Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Preživnina 18+ na mamin TRR

Preživnina 18+ na mamin TRR

Sem ločena mama in skrbnica enega otroka – sina, in vsa ta leta prejemam od svojega bivšega na svoj TRR preživnino za tega sina. Zdaj pa je sin dopolnil 18 let in se še vedno šola, zato smo dobili s CSD-ja obvestilo, da je upravičenec do preživnine direktno sin – torej je oče dolžen otroku (ne več meni) nakazovati preživnino.

Zadeva pa je taka: oba z bivšim se strinjava, da je najbolje, da on še naprej nakazuje preživnino na moj TRR, saj bi sin denar zapravil za nepotrebne stvari, stroški preživljanja pa bi v celoti padli na moja ramena – živi pri meni, kjer jaz nabavljam hrano, oblačila, plačujem položnice… itd. Bivši pa je izrazil bojazen, da bi ga sin čez nekaj let tožil za preživnino za nazaj, saj na svoj TRR ne bi dobil nič. Ali je res tako zelo narobe, če oče še naprej nakazuje preživnino na mamin TRR, tudi ko je otrok že polnoleten? Je zakonsko določeno in kje zapisano, če mora biti preživnina res nakazana na osebni TRR upravičenca (kot mora biti na primer plača zaposlenega na točno njegov TRR)?

zanimivo. enba od mojih hčera ima 18 let, pa nisem dobila nobenega takega obvestila. še več, midve sva na CSD izpolnile obrazec, na podlagi katerega celo njena štipendija prihaja na moj trr in jo jaz dalje razdelim pol njej, pol drugi hčeri (ki štipendije nima).

si govorila o tem s sinom, kaj pravi on? če imate dobre odnose ne bi smel biti noben problem, da se tebi še naprej nakazuje preživnina. poglej na dopis s CSD-ja in nam napiši, na podlagi katerega zakona (in člena) so ti poslali ta dopis.

o marija, poleg preživnine otrokom vzameš tudi štipendijo? In to polnoletnim?

nova
Uredništvo priporoča

umetnost je razumeti prebrano. 🙂

umetnost je razumeti prebrano. :)[/quote]

A sem kaj narobe prebrala? Pol štipendije polnoletne hčere vzameš in daš mlajši hčeri. Daš tudi pol svoje plače svoji sestri?

umetnost je razumeti prebrano. :)[/quote]

A sem kaj narobe prebrala? Pol štipendije polnoletne hčere vzameš in daš mlajši hčeri. Daš tudi pol svoje plače svoji sestri?[/quote]

ja, narobe si razumela. napisala si, da otrokoma poleg preživnine vzamem tudi štipendijo, pa nič od tega ni res, ker jima ničesar ne jemljem. moj odgovor je bil namen jen avtorici teme, tvoje mnenje o mojem odgovoru je povsem nepomembno.

Tudi mene zanima, na kateri člen se sklicujejo v obvestilu.

Potemtakem morajo v “poročenih” družinah tudi del plače nakazovati polnoletnim otrokom ali kako?

umetnost je razumeti prebrano. :)[/quote]

A sem kaj narobe prebrala? Pol štipendije polnoletne hčere vzameš in daš mlajši hčeri. Daš tudi pol svoje plače svoji sestri?[/quote]

Pri vas je pa verjetno tako, da ko tebi zmanjka, zgrožena, moža to nič ne briga in te pusti lačno? Meni se zdi res lepo od deklet, da so se lahko tako dogovorile.

A sem kaj narobe prebrala? Pol štipendije polnoletne hčere vzameš in daš mlajši hčeri. Daš tudi pol svoje plače svoji sestri?[/quote]

Pri vas je pa verjetno tako, da ko tebi zmanjka, zgrožena, moža to nič ne briga in te pusti lačno? Meni se zdi res lepo od deklet, da so se lahko tako dogovorile.[/quote]

Res mi je čudno, da mati kar pobere štipendijo in jo razdeli po svoje. A tudi drugi delate tako? A ne berem stalno o neki ultra samostojnosti teh dveh otrok? Ali je to veljalo samo takrat, ko sta morali biti sami doma pri rosnih letih?

Pri vas je pa verjetno tako, da ko tebi zmanjka, zgrožena, moža to nič ne briga in te pusti lačno? Meni se zdi res lepo od deklet, da so se lahko tako dogovorile.[/quote]

Res mi je čudno, da mati kar pobere štipendijo in jo razdeli po svoje. A tudi drugi delate tako? A ne berem stalno o neki ultra samostojnosti teh dveh otrok? Ali je to veljalo samo takrat, ko sta morali biti sami doma pri rosnih letih?[/quote]

ja, s pištolo na snecah sem jo prisilila v podpis dogovora. dej brigaj se zase, no.
nam je bilo logično, da se bo štipendija razdelila med obe, ko je tamala ostala brez nje. ali pa bi bilo tebi bolj normalno, da ena ima svoj denar, druga pa ne. ma s kom se jaz sploh pogovarjam …

Res mi je čudno, da mati kar pobere štipendijo in jo razdeli po svoje. A tudi drugi delate tako? A ne berem stalno o neki ultra samostojnosti teh dveh otrok? Ali je to veljalo samo takrat, ko sta morali biti sami doma pri rosnih letih?[/quote]

ja, s pištolo na snecah sem jo prisilila v podpis dogovora. dej brigaj se zase, no.
nam je bilo logično, da se bo štipendija razdelila med obe, ko je tamala ostala brez nje. ali pa bi bilo tebi bolj normalno, da ena ima svoj denar, druga pa ne. ma s kom se jaz sploh pogovarjam …[/quote]

meni bi se zdelo logično, da daš tamali denar ti. A če ne bi imela tavečja štipendije, ne bi dobili niti evra za žepnino npr. ?

ja, s pištolo na snecah sem jo prisilila v podpis dogovora. dej brigaj se zase, no.
nam je bilo logično, da se bo štipendija razdelila med obe, ko je tamala ostala brez nje. ali pa bi bilo tebi bolj normalno, da ena ima svoj denar, druga pa ne. ma s kom se jaz sploh pogovarjam …[/quote]

meni bi se zdelo logično, da daš tamali denar ti. A če ne bi imela tavečja štipendije, ne bi dobili niti evra za žepnino npr. ?[/quote]

Ko si že tako firbčna, kako imate pa to pri vas urejeno?

Zgrožena,če njim tako ustreza, ne razumem kje ti vidiš težavo.
Eni bi tukaj res na veliko le obtoževali in kritizirali, iskali negativizem….
lahko? – bi tudi jaz prosila za ta člen, ker meni oče kljub temu da mu rečem, naj hčeri nakazuje, vedno znova nakazuje na moj TR, potem pa jaz njej itd. Ne vidim pointa,dokazi o plačevanju itak so, po drugi strani pa je danes že sicer 20-letni, že pred leti pral možgane, kako se jaz mastim z “njegovo” preživnino in izkoriščam otroka, tako da sem se odločila, da jih tistih 160 EUR dam v njeno odgovornost (hrana za šolo,šolske potrebščine,oblačila), jaz pa poskrbim za ostalo, kar je itak več kot 160, klub temu da imam manjšo plačo. Tudi za zvišanje nisem več jaz pristojna po 18.

Glede na to, da sem marsikaj dala skozi, od smrti staršev, do ločitve, izgube službe, odtujenosti od lastnih otrok, vam povem samo svojo izkušnjo. Ko sem zaradi podedovane polovice stare stare hiše v vrednosti 15.000 eur (mimogrede, to je edino, kar sem kdajkoli dobila od svojih staršev), ostala brez DSP, brez zavarovanja, brez ćesarkoli, mi je mlajša hči, ki prejema (sicer neredno) preživnino v višini 270 eur, rekla: “Mami, to je najino”. Pa najin odnos ni bil ne vem kako bleščeč, res pa je, da sem ji vedno stala ob strani, jo spodbujala pri učenju in branju. Presenetila me je do solz.
Kot je mene presenetilo pisanje zgrožene, da katarina jemlje otrokom denar. Mislim, da normalen otrok sam začuti, kdaj je potrebno tudi kaj podeliti, čeprav tudi nekaj malega. Ker življenje obrača in kdor se ne zaveda, da je jutri lahko brez vsega, je večji revež od tistega, ki da.. Morda kdaj tudi naivno,a ko gre za kruh, mislim, da je tudi otrok pri 15 toliko zrel, da ve… To je moje mnenje, pa nisem vajena ne jamrati, ne obtoževati.L.p.

Ah dejte no, sedaj se vam pa vsem koriščenje štipendij od otrok zdi najbolj normalno. Katarina napiše materi, ki je brez službe, naj pusti otroka možu in gre. Ves čas razlaga, kako sta hčeri samostojni in bosta morali po srednji šoli takoj od doma. Potem pa v drugem postu, da hčerino štipendijo dobiva na račun ona in potem z denarjem razpolaga kar Katarina.
Moji otroci še nimajo štipendije. Sama sem odraščala v zelo skromnih razmerah, praktično sem se od 15. leta preživljala s štipendijo in kasneje še s svojim delom. Čeprav mi doma niso mogli nič kaj posebnega nuditi, ampak štipendijo sem pa imela vedno na svojem računu. Porabila sem jo sicer za življenjske potrebščine, bolj malo za luksus.

dej en bodi patetična. tudi mi smo imeli štipendije, jaz in moje sestre smo jo imele zase, kar je pomenilo, da smo z njo plačale mesečno vozovnico (ki niti slučajno ni bila poceni) in kaj za oblečt smo si kupile. za vse ostalo sem si pa od malice trgala, dokler nisem pri 18 začela delat.

nikjer nisem napisala, da razpolagam z njuno štipendijo, pa tudi če bi, bi bila to naša stvar, sigurno ne tvoja. s štipendijo si plačata telefon in kupujeta obleke oziroma kar pač hočeta. dijaški dom in vožnje domov plačujem jaz. pa seveda vse kar se doma dogaja. prosim te, utihni s svojim napametovanjem, ker pojma nimaš o tem kako stvari potekajo. edino fer je, da imata oba otroka svoj denar, ne pa da ga en ima drugi pa ne, oziroma da ga ima en več, drugi pa manj, kaj si ti o tme msiliš je čisto tvoja stvar in se mene in mojih ne tiče, pa čeprav tukaj na veliko pametuješ. ja? bo šlo?

zdaj bi bila pa že čaas, da zvemo na podlagi katerega zakona se mora polnoletnemu otorku nakazovat denar na njegov trr.
je pa bilo še lansko leto tako, da so šle štipendije samo na otrokov trr, na starševega ni šlo (vsaj tako so meni rekli na CSD). da se to po novem zakonu da sem izvedela čisto po naklučju, se pa podpiše izjava, ki jo podpišeta otrok in starš, ki se mu nakazuje štipendija.

Zgrožena, a si ti res ne znaš predstavljati, da imaš dva otroka v srednji šoli, en star 16, drugi 18 let, en dobiva štipendijo, drugi ne. Če država lahko dela razliko med njima, jaz, Katarina in verjetno še marsikateri starš ne moremo. Njune potrebe so enake in zato se pač štipendija deli. Gre kot vsi ostali naši prihodki (plača, preživnina, honorarji) najprej v skupno blagajno, potem dobita štipendijo namesto “žepnine”, ostalo pa porabimo tako, da pridemo čez mesec.

Tisti hip, ko bi starejši zahteval preživnino in štipendijo samo zase, dobi od mene še znesek kot mu ga nameni oče, jaz ga pa postavim pred vrata.

Odkrito rečeno, res si nikoli nisem predstavljala, da starši praktično odraslim otrokom poberete štipendijo. Razumem in vem, da v primeru, ko je v družini stiska, tudi otrok prispeva kaj od štipendije za najnujnejše in da pokriva svoje stroške. Meni je štipendija predstavljala denar, ki ga otrok “zasluži” s svojim učenjem in uspehom v šoli in je neka priprava za samostojno življenje in upravljanje z denarjem. Kolikor vem po novem, do 18 leta dobivajo OD, po 18. letu pa štipendijo.
Zadnja varianta se mi sploh ne zdi slaba. Tako bi se otroci bolje naučili ravnati z denarjem, postavili bi se na svoje noge, pa še malo bi se vseh teh meddružinskih zdrah znebili.

//Meni je štipendija predstavljala denar, ki ga otrok “zasluži” s svojim učenjem in uspehom v šoli in je neka priprava za samostojno življenje in upravljanje z denarjem.//

:)))))))))))) uči se od prvega razreda OŠ, pa se mu v OŠ ne daje štipendije. pa v prvem letniku in do 18 leta tudi ne. pa je lahko ultra priden (aja no, potem dobi zoisovo, če je res ultra priden). s štipendijo 100-150 eur se bolj težko kakorkoli predpripraviš na samostojno življenje. sicer pa … višina štipendije je odvisna od višine dohodka, torej nižji kot je dohodek STARŠA višja je štipendija + oddaljenost študija od doma + bivanje. torej je od mene odvisno kakšno štipendijo ima moja hči. in kakšen OD dobimo za tamalo. vse je torej odvisno od starša, ti pa zdja pametuješ o teh štipenidjah kot da so si jih otroci priborili, kot da si jih oni prislužijo, ma daj ….

1356 dijakov v novem šolskem letu ne bo več moglo obiskovati izbranih srednjih šol, ker starši nimajo za plačilo dijaškega doma, otroci bodo pa štipendijo imeli zase, za kaj že? za kavice, čike, pohajanja po mestu? pameten otrok točno ve kakšno je stanje v družini in mu na kraj pmaeti ne pade, da bi sam zapravljal, od staršev pa zahteval dodaten lukzus. moja tastarejša mene že nekaj mesecev konec meseca vpraša če mi gre skozi ali mi kaj posodi, ker točno ve kakšno je stanje v družini in se zaveda, da bi bilo skrajno grdo, če bi sama zapravljala, pa še doma zahtevala razvajanje. in kar mi posodi ji vrnem.

Sama razmišljam drugače, pri 18 ( v bistvu mi je žal, da so vzeli štipendije srednješolcem in jim raje dajo otročje OD) pa menda večina odraslih otrok sama nabavlja večino stvari zase, se pravi knjige, obleke, kozmetiko, karte za vožnjo itd., torej najbrž itak več denarja zapravi kot dobi štipendije zase. In če dobiš denar na svoj račun in veš kaj imaš, se počutiš bolj samostojnega kot če ti denar nekdo odreja. Včasih je bila štipendija odvisna tudi od uspeha in tudi na ta način si lahko nekaj zaslužil.
Tudi sama ideja, da je štipendija socialna pomoč se mi zdi zelo zgrešena, ampak tega tukaj ne bomo rešile in je tudi brezveze razpredat. Smešno pa je, da je od tebe odvisna višina štipendije – ma daj enkrat izračunaj koliko v resnici ti daš za otroke od svojega denarja, koliko pa ostali. V končni fazi, če bi bila sama, tega družinskega dohodka ne bi bilo in štipendija je za otroke.
Tudi ta, koliko otrok ne bo moglo bivati v internatu, mi ne gre skozi. Če imajo starši nizek dohodek, je štipendija toliko višja ali pa OD. Seveda pa je pri tistih družinah, ki se preživljajo skozi transferje otrok drugače, ker gre denar v bistvu za starše.

New Report

Close