Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja bodo res ukinjeni otroški dodatki za polnoletne otroke, ki se šolajo

bodo res ukinjeni otroški dodatki za polnoletne otroke, ki se šolajo

Ali je sprememba v zakonodaji že sprejeta – potrjena za leto 2011?

Tukaj bomo spet na slabšem enostarševske družine, kjer imamo večinoma mame skrbništvo in tudi dobivamo otroške dodatke. Marsikateri so pomemben dodatni vir denarja za preživljanje. Če sešteješ npr za 4 ali pet let študija, je to kar lepa vsota, ki je več ne bo. Našim otrokom bo tako študij malo težje dostopen, če sploh. Spet bomo ženske v večji meri udarjene po denarnici in šparale in stiskale, da bo mladina lahko prišla do izobrazbe.

Ženske bi se morale upreti, vedno več bremen nam nalagajo in zmanjšujejo ugodnosti npr. podaljšanje delovne dobe in kasnejša upokojitev.

Bo. Mislim da od 1.6.2011. Po novem sta štipendija in otroški izključujoča…ali eno ali drugo, pri čemur pripadajo doklade do 18 leta, štipendije pa od 18 leta pa do neskončnosti (edina pogoja sta, da je 1. vpisan v konkreten letnik in da je bil v prvi letnik vpisan mlajši kot 26 let)….30 letniku pripada štipendija, če je redno vpisan v drugi letnik in če se je v prvi letnik vpisal mlajši kot 26.

Niso pa ti naši oblasniki po moje dovolj razmislili ravno pri enostarševskih družinah (OK, tudi nekatere dvostarševske so v finančni krizi), saj za štipendijo zaprosi otrok in dobiva jo na svoj TR. Tako bo morala mati “fehtati” otroka, če ji da za plačat položnice, kupit hrano itd…

Marsikatera družina bo na slabšem, ker so otroci doslej prejemali oboje, tako štipendijo kot otr. dodatek.
Pa otr. dodatki se bodo zvišal oz. razredi bodo imeli višje meje. Samo bo pa k premoženju štel vsak prdec. Me zanima, kdo bo to vse kontroliral – bodo še koga zaposlili ali kako?

nova
Uredništvo priporoča

http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=201062&stevilka=3387

z 18 se ukinjajo otroški, od 15 do 15 pa ni več državnih štipendij. stopi v veljavo naslednje leto.

No, jaz se pri tej novi zakonodaji sprašujem, ali se ne bo nemara vsul plaz tožb na zvišanje preživnine zdaj, ko bodo ukinili otroške dodatke, ti pa so bili upoštevani pri izračunu višine preživnine.

Rad bi doživel dan, ko bodo politiki nehali varčevati pri sebi samo pri plačilu kavic.

Hvala, Katarina za objavljeni link.

Sem prebrala novi zakon prav skrbno.

Če sem dobro razumela, velja izplačilo otroških dodatkov po starem sistemu do konca šolskega leta 10/11. S septembrom 2011 pa se vzpostavi za polnoletne dijake in študente sistem državnega štipendiranja, ki bo nadomestil otroške dodatke. Lestvica štipendij je postavljena zelo obetavno, odvisno od višine dohodka na družinskega člana, najnižja štipendija je 70 evrov, kar je verjetno več kot dobiva zdaj poprečna družina otroškega dodatka za enega otroka. Dobro se mi zdi tudi to, da štipendijo dobivajo dijaki in študenti, tudi sami dajo vlogo, skratka se jim tudi na ta način priznava status samostojne osebe in jim bo dobra popotnica za pot v samostojnost. Pa še nekaj motivacije da redno opravijo študijske obveznosti.

Sem prilepila tabelo višine državnih štipendij, ki bodo nadomestile otroške dodatke za dijake/študente nad 18 let.

+——————+————————–+—————-+
| Dohodkovni razred| Povprečni mesečni dohodek| Osnovna |
| | na osebo v % od neto | višina v eurih |
| | povprečne plače | |
+——————+————————–+—————-+
| 1 | do 30% | 190 |
+——————+————————–+—————-+
| 2 | nad 30% do 36% | 160 |
+——————+————————–+—————-+
| 3 | nad 36% do 42% | 130 |
+——————+————————–+—————-+
| 4 | nad 42% do 53% | 100 |
+——————+————————–+—————-+
| 5 | nad 53% do 64% | 70 |
+——————+————————–+—————-+

Dobra stran novega zakona se mi zdi tudi to, da so vse socialne pomoči (otroški dodatek, subvencije vrtcev, štipendije, ostale pomoči) zdaj zbrane na enem mestu, da se vodijo enotne evidence, kaj kdo prejema. Pa tudi, da se bodo upoštevali precej širše različni dohodki (najemnine, rente,…) in tudi premoženje ljudi (nepremičnine, plovila, nadstandardni avti). Tako bo morda konec grotesk, ko so vozili starši otroka v mercedesu v vrtec, prejemali pa visoko subvencijo. Zakon se precej natančno posveti tudi izvenzakonskim partnerstvom – bo manj možnosti za navidezne samohranilke.

Skratka, zdaj ko sem prebrala zakon, je moje mnenje precej drugačno, zdi se mi, da bodo socialne pomoči razdeljene bolj pošteno.

Spoštovana ena mama študentov

Občutek imam, da si sama pripravljala ta zakon, v tem stilu je namreč napisan tvoj odgovor:)))

Ampak floskul in leporečja imamo navani državljani že preko,…………..

kaj pa če je do sedaj mama otroški dodatek porabila za plačilo položnic, nakup hrane ipd?
Se pravi za skupne stroške.
Otrok bo ta znesek porabil izključno zase.
tako bodo eni padli še nižje.

za tud eno mamo: Hehe, mi gre dobro od rok pisanje zakonov!! Se bom kar na ministrstvu javila, pa še popoldne kaj zaslužim :))).

Mogoče sem res malo preveč navdušena, zlasti zaradi tega, da bodo otroške dodatke nadomestile štipendije. Sem se bala izpada dohodka.

Upam da bodo zakon tudi solidno izvajali!!

Ta s premoženjem je bosa – navsezadnje lahko človek pol plače zafrčka ali pa recimo vzame kredit in odplačuje ali avto ali celo vikend … Znesek plače isti, ampak tisti, ki malo stiska in si raje kupi vikend, kot da bi šel vsak teden ven na kosilo, bo kaznovan z nižjim otroškim dodatkom. To premoženje je bilo že upoštevano – v plači. Goljufom je pa treba stopit na prste drugače, ne tako, da se spet kaznuje kar vsevprek.

Kako bo odslej bolje poskrbljeno za odkrivanje lažnega samohranilstva? Zakoni, ki bi naj to preprečevali, so že zdaj, pa se ne izvajajo, zakaj bi se po novem izvajali?

Pozdravljene,
sem prava enostarševska družina (in samohranilka – sicer tega izraza ne maram), pa bom po otrokovem 18. letu izpadla tako iz OD, kot štipendije. Zakaj. Ker sem v predzadnjem razredu za otroški dodatek, in bom za približno kakšne 3 % presegala cenzus. MOji velikanski dohodki se pač delijo z dve. Jasno mi je, da otroke preživljajo starši in ne država, a vendar me boli, ko ugotavljam, da prave samohranilke, zaposlene, ob kakšni povprečni plači…nismo in ne bomo upravičene do ničesar (jaz oz. moj otrok le do subvencionirane mesečne v višini 7% – najmanj). Delam na delovnem mestu, da vidim marsikaj, da se človek zasekira….
Lp kljub vsemu!

ena mama študentov:

meni se zdi zakon zmazek, ker je v bistvu samo sestavljen iz različnih zakonov, kar je novega, pa je slabo, nedomišljeno.
pri BPP se še vedno upošteva preživnina kot odhodek, dejstvo, da ti skrbiš za otroke oz. tvoji stroški s preživljanjem otroka, pa niso odhodek.

konkretno: jaz imam s.p. in prvo leto plačujem minimalne prispevke. pri štipendiji se mi upošteva s.p., pri otroških dodatkih se mi ni. tako ima hči otroški dodatek v višini 50 eur, štipendijo z vsemi dodatki za oddaljenost, bivanje v internatu, itd. pa 168 eur. dvomim, da se bo otroški dvignil na podobno raven ko bo štipendija ukinjena.

kar se tiče same štipendija pa tako … ker sem v okolju, kjer otroci lahko izbirajo me mesti šolanja, med šolami pač ne in kjer je veliko ljudi z zelo nizkimi dohodki, bo najbrž dosti otork primoranih obiskovati šolo, ki je ne želijo obiskovati in se šolati za poklic, ki ga ne želijo opravljati. konkretno: če je nekdo iz slovenskih goric gre lahko ali v ljutomer v gimnazijo ali pa v mursko soboto, na ptuj oz. v maribor. iz ljutomera do maribora je 1,5 ure vožnje z vlakom, cena je nekaj manj kot 6 uer v eno smer. internat stane nekaj manj kot 200 eur mesečno, pri tem se ne upošteva, da otroke recimo ne je malice v šoli, ker ima v internatu kosilo (za malico oz. kosilo tako ne dobi subvencije) .internat ni subvencioniran s strani države razen če je v njem več kot en otrok. takrat se subvencionira drugi otrok. koliko družin ima naenkrat dva otroka v internatu?

kaj točno torej pomeni ta premik štipendije za te družine si niti predstavljati ne moremo in bo jasno šele naslednje leto jeseni. kar se mene tiče vem, da štipendij, četudi bi bile, ne bi več imeli moji hičeri.

in še nekaj .. štipendija se nakazuje na otrokov trr, kar se mi zdi slabo. zakaj? pri 15 letih otork ni polnoleten, starši še vedno polno skrbijo zanj. čemu potem država daje otroške (ki so tudi za otorka) na staršev trr, štipendije pa ne? posledica tega je, da se moraš z otrokom prerekat in mu objasnjevat, da to ni denar za kavice in žuranje in obleke, ampak v prvi vrsti za šolo in šolske obveznosti. to ni otorkov denar, to je denar za šolanje. kateri 15 letnik to razume iz prve?

No, štipendije bodo šele po 18 letu, to pa se meni že zdi starost, ko je dobro, da ima mladi odrasli svoj vir denarja in z njim sam gospodari.
Jaz imam dva študenta, smo se vsedli skupaj in pogovorili, s kakšno vsoto bosta prišla skozi, preživnino dobivata direktno od očeta in si z njo pokrivata tekoče stroške (el., vodo, kurjavo, net – imata svoje stanovanje, ki ga delita še z dvema, obleko, obutev, knjige na faksu, mesečno, benz…), jaz pa prispevam stanarino in kartice od živilske trgovine imata, ki jih jaz mesečno plačam. Tako da del prehrane plačata sama, del pa jaz. Zaenkrat kar nekako shajata.

Meni so se zdaj, ko sta na fakulteti, stroški znižali, ker sem prej zelo drago plačevala prevoz do srednje šole. Samo za avtobus je šla skoraj cela preživnina.

🙂 meni gre preživnina samo za eno za internat. :)) druga ima hvala bogu subvencioniranega. s štipendijo zdaj pokrivamo šolske potrebščine, telefon in kakšno obleko, pa še meni dasta nekaj. jaz plačujem kredit za hišo, prevoze domov, tekoče stroške … mah, sej sploh ne pridem skozi. 🙂 že več kot leto dni sem v začaranem krogu, sploh ne vem kako da se mi ne zmeša. naslednje leto, ko ne bo več štipendije (je ne bi bilo tako ali tako, ker bi presegla cenzus) mi sploh ni jasno kje bom dobila denar za njuno šolo.

ah, Katarina,
kako znana mi je tvoja zgodba.
Že zdaj ne pridemo skozi (vedno večji izredni limit)

drugo leto pa študij.
Je ravno včeraj razmišljala o tem, če sploh lahko gre študirat željeno – zaradi finančnih (ne)zmožnosti.

:)) zame je mesec samo skupek številk, ki jih odštevam. sploh ne vidim dni, ki so sončni, oblačni, deževni, mrzli, topli … samo koliko je še do naslednje plače. in vmes upam, da ne bo kak opomin priletel ali kak izreden izdatek, ker potem si še bolj želim, da bi dnevi še hitreje minili. sploh se ne znam več sprostit.

Je res, mame skrbnice otrok moramo presneto preračunavati stroške.

Da vas malo pomirim – stroški študentov niso tako hudo veliki – cca 70 evrov je soba v študentskem domu (so vključeni vsi stroški prebivanja), to je precej manj kot sem za srednjo šolo prej plačevala samo za avtobus. Potem so boni za hrano – je tudi relativno ugodno. Če pa znajo sami kaj skuhati, pa še bolj. Z malo skromnosti, pa še kaj preko servisa delajo, pa gre. No, sem jih navadila npr. da si telefon plačujeta iz žepnine. Pa kosilo si marsikdaj sama naredita.

se opravičujem, da “uletavam v temo”

ena mama študentov

cena študentskih domov je odvisna od nastanitve in kraja šolanja-MB ima cenejše, kot LJ. Sama sem bila v študentu v Rožni dolini pa sem plačevala 120€+internet, pa ni šlo za noben nadstandard. Kar pa se internata tiče..ko sem bila še v internatu sem takrat plačevala 36 tisoč tolarjev, štipendije pa sm imela 45 tisoč tolarjev.

Lp, Danica

moja hči ej v internatu v mariboru in plačujem 200 eur na mesec za njo. njen fant je prav tako v študentskem v mariboru (sice je z dolenjske) in plačuje tam tam nekje, samo da on nima hrane, si jo mora sam plačevat.

v mojih časih smo imele vse tri sestre štipendije ne glede na to, da sta bila moja starša srednji razred po plačah. s štipendijo sem si plačevala mesečno vozovnico in še mi je nekaj ostalo. najbolje da ta del življenja pozabim oz. ga ne primerjam s tem zdaj, ker … kakorkoli obrnem je bilo mojim staršem bolje kot nam je staršem zdaj. v vseh ozirih.

New Report

Close