Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Pravice mati samohranilke

Pravice mati samohranilke

Lepo bi prosila, če morda katera ve kje si lahko preberem kaj več o pravicah, ki naj bi jih imela mati samohranilka in matere šoloobveznih otrok. Nekje sem slišala, če je otrok šoloobvezen(osnovna šola, prva triada), da te delodajalec ne sme poslati na drugo delovno mesto, ki je od doma oddaljeno več kot 25km! Namreč zadnje čase v službi doživljam psihične pritiske, mobbing-šikaniranje, kam lahko prijavim šikaniranje? Postaja prav neznosno v službi, že sama misel na službo mi povzroči bolečine v želodcu! Prosim za nasvete

Hvala, l

kakšnih posebnih pravic kot mati samohranilka (?) nimaš. pripradajo ti tiste, i pripadajo ostalim staršem. to, kar omenjaš, mogoče piše v kolektivni pogodbi za tvojo dejavnost, v zakonu ne. starši se vozimo tudi 200 km stran v službo.

kaj točno te teži v zvezi s službo? bi jo rada zamenjala?

Neka omejitev je, če nekdo od staršev živi sam z otrokom, vendar je to glede nočnega dela in nadur, omejitev pa velja, če sam živiš z otrokom, mlajšim kot sedem let, ali za bolnega otroka. Glede prestavljanja v drugo enoto pa sicer menda so neke omejitve, ampak zagotovo ne samo 25 km.

Zakon te ne more zaščiti pred tvojim slabim počutjem v službi. Če gre za mobing, to prijavi na inšpekcijo, sindikalnemu predstavniku, pojdi k odvetniku, poglej na forumu Trpinčenje na delovnem mestu – mobing, kako ukrepati. Tudi če si kaj posebej zaščitena kot mati samohranilka, ti to tistih osem ur v strupenem vzdušju ne bo popolnoma nič pomagalo.

nova
Uredništvo priporoča

Lep pozdrav!
Stara sem 28 let in imam hčerko staro 5 let-preživnino sicer dobivam,vendar z njenim očetom nimava nobenih stikov od hčerinega pol leta starosti.Tako da o njem nimam nikakršnih podatkov o službi,kje živi itd….
S sedajšnim partnerjem pa imam še sina starega 9 mesecev.Načrtujemo pa živeti in delati na Kanarskih otokih-Španija.
Moje vprašanje pa je ali hčerko sploh lahko odpeljem brez njegovega vedenja oz.kaj je potrebno storiti,zaradi kasnejših nevšečnosti.
Hvala.

V Zakonu o delovnih razmerjih, ki je na spletni strani imaš točno opredeljene pravice, ki gredo iz tega naslova. Mimogrede, lahko te pošlje na delovno mesto 25 km stran, ni pa v skladu z zakonom če te pošlje na delovno mesto za katerega porabiš v eno smer več kot dve ure – vendar preveri točno koliko časa. Sicer pa kot je napisala metulka.

Ne.
To lahko narediš le v dogovoru z njim in sklenitvijo novega sporazuma o stikih. Glede na to, da niti zdaj nima stikov, verjetno ne bo delal problemov, če pa hčerko odpelješ brez njegovega privoljenja, se ti pa lahko življenje grdo zakomplicira.

Ja bibi, nov dogovor o stikih rabiš.

Zanima me do katerega leta starosti otroka je mati samohranilka oproščena dela ob nedeljah in preznikih.

Ne sme biti več kot tri ure vožnje z javnim prevoznim sredstvom v obe smeri.
Samo pazi, če dokaže, da drugje zate nima mesta, je to upravičen razlog, da ti da odpoved iz poslovnih razlogov.

Kje točno v Zakonu o delovnih razmerjih to piše (ne najdem)? To namreč tudi mene močno zanima, ker me želijo poslati iz Nove Gorice v Maribor (=cca. 240km v eno stran!), živim pa sama s 13-letno hčerko….
HVALA za odgovor!

M. Š., sem na hitro pobrskala po zakonu in v najnovejši verziji iz lanskega leta obstaja samo omejitev za napotitev v tujino. Iskala sem s ključno besedo “otrok”. Lahko da je kje še kaj, pa na ta način nisem našla. Še sama poskusi malo pregledat.

http://www.racunovodja.com/clanki.asp?clanek=7036/Zakon_o_delovnih_razmerjih_ZDR-1

Bi mogoče začeli pri tem katero podjetje in kaj piše v pogodbi, pol pa kaj pravi zakon, da na koncu gospa ne bo ostala brez službe.

Že tisočkrat napisano, zakoni so napisani tako, da jih lahko interpretiraš zelo ohlapno, eno je tisto kar piše v zakonu, drugo pa kar je v reali. In če v pogodbi gospe piše, da se strinja s tem, da jo pošiljajo sem in tja, ne more nič, lahko samo prosi delodajalca in upa na njegovo sočutje.

Pogodba seveda ne sme biti v nasprotju z zakonom. Njej lahko dajo za podpisat sto pogodb, da bo delala 20 ur na dan, a ker ta pogodba krši zakon, preprosto ne velja. Isto velja za panožno pogodbo – ta lahko kvečjemu nudi dodatne ugodnosti, kot jih predvideva zakon, manj pa v nobenem primeru ne.

Alenka, ti moraš nujno razčistiti par stvari, preden kot moderatorka takole trosiš svojo modrost.

In potem so sindikati zakaj? In vse te zgodbe, ki so se pojavile v medijih in še tisoč nejavnih, pa mobing itd…to je zgolj nekaj kar je v mojem svetu?

Ne zastopim te, Alenka.

Ti si napisala, da je zakon eno, reala druga, da ne more nič in da lahko samo upa na delodajalčevo sočutje.

Jaz ti odgovarjam: pogodba ne sme biti v nasprotju z zakonom o delovnih razmerjih, in tudi če jo podpišeš, ne velja.

Ti potem prideš s sindikati, zgodbami, mobingom.

Izgubljam te.

Iz naslova enostarševske družine po ZDR načeloma lahko iztržiš samo:
– prednost pri oblikovanju seznama presežnih delavcev, kar pa ne pomeni da ne moreš biti presežek
– odkloniš lahko napotitev v tujino do 15 leta starosti otroka

Sicer lahko zaradi otrok (ne zgolj enostarševstva) iztržiš še:
– kak dan dodatnega dopusta
– nočno delo, nadure ti lahko naložijo le s tvojim pisnim soglasjem do otrokove starosti 7 let

Glede na tvoje pisanje te vidim, da si v stiski. Pa je to res samo zaradi tistih nekaj dodatnih kilometrov vožnje?
Če se na delovnem mestu razumete, če se počutiš dobro, si ustrezno nagrajena, verjamem, da bi našla voljo tudi za premestitev iz Nove Gorice v Maribor (ali pa Lendavo)
Če stvari ne štimajo ti bo težko Novo Gorico zamenjati za Šempeter.

Če se ne počutiš dobro razmisli:
– o menjavi službe, če veš da jo lahko dobiš
– o tem da moraš enostavno biti tiho, ker si tako hitro nadomestljiva, da boš jutri na cesti, če boš piskala (s to ravnijo kapitalizma se ne strinjam, je pa pri 120.000 brezposelnih žal reala)

Če si zaposlena v velikem sistemu, se pusti obravnavati v skladu z internimi pravilniki. Če si v malem sistemu, ti neformalna komunikacija z nadrejenimi lahko prinese bistveno več kot sto zakonskih določil. Kaj je pomembno kaj piše v zakonu, če s prijaznostjo in pripravljenostjo delati, pri nadrejenem lahko izposluješ kak bonus zaradi svojega naraščaja. Če se ne da na tak način pa se vrni k branju prejšnjega odstavka.

Ne propagiram, da skloniš glavo in se pustiš maltretirati. Ampak verjami, da jo zaposleni, ki išče samo ugodnosti, ki mu po črki zakona pripadajo (nega otrok, bolniške, dodatni dopust…..) pri normalnem delodajalcu pride skozi slabše, kot če se na te svoje otroke (sama imam tri) in enostarševstvo ne sklicuje.
Pri nenormalnem delodajalcu, pa če imaš le kako drugo možnost raje ne ostani.

In če te kaj potolaži, veš kolikokrat sem zjutraj pomislila, da se mi godi krivica, ker nisem mati, ki lahko skrbi za svoje otroke doma, oče pa nosi denar domov. Pa imam svojo službo neskončno rada.

Zdravo!

Ali obstaja sploh kakšna pravica otrok ki živi sam z mamo ali vedno govorimo le o pravicah moških, ki jih imajo neomejeno…o dolžnostih pa nič….

Pravice otrok ločenih staršev:
– da ima stike z drugim staršem (kar pravzaprav dejansko ni pravica otroka – čeprav tako piše v ZZZDR_ ampak dolžnost otroka in pravica očeta)
– pravica do preživljanja (kar je tudi dolžnost očeta, ampak samo, dokler “zmore”, njemu namreč mora ostat dovolj za normalno življenje, pa čeprav na ta račun otrok životari, torej se lahko prenese še očetov del za preživljanja v breme mame, pa če zmore ali ne)
– pravica do šolanja, vzgoje,…. in vse ostalo, kar izhaja iz roditeljske pravice oz. kar določa ZZZDR. Pri čemer to ni dolžnost očeta ampak njegova pravica. Če oče dolžnosti iz roditeljskih pravic ne izvaja se pač prenesejo na mamo (hočeš-nočeš).

P.s. Če otrok živi z očetom zamenjajte v zgornjem besedilu besedi mama in oče.

Ne vem kje sicer si najdla kako pravico moških ? :))
Otrok ima vsekakor pravice iz tega, ti pa tudi dolžnosti in ne zgolj pravic. Mi je pa čudno, da si lahko dobila skrbništvo, ne da bi to vedela in bila seznanjena s tem. Ker te pravice in dolžnosti so ži bele pred dodelitvijo otroka in bi jih morala izpolnjevat v vsakdanji skrbi za otroka, če pa niti ne veš za njih, se jih torej tudi ne zavedaš, kar pomeni lahko le to, da jih nisi in jih ne boš upoštevala in izvrševala.

. .......................................................................................................................................................................................... Več ljudi brez dlake na jeziku...in bi se sčasoma rodilo upanje za boljši svet... ...........................................................................................................................................................................................

Ne vem kje sicer si najdla kako pravico moških ? :))
Otrok ima vsekakor pravice iz tega, ti pa tudi dolžnosti in ne zgolj pravic. Mi je pa čudno, da si lahko dobila skrbništvo, ne da bi to vedela in bila seznanjena s tem. Ker te pravice in dolžnosti so ži bele pred dodelitvijo otroka in bi jih morala izpolnjevat v vsakdanji skrbi za otroka, če pa niti ne veš za njih, se jih torej tudi ne zavedaš, kar pomeni lahko le to, da jih nisi in jih ne boš upoštevala in izvrševala.[/quote]

Govora je o dolžnostih starša, s katerim otrok ne živi. in večina pravic in dolžnosti, ki jih imata starša ped razpadom zveze ostane enakih (po ZZZDR), le da so predvidene sankcije, če starševskih pravic in dolžnosti ne izvršuje le za starša, s katerim otrok živi, za drugega starša pa ne (z izjemo neplačevanja preživnine, ki je “pogojno” kazniva)

New Report

Close