Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Prepoved približevanja

Prepoved približevanja

Mož je dobil pepoved približevanja za 10 dni zaradi nasilja nad mano in otrokom. Zdaj imam možnost zahtevati podaljšati to dobo do 60 dni in ker sem lastnica stanovanja tudi lahko podam vlogo za trajno izselitev. Nekaj so mi o tem povedali na socialnem, zdaj me pa zanima ali je katera šlo skozi to. Ste zaradi nasilja zahtevale podaljšanje dobe prepovedi približevanja? Na sodišču imam tudi vlogo za ločitev, vendar bo to še trajalo, z možem pa se dosedaj nisva uspela sama nič dogovoriti.

eno vprašanje: ta prepoved deluje? ker … policaji so ti najbrž povedali (meni so), da te ne morejo obvarovat če se odloči in prepoved krši.
sicer pa ne, skozi to jaz nisem šla, nisem prepovedi nikoli zahtevala prav iz zgoraj navedenega razloga.

Kako misliš, da me ne morejo obvarovat!? Dnevno prihajajo v kontrolo, povprašat, če je vse v redu, bolj pogosto patruljirajo v tem koncu. Tudi ob klicu na 113 so prišli zelo hitro. Njemu so pa tako povedali kaj in kako, ampak zaenkrat ne kaže na to, da bi hotel sodelovat s CSD, torej bom zahtevala podaljšanje dobe približevanja. Seveda še ni rečeno, da bo potrjeno s strani sodnika.
Prvo prepoved nisem zahtevala jaz, ampak so jo odredili policisti, sodnik pa jo je potrdil in podaljšal na deset dni.

nova
Uredništvo priporoča

ljudje so varovani 24/7 z varnostniki pa se jim “zgodi” smrt, se pa tebi ne bi kaj, če se bo tvoj ex odločil, da ti kaj naredi. pa kaj ne bereš umorov, ki se dogajajo po razvezah? veš kolikim bivšim je izdana prepoved, pa se priplazijo v stanovanje / bližino hiše, hodijo pred šolo/vrtec in gnjavijo … preden pridejo policisti že 100x pobegne. dej no … valjda nisi tako naivna.

glej, upam, da se ne bo odločil za nobeno neumnost, a če sta v tej fazi, ko je neumen, pa imata otorke, do katerih ima seveda pravico, se zavedaj, da si vsak trenutek izpostavljena in na noben način ne pritiskaj na njegove psiho gumbe. če se da, seveda. če teži v do onemoglosti potem zateži nazaj.
kar se tiče stalnega bivališča sem jaz imela tako, da sem lastnica hiše, on pa je bil pri meni stalno prijavljen. jaz ga nisem mogla odjavit, odjavil se je lahko sam oziroma sem jaz podal uradno zahtevo ko ga ni bilo več pri meni. postopek je trajal 3 mesece, v tem času se je vrnil in prosto vstopal v hišo. tudi eč bi mu branila (pa mu nisem) ne bi mogla nič, ker je bil stalno prijavljen. to mi je bilo rečeno na policiji. šele ko se je sam odjavil sem dobila pravico, da pokličem policijo, če se – hipotetično – spet pojavi na moji posesti in smatram, da sem ogrožena. dokler pa je bil pri meni prijavljen pa je lahko prosto hodil domov.

Ne vem kdaj si ti imela ta primer, vendar je novi zakonik bolj strog. Jaz tebe zdaj razumem, da naj ga zdaj nazaj spustim v hišo in še naprej trpim njegovo nasilje!!??
On noče sodelovati s CSD, za nasilje, ki jih je izvajal vrsto let, posebej pa še v zadnjih šestih mesecih, lahko zahtevam tudi trajno izselitev. Letos je ekrat že bila policija, pa me je pregovoril, da nisem potem podpisla zapisnika, za silo je šlo dva meseca,potem se je pa vse ponovilo – v dosti hujši obliki.
A se v takem primeru ne bi odločile da prosite za podaljšanje prepovedi približevanja?

Pa si ziher, da si ti iz Slovenije?….šala

Imam bolj slabe izkušnje….

Če imaš le še kaj pameti v glavi, prosi za podaljšanje prepovedi približevanja in ne poslušaj tiste, ki nasilneže znova in znova sprejemajo v svoj objem.
tako kot v tvojem primeru postopajo policisti, bi morali v vseh primerih, pa je žal to pogosto odvisno od subjektivnega stališča policistov.
Sodišče obvesti in jim teži, da bodo dali ločitev na prednostno listo in bo čimprej končana, potem imaš tudi boljša izhodišča za čimprejšnjo in dokončno izselitev bivšega moža.
Konec koncev imaš sama izkušnjo, kako je bilo, ko si popustila. Ne misli, da bi bilo ponovno kaj drugače.

Mislim, da je katarinca tudi ena takšna, ki jo policija pozna in je ne jemljejo več resno, saj vidijo, da zelo rada v svoj objem ponovno sprejema nasilneže. O tem je bilo tu gor že toliko napisanega, da mislim, da katarinino mnenje ni merodajno. Zato ti svetujem, da se ravnaš po svojih občutkih, če hošeš si življenje uredit. Ti sama najbolj veš, če si pripravljena prenašat nasilje. Tudi moški so različni, eni so vedno nasilni, eni upajo bit nasilni samo med štirimi stenami. Bodi močna in dobro rešitev!

joselin: meni se je dogajalo leta 2011.

No, prepoved približevanja pomeni, da ne sme v stanovanje in ga policija gladko odpelje, če bi vstopil … meni se to ne zdi tako zelo zanemarljiva malenkost, da se ne bi splačalo potrudit z nalogom.
Joselin, pokliči še na kak telefon za žrtve nasilja za moralno, pa tudi konkretno podporo.

V ostalem se strinjam z osebo, ki je pisala pod nickom @za joselin.

ločevalka: kako pa je potem z njegovim bivanjem, če ne sme domov? sej ga ne more kar deložirat iz skupnega doma.

bodi močna: beri pozorneje, joselin je leta in leta prenašala nasilje, ups ja.

Bošček nasilni bo pa pod smreko spal. Prepoved približevanja pomeni tudi to, da si mora kerlc najti prenočišče. To ni naloga žrtve no. Če bi se vsaj normalno obnašal teh težav ne bi imel.

Tudi jaz (z zelo slabimi izkušnjami z institucijami) ti kličem: bodi močna. Ne poslušaj tistih, ki te hočejo prepričat, da je vse brez veze. Tako kot pravi Ločevalka: nujno se obrni na kakšno nevladno organizacijo za žrtve nasilja, ker le tem ti bodo znali pravilno svetovati in so ti tudi sposobni nuditi konkretno pomoč: psihologe, pravno pomoč, zastopanje žrtve kot ga določa zakon o preprečevanju nasilja in podobno.

Ne verjami in ne misli, da se je bodoči bivši kaj spremenil, spremenil se ne bo nikoli, mogoče bo le dojel,d a ti nisi več primerna žrtev za njegovo maltretiranje in si bo raje našel koga drugega. Bodi močna in odločna, pa četudi le v fasadi, sam da bo čutil, da te ne more več ustrahovat. Nasilneži se spravljajo na nekoga samo tkao dolgo dokler čutijo, da ga je strah. Pa tudi potem, ko bo postal bolj krotek ne misli, da se je spremenil in ne spreminjaj svojega odločnega močnega obnašanja (kot se ga moraš naučiti sedaj) do njega. Takoj ko bo zaslutil, da sispet stara krhka osebica se te bo lotil na stari način… Ker si lastnica stanovanja gotovo obstaja pravna možnost,d a podaš, na podlagi utemeljenega suma o nasilju, zahtevo za izselitev z rokom 1-2h mesecev (pozanimaj se pri pravnikih o ustreznih instrumentih!)

Drži se in držim pesti zate – da bi se vsaj v tvojem primeru institucije obrnile kot se morajo (jaz npr. že 4 leta ne živim v svoji hiši….imam pa mir in zadovoljstvo, kar pa je tudi nekaj vredno – samo zakaj neki bi se morale me umikati pred nasilneži????? Samo zato ker imamo nesposobno državo, ki ni sposobna zaščititi žrtev????) Jaz sem ukrepala, po nasvetu institucij (policija, CSD, tožilstvo, sodišče!!!!) napačno, zato sem tukaj kjer sem. Nevladne institucije so mi šele mnogo kasneje razložile kakšen je pravilen postopek, posluži se jih takoj! (tud obiskovanje profitnih odvetnikov ni nekaj kar bi priporočala, naj ti raje organiazcije povedo kdo je res strokoven in zanesljiv in se spozna pravno na področje nasilja)

Katarina dokler tako razmišljaš imaš probleme, ko si boš enkrat prepucala betico in se ti bodo nasilni moški nehali smilit bo tudi tebi šlo boljše.

A si lahko mogoče tiho, če Joselin ne zmoreš dat nobenega konkretnega nasveta kako naj nasilnega tipa izseli iz SVOJEga stanovanja in kako naj se čimprej loči,d a bo vsaj pravnoformalno rešena, ter kako naj se zaščiti pred morebitnim nadaljnim nasiljem????

kaj težiš? kja bi rada? jaz sem se eno leto jebala okoli te odjave stalnega bivališča. ga nisem mogla odjavit, menda vem kaj govorim. halooooo niti policaji mi niso mogli pomagat in so mi SAMI rekli, da lahko pride not kadar hoče, ker je prijavljen tam. sem tudi naredila uradno prijavo na UE da ne živi tam in je stekel postoke odjave, ki je trajal 3 MESECE … to je tebi normalno? na koncu se je odjavil sam. pa tudi takrat ve meni niste mogle pomagat z nobenim pametnim nasvetom, niti ne nevladne insitucije, na katere sem se obrnila za nasvet, pa tudi policija ne.
dej ne lupaj v prazno o stvareh o katerih nimaš pojma. misliš, da bi se jaz tolk časa zajebavala če ne bi imel pri meni stalnega bivališča? tako pa je lahko kadarkoli šel in se kadarkoli vrnil navkljub prijavi nasilja.

http://www.uradni-list.si/1/content?id=51067 – tole je link do Pravilnika o prepovedi…. in, če ga dobro prebereš, boš videla, da prepoved približevanja nima nobene zveze s prijavo stalnega prebivališča. Tudi če je prijavljen stalno na tem naslovu, se ne sme približevati, če ima to prepoved!

Zakaj so pa tebi, katarina, policaji dali tako pojasnilo, pa bi mogoče preverila pri njih – mogoče so se te pa naveličali, ko se nisi mogla odločiti, kaj bi s tvojim exom naredila, kaj misliš?

39. a člen, na katerega se pravilnik sklicuje, je pa v Zakonu o policiji:

http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=200966&stevilka=3053

no-ja: ja res so sse me naveličali ja, sploh ker sem jih to spraševala ob mojem prvem obisku pri njih, vse skupaj pa smo se v letu dni videli trikrat. sej smo bili že skoraj kolegi a ne.

pa mi to niso rekli samo v ljutomeru ampak mi je to rekel tudi policaj v mariboru. sva se videla prvič. ups ja

Ravno to je namen prepovedi približevanja, da ni treba začasne strehe nad glavo iskati ŽRTVI, naj jo storilec. Meni se to ne zdi tolk napačna logika.

Joselin, tudi jaz te podpiram, da se boriš. Tudi jaz imam z institucijami slabe izkušnje. Odločila sem se, da ne odneham in se začela boriti. Proti bivšemu, proti ustanovam, sistemu. Berem zakonodajo, da vem o čem govorim, ko gnjavim. Nekateri me že jemljejo resno, z drugimi se še borim. Več kot nas bo takih, prej se bo sistem obravnave spremenil.
Jaz gledam takole: če sedaj obupam, sem na istem, kot prej, če ne še na slabšem, ker bi imel bivši občutek, da je zmagal in da ima še vedno moč nad mano. Sedaj sem prevzela nadzor.

New Report

Close