina je tam okoli 135 evrov. Hkrati bi ti pri preživnini 150 evrov dobivala še cirka 70 evrov OD na otroka. Se pravi, če so stroški na otroka okoli 400 evrov, odštejemo OD, ostane 330 evrov in glede na razmerje pri plači bi moral tvoj bivši dajati več kot 150 evrov. To je takole malo na počez. Preživnina se poleg tega ne določa samo za par let, ampak če je le mogoče, enkrat za vselej. In starejši ko so otroci, večje potrebe imajo. Ti zdaj to lahko šele slutiš pri najstarejšem otroku, ampak verjemi, da se v srednji šoli stroški še povečajo.
Vsak od tvojih otrok ima verjetno malce drugačen stroškovnik. Daj to na papir – kaj vse sodi k stroškom, lahko pobrskaš po starejših temah. Ne vem, kje bo poslej živel tvoj bivši in ali bo moral plačevati najemnino – to se mu bo namreč tudi upoštevalo pri določanju preživnine. Osebno sem mnenja, da je 300, 350 evrov na glavo (če recimo vzamemo, da prispevata vsak pol) zelo malo – če ne bi bilo, tisti z minimalcem ne bi imeli niti najmanjšega problema preživet.

JA!

In vi bi še kaj…da vam da 1300 preživnine? Vi imate potem 900 preživnine + 1300 svojega + ca 660 otroškega, torej skupaj 2860 na mesec. Koliko imate pa stroškov? Ker mislim, da je mnogo žensk tu gor, ki bi skakale od veselja nad takšnim finančnim stanjem.

Ne bodite preobržniti. Realno je super, le določite še, kaj je z ostalimi stroški otrok – vrtec, šola, dejavnosti, garderoba…[/quote]

in kaj bi bilo narobe s tem, če bi imeli 400€ po osebi na mesec? Očetu še vedno ostane 1000 eur, če bi dal 900 eur preživnine.

In ja, mnogo je žensk tu gor, ki bi skakale od veselja, če bi imele 400€ po osebi, nekatere to že imajo, nekatere imajo bistveno več. Samo nismo fouš. Ker moraš priznat, da 400€ na osebo ni nek jako hud denar. Če primerjam: družina z otrokom in dvema staršema, ki zaslužita minimalni plači ima približno toliko na osebo, z vštetim otroškim dodatkom. Se ti zdi veliko? Če imajo nekatere manj (vključno z mano) še ne pomeni, da je to znesek za luksuzno življenje, ampak čisto povprečno.

JA!

In vi bi še kaj…da vam da 1300 preživnine? Vi imate potem 900 preživnine + 1300 svojega + ca 660 otroškega, torej skupaj 2860 na mesec. Koliko imate pa stroškov? Ker mislim, da je mnogo žensk tu gor, ki bi skakale od veselja nad takšnim finančnim stanjem.

Ne bodite preobržniti. Realno je super, le določite še, kaj je z ostalimi stroški otrok – vrtec, šola, dejavnosti, garderoba…[/quote]

Nisem negativec in načeloma razmišljam in tudi gledam na ljudi pozitivno. Samo ne morem mimo tega,da ne povem,da moderatorke več ne razumem.Ne razumem za kaj na temu forumu več gre…Madona,saj gre za otroka,ki ima oba starša. Ne vem zakaj bi zdaj jaz npr. morala skakati v “luft”,če imam za otroka 200 Eur preživnine….

Jaz sem odgovorna zase in svoje otroke (načeloma),kako imajo pa druge mame ali morda očetje urejeno,ni moja stvar. In niti na kraj pameti mi ne pade,da bi nekomu s 250 Eur preživnine rekla,da je požrešen…
Včasih dobim res občutek da sem v napačnem filmu. In to me jezi,ker namesto da bi se nekoga v dobrem podpiralo,se ga zatre in da občutek krivde. Prosim,da se s tem iz naslova moderatorstva preneha.Hvala!

JA!

In vi bi še kaj…da vam da 1300 preživnine? Vi imate potem 900 preživnine + 1300 svojega + ca 660 otroškega, torej skupaj 2860 na mesec. Koliko imate pa stroškov? Ker mislim, da je mnogo žensk tu gor, ki bi skakale od veselja nad takšnim finančnim stanjem.

Ne bodite preobržniti. Realno je super, le določite še, kaj je z ostalimi stroški otrok – vrtec, šola, dejavnosti, garderoba…[/quote]

Nisem negativec in načeloma razmišljam in tudi gledam na ljudi pozitivno. Samo ne morem mimo tega,da ne povem,da moderatorke več ne razumem.Ne razumem za kaj na temu forumu več gre…Madona,saj gre za otroka,ki ima oba starša. Ne vem zakaj bi zdaj jaz npr. morala skakati v “luft”,če imam za otroka 200 Eur preživnine….

Jaz sem odgovorna zase in svoje otroke (načeloma),kako imajo pa druge mame ali morda očetje urejeno,ni moja stvar. In niti na kraj pameti mi ne pade,da bi nekomu s 250 Eur preživnine rekla,da je požrešen…
Včasih dobim res občutek da sem v napačnem filmu. In to me jezi,ker namesto da bi se nekoga v dobrem podpiralo,se ga zatre in da občutek krivde. Prosim,da se s tem iz naslova moderatorstva preneha.Hvala![/quote]

Torej morajo vse matere imeti najmanj 250 preživnine, pa če oče zasluži 500, ali 5000. Še vedno je povprečna preživnina ca. 132 in ta taista preživnina vpliva na OD, kasneje na štipendijo itd. Ampak jaz sem najslabša, ker ne podpiram visokih preživnin. Mogoče vidim širšo sliko. In je včasih bolje na prvi pogled imeti manj, kot pa veliko.

Še vedno je pa od primera do primera drugače in od kraja do kraja drugače. Vendar to ni pomembno. Ker je treba vsem svetovati, da morejo biti preživnine najmanj 200 +, pol pa na sodišču jok in gremo pljuvat po sistemu.

In to, da vedno napišem, da ko gre za otroka ni možno spraviti v nek znesek, ker je vedno premalo, to pa itaq vse spregledate.

Ma daj, govorili smo o konkretnem primeru. Preberi si še enkrat, kaj si napisala in predvsem kako.

200-250 ni visoka preživnina.Je realno.Zdaj če ima oče 500 eur plače ali nima službe (dejansko ne), so druge zgodbe,spet druga zgodba je,če se starša za nižjo preživnino dogovorita iz takšnih in drugačnih razlogov. Sicer pa ni NOBENEGA razloga,da bi jaz dala zraven še očetov del in to sprejela kot nekaj samoumevnega,ker to ni.Nič ni samoumevno.Tudi otrok ni nastal samoumevno,niti ni samoumeven on niti nobeden od staršev.

OBA STARŠA naj se trudita za svojega otroka, podpiram mamo ali očeta,ki utemelji višji stroške kot dobiva preživnino in želi/vztraja,da drugi starš prispeva več kot je. Ne vem zakaj sploh ti zneski o povprečni preživnini.Poznam ogromno,ampak res ogromno enostarševskih družin na papirju,preživnine 50-100 Eur…normalno da pridemo na takšno povprečje.

Sploh me ne zanima povprečje teh preživnin,mene zanima kako omogočiti svojemu otroku povprečen standard.Je to preveč, narobe, požrešno,prepirljivo,zahrbno,manipulativno? Zame ne.In to je moj pogled,moje stališče in kot rečeno stojim za svojimi besedami z argumenti in podpiram ljudi,ki ne sklanjajo hrbta,da jih drugi kamenjajo,ker tovrstni ljudje bodo to v vsakem primeru počeli. Tako ali drugače,nič se ne bo spremenilo. Le jaz vem,da zavestno hlapec ne bom. Nikomur!

Glede na dejstvo, da je pripravljen zastonj podariti hišo je naravnost smešno govorit o preživnini. Pa naj gre gospa z otroci kupit svojo hišo ali pa v najem in bo vse jasno. Sodišče bo jasno pripoznalo, da je tudi darilo v obliki hiše del preživnine, ker materi otrok ni potrebno zato plačevati. Jaz bi te zabrisal na cesto, ker očitno niti malo hvaležnosti ne premoreš.

Nisem negativec in načeloma razmišljam in tudi gledam na ljudi pozitivno. Samo ne morem mimo tega,da ne povem,da moderatorke več ne razumem.Ne razumem za kaj na temu forumu več gre…Madona,saj gre za otroka,ki ima oba starša. Ne vem zakaj bi zdaj jaz npr. morala skakati v “luft”,če imam za otroka 200 Eur preživnine….

Jaz sem odgovorna zase in svoje otroke (načeloma),kako imajo pa druge mame ali morda očetje urejeno,ni moja stvar. In niti na kraj pameti mi ne pade,da bi nekomu s 250 Eur preživnine rekla,da je požrešen…
Včasih dobim res občutek da sem v napačnem filmu. In to me jezi,ker namesto da bi se nekoga v dobrem podpiralo,se ga zatre in da občutek krivde. Prosim,da se s tem iz naslova moderatorstva preneha.Hvala![/quote]

Torej morajo vse matere imeti najmanj 250 preživnine, pa če oče zasluži 500, ali 5000. Še vedno je povprečna preživnina ca. 132 in ta taista preživnina vpliva na OD, kasneje na štipendijo itd. Ampak jaz sem najslabša, ker ne podpiram visokih preživnin. Mogoče vidim širšo sliko. In je včasih bolje na prvi pogled imeti manj, kot pa veliko.

Še vedno je pa od primera do primera drugače in od kraja do kraja drugače. Vendar to ni pomembno. Ker je treba vsem svetovati, da morejo biti preživnine najmanj 200 +, pol pa na sodišču jok in gremo pljuvat po sistemu.

In to, da vedno napišem, da ko gre za otroka ni možno spraviti v nek znesek, ker je vedno premalo, to pa itaq vse spregledate.[/quote]

Nikjer v tvojem odgovoru na konkretno vprašanje Maske ne vidim, da bi dopisala, da otroka ni možno spraviti v nek znesek.
Poleg tega ne govorimo o preživnini za mamo, ampak za otroke.
Ravno zato, ker je od primera do primera drugače, odgovarjaj avtorici in ne stresaj svojih predsodkov do žensk, ločenih mater in preživnin. Ker tega nisi sposobna preseči, bi morala kot nekdo, ki naj bi nekaj vedel o teh zadevah (hočem reči, o osebnih težavah in pomanjkljivostih ljudi), moderatorstvo prepustiti komu drugemu. Ti nisi sposobna zanj.

New Report

Close