Najdi forum

Zanima me, če ima kdo izkušnje (in kakšne) s sodnico Metko Kapler v primerih dodelitve otroka v varstvo in vzgojo enemu od staršev?

Jaz sem imela izkušnjo 🙂

Tudi jaz sem jo imela. Bila je precej nevtralna.

Pri nama glede dodelitev otrok ni bil sporen problem. Oče otrok sploh ni želel imeti. Tudi stikov je predlagal zelo malo. Ga. Kapler se je obrnila k meni in rekla: “Stiki so očetova pravica, ne dolžnost”. To je tisto, kar me je zelo zmotilo. Kje pa so tu otroci in njihove pravice!!!???

Ja moj bivši si je omislil novo družino in mi ga več ne zanimamo. Nima časa za najine otroke. Tu sem pričakovala s strani sodnice vsaj kakšno moralno lekcijo za “očeta”.

Sicer pa nekoga siliti v nekaj, če sam to ne čuti, res nima smisla oz. velike koristi.

Anonimna30, je bila ta izkušnja pozitivna ali negativna? Se ti zdi ta sodnica “poštena”? Na katero stran bolj vleče – k očetom ali mamam? Nekje sem slišal, da se mora sedaj kvota skrbništev dodeljenim očetom uravnavati s skrbništvi dodeljenimi mamam.

Tako bom rekla..najprej je bila negativna..pri meni se je šlo za zelo komplicirano zadevo,o kateri ne bom razlagala.Ampak glede na to,da sem se dobro pozanimala za razne zakone in jih preštudirala,ko sem opazila,da ne ravna prav oziroma da lahko rečem ni bila nevtralna,sem se pritožila ministrstvu za pravosodje,kateri je posredoval mojo pritožbo predsedniku sodišča…Od tam naprej,se je odnos korenito spremenil…Ne vem sicer komu je bolj naklonjena…na zadnjih dveh obravnavah bi lahko rečem je bila bolj naklonjena otroku..tko da je težko reči točno kako in kaj…..Če te pa seveda zanima kaj več,mi povej,da se registriram in si lahko potem po ZS kaj piševa konkretno…:)

Stiki so bili in so vedno pravica otroka-ravno tako je tudi pravica staršev…tko da je to zelo težko ločiti.
Najbolj pravična je seveda Konvencija o Otrokovih pravicah..tam je vse lepo napisano kako in kaj…Tudi v ZZZDRju je marsikaj pojasnjeno-če te seveda zanima.Glede na to,kar si sedaj napisala,lahko ti kak člen prav pride.Sicer ne vem,kako imata stike dogovorjene in koliko se jih drži..tko da pišem na pamet…

ZZZDR, 106.čl., 1.odst.: Otrok ima pravico do stikov z obema staršema, oba starša imata pravico do stikov z otrokom. S stiki se zagotavljajo predvsem otrokove koristi.

Sicer pa, nam so dali dosti stikov, ker je oče tako jamral na sodišču, sedaj pa jih ne izvaja. Otroci so že čisto zmešani in jezni na cel svet, ker ne vedo kdaj ata pride in kdaj ne. Zato je za otroka bolje skoraj bolje minimum stikov, če se ti redno in kvalitetno izvajajo.

Pri nas (MS) je sodnica vprašala, če oče za otroke kaj prispeva (v času od razpada skupnosti pa do obravnave je preteklo 1 let). Dobi odgovor, da vsake toliko kaj kupi za otroka, in reče sodnica materi nekaj v stilu, da je lahko vesela da kaj dobi, ker oče itak nima določene preživnine in mu je torej ni potrebno plačevat.
V Ustavi RS (54. čl) piše, da imajo starši pravico in DOLŽNOST vzdrževati, izobraževati in vzgajati svoje otroke.
Če se starša ločujeta pa to ni več treba, ali kaj?
Ja, pa meni je sodnica rekla, da od očeta ne morem pričakovati, da se bo držal MOJIH pravil glede vzgoje, ker je pač oče. Kar pomeni, da če je prvošolec pri njem cel vikend pač ne morem od njega pričakovat, da bo z otrokom pregledal šolsko torbo, če je kaj naloge ali barvice za ošilit. Torej naj to počnem v nedeljo ob 20h??? Še manj pa lahko pričakujem, da bo triletnika dal po kosilu počivat, čeprav tako v vrtcu kot doma vsaki dan po kosilu spi 2-3 ure. Aja, pa normalno, da jih da drugim v varstvo, ko so tam, če mora v trgovino po nakup (ker jih zraven ne more vzet???).
Očetje (oz. nerezidenčni starši) imajo v očeh nekaterih sodnikov le dolžnost preživljanja (v znesku, ki jim ostane, ko zadovoljijo vse svoje potrebe) in pravico do stikov.

Meni je enako rekel strokovni delavec na CSD, ko sem mu rekla, da ima OTROK PRAVICO do stikov z očetom in naj nekdo to temu očetu razloži in pove! In mi je rekel:”Ja, oče lahko tudi gre, koliko jih gre in jih otroci sploh ne vidijo itd.” Ostala sem brez besed!

Tako bom rekla..najprej je bila negativna..pri meni se je šlo za zelo komplicirano zadevo,o kateri ne bom razlagala.Ampak glede na to,da sem se dobro pozanimala za razne zakone in jih preštudirala,ko sem opazila,da ne ravna prav oziroma da lahko rečem ni bila nevtralna,sem se pritožila ministrstvu za pravosodje,kateri je posredoval mojo pritožbo predsedniku sodišča…Od tam naprej,se je odnos korenito spremenil…Ne vem sicer komu je bolj naklonjena…na zadnjih dveh obravnavah bi lahko rečem je bila bolj naklonjena otroku..tko da je težko reči točno kako in kaj…..Če te pa seveda zanima kaj več,mi povej,da se registriram in si lahko potem po ZS kaj piševa konkretno…:)[/quote]

Rad bi izvedel kaj več. V bistvu se gre v tem primeru za mojo prijateljico, ki je tudi v zelo kompleksni situaciji in bi ji vsaka informacija prav prišla. Zato te, lepo prosim, da (če lahko) stopiva v kontakt, lahko tule preko ZS (tudi sam se moram potem registrirati) ali pa preko kakšnega maila.

Tako sem registrirana..pošlji mi meil na ZS..pa ti bolj natančno razložim…

Imam slabe izkušnje z njo. Upam, da je nikoli več ne srečam!

Kakšne slabe izkušnje? Se ti zdi nepoštena? Vleče samo na eno stran? Lahko napišeš kaj več mogoče…

Žal ne morem napisat kaj več, ker sem nezaupljiva. Zanima me pa, česa se tvoja prijateljica boji?

Tudi, če ti napišem, da tvojega “zaupanja” ne bom izrabil, gotovo ne bo pomagalo, da bi mi povedala kaj več. Razumem!
Česa se boji? Boji se, da ne bodo, oziroma v tem primeru sodnica, spregledali laži bivšega partnerja in mu bodo otroka dodelili pač samo zato, da “izpolnijo” kvoto otrok, ki so dodeljeni očetom. Žal je njen bivši partner (za razliko od prijateljice) zelo dober retorik in manipulator, ki mu v prvi vrsti ne gre toliko za otroka, kot pa za to, da se materi maščuje (in preko česa se je bolje maščevati materi, kot pa preko otroka – bedno in žalostno, vsaj kar se mene tiče).

Prijateljica naj bo pripravljena na dogovore, da pokaže, da je pripravljena na sodelovanje. Kaj govori njen partner naj proba preslišati oz. na moren način naj sodnici demantira njegove izjave oz. laži. Če je potrebno, naj zahteva tudi kliničnega psihologa oz. izvedenca. Upam, da ima odvetnika in da ji bo pravilno svetoval.
Sodniki kaj hitro vidijo kdo je problematičen in kdo ima težave sam s sabo.

Pred leti so bili sodniki oz. sodnice bolj naklonjene materam zaradi “ustaljene sodne prakse”, zdaj pa bolj očetom, da izpolnijo kvoto? Kdaj pa bodo naklonjeni otrokom?

Svetujem ji odvetnico Petro Ferš Mrhar iz Ljubljane. Pogooglaj, ima spletno stran. Zelo dobre izkušnje imamo z njo. Je pa kar strošek, žal :(:(

Pa še to, je strošek, vendar je nujno potrebno, da ima že od začetka postopka dobrega svetovaclca. Kajti sama sem imela zelo dolgo proceduro, zaradi svoje nevednosti in slabega dela pristojnih služb. Napake se zelo težko popravijo. Zato ji svetujem dobrega odvetnika in izkušnje žensk na tem forumu. Srečno!!!

To se tudi sam sprašujem, čeprav vsi (od CSD do sodišč) poudarjajo, da vse kar delajo, delajo v dobro otroka in da je v prvi vrsti pomemben samo in edino otrok. To bi bilo edino pravilno, se mi pa dozdeva, da je to v (veliko) primerih le mit. ŽAL!

Odvetnico že ima, ampak vseeno hvala za informacijo. Srečno tudi tebi!

New Report

Close