Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Enostarševske družine niso problem

Enostarševske družine niso problem

In enostarševske družine tudi niso razpadla družine.
Vsakič ko slišim ta dva stavka me zmrazi. Dejstvo namreč je, da enostarševske družine obstajamo od vedno, le da je bil prej nastanke zanje drugačen – smrt zakonca ali njegov odhod iz družine. Niso pa bile enostarševske družine problem, kajti če bi bile, bi ga bilo potrebno reševati, torej odpravljati, in ne sprejemati, kar počne družba. In tudi zato bi se morali tisti, ki se podajajo v pogovore o enostarševskih družinah večkrat ugrizniti v jezik, preden rečejo kaj takega.

Z razvezo in razpadom izvenzakonske zveze ne razpade tudi družina. Le –ta ne razpade niti s smrtjo zakonca, pa tudi takrat ne, ko bodoča mama že v nosečnosti ostane sama z otrokom. Družina se preoblikuje, iz dvostarševske nastane enostastarševska ali pa je taka že v začetku. Kakšen razpad … Kaj pa smo potem jaz in moji hčeri, če ne družina? Kaj pa je moja prijateljica vdova s svojim sinom, če ne družina? Razpade ali prekine se zakonska in izvenzakonska partnerska zveza, ne pa družina. In otroci niso partnerji. Družine razpadejo iz povsem drugih razlogov in takrat res razpadejo oz. se končajo in niso več družina, ker otroci ne živijo več s starši.

Tematika enostarševskih družin je zelo obsežna, kompleksna in v naši družbi vedno bolj prisotna. Ob zadnjem popisu prebivalstva leta 2002 je bilo od približno 428.000 vseh družin 104.000 enostarševskih. Nekateri boste rekli, da so vmes tudi take, ki se samo delajo, da so enostarševske. So, seveda so, ampak tudi med dvostarševskimi so take, ki to samo blefirajo, pa slednje ljudi ne motijo. Sama kvazi enostarševskih družin ne pozna, sem pa naredila domačo nalogo iz zakonodaje in vem, da kakšnih strašnih bonusov enostarševske družine nimamo, da bi se zaradi tega splačalo parom blefirati. 10% višji otroški dodatek in mogoče prednost pri vpisu v vrtec niso zadosten razlog. Sama imam obe hčeri v osnovni šoli pa v devetih letih nisem doživela, da bi zato, ker sem enostarševska družina imela kakšno prednost ali subvencijo.

Zanimivo je, da v družbi prevladuje mnenje, da so vse enostarševske družine posledica razveze in razpada izvenzakonske zveze. To ni res. Med njimi so tudi vdove/vdovci, ki, vsaj tisti, ki nimajo pokojnine po umrlem zakoncu, živijo zelo slabo. Med njimi so tudi matere, katerih partnerji so poniknili potem, ko so izvedeli, da so zaplodili otroka. In tudi zato je govorjenje javnosti, da so enostarševske družine izključna posledica razveze zavajajoče in diskriminatorne do vseh drugih enostarševskih družin. Žal je tako, da se preveč ljudi ukvarja s to tematiko, ki ji pravijo problematika, pa nimajo osnovnega znanja o njej oziroma so do nje negativno naravnani. Če je bivši minister g. Bručan dejal, da smo enostarševske družine problem … se potem lahko oprosti vsem tistim novinarjem, strokovnjakom in drugim, ki mislijo podobno? Nikakor ne.

Kako široka je tematika enostarševskih družin je razvidno iz predloga Družinskega zakonika, ki leži zaprašen nekje v predalu. Nekaj malega te širine je v ZZZDR-ju, ZIZ-ju, ZJSRS-ju, celo v KZ je nekaj malega o tej temi zapisanega in še kje. Tematika obsega samo razvezo in ureditev premoženja po razvezi/razpadu izvenzakonske zveze, odločanje o skupnih otrocih – skrbništvo, stiki, preživnina, da o čustvenih šokih sploh ne govorimo in šoke doživljajo tudi tisti zakonci in otroci, katerih drugi starš je umrl. V to temo spadajo teme o mačehah in očimih oziroma o odnosih otrok do novih partnerjev svojih staršev, ureditev stikov z drugimi sorodniki, tožbe za preživnine, družinske pokojnine in skrb za otrokovo premoženje v primeru smrti enega od staršev. Skratka tematika je sila pestra in ji velja nameniti več pozornosti, predvsem pa spoštljivega govorjenja.
_________________________________________

Katarina Žarki za Kolumno 7 dni, 14.1.2009

Ja pozabla si tudi otroke ljubic in poročenih-ti so tudi enostarševska in kako je lahko potem kot praviš vse omejeno na razpadli zakon,če pa je bil v zakonu z drugo osebo in ne mamo otroka,klinc ne moreš dveh ožent na enkrat,bluzijo neki brezveze..

monica. to bo zdaj cilkus kolumen na to temo. bom skušala vanje zajeti čimvečji spekter tematike, najbrž bom kaj spustila. me kar opomnite. evo, ti si me že. 🙂

nova
Uredništvo priporoča

odvisno kaj si iskala

če si iskala izrecne zakonske določbe, potem gornja trditev drži. Ampak opozoriti vseeno velja, da enostarševske družine plačujejo nižjo oskrbnino v vrtcu, kot bi jo plačevale, če bi starša bila še v partnerstvu. Pa tudi pri raznih diskrecijskih ukrepih, recimo enkratni pomoči, jo enostarševske družine praviloma večkrat dobijo.

Oče: nikjer ne piše, da so enostarševske družine upravičene do nižjega vrtca, pa do večkratne enkratne pomoči (besedna zveza se tepe).
kot sem že stokrat rekla imajo nižji vrtec tudi dvostarševske kjer imata oba nizke dohodke ali sta brezposelna ali samo “uradno” brezposelna, itd. kar uradno ni določeno ne obstaja. mimo zakona pa se itak marsikaj dogaja, ampak glede na to, da živim v sredi med enostarševskimi vidim, da ni takih mahinacij in subvencij, kot nam jih pripisujejo. al pa nisem med pravimi enostarševskimi.

Katarina, fora je v tem, da se enostarševskim upošteva dohodek matere oz. tistega od staršev, pri katerem otrok živi, in preživnina. Se pravi, bruto plača recimo 1000 evrov plus preživnina 300 evrov in se to deli s številom družinskih članov. Se pravi 1300 evrov deljeno z recimo tri (dva otroka), kar je enako cca 430 evrov na glavo.
Če pa je par uradno skupaj, se upošteva dohodek matere in dohodek očeta, recimo da imata obadva po tisoč evrov plače. Se pravi 2000 evrov deljeno s štiri je enako 500. Ta razlika je lahko ravno dovolj, da padejo v ugodnejši razred tako pri otr. dodatku kot pri vrtcu – in mnogim se zdi to vredno narediti že za sto evrov ali manj na mesec.
Če pa oče res dobro zasluži, se jim pa sploh splača.

Hm, če se da od kje izbrskati še podatek, kako je v Sloveniji z otroki duhovnikov (no, ali jih v Sloveniji sploh imajo, vem, da ima v Nemčiji cerkev prav poseben sklad za te otroke), je to tudi en segment enostarševskih…
Uradno dvostarševske, v praksi pa kar precej tudi enostarševske, so recimo družine vojakov, ki gredo na misije za kar konkretna obdobja. Pa če gre eden od staršev v zapor…

ločevalka: koliko, misliš, je “fejk” enostarševskih družin od 104.000? 10.000? 20.000? ali 500?

mene to pač ne zanima, govorim v imenu tistih, ki SO enostarševske, en v iemnu tistih, ki NISO enostarševske. če bi se namreč spotaknila ob vsako vejo, bi že zdavnja morala odnehati. tudi v dvostarševskih starša fejkata brezposelnost, pa … se kdo usaja? pa oba delata na črno, imata dva dohodka + socialno pomoč + najvišje otroške dodatke + subvencijo v šoli.

ah … mene zanima glavnina enostarševskih, ne “odpadniki”. in o glavnini tudi govorim.

odvisno kaj si iskala

če si iskala izrecne zakonske določbe, potem gornja trditev drži. Ampak opozoriti vseeno velja, da enostarševske družine plačujejo nižjo oskrbnino v vrtcu, kot bi jo plačevale, če bi starša bila še v partnerstvu. Pa tudi pri raznih diskrecijskih ukrepih, recimo enkratni pomoči, jo enostarševske družine praviloma večkrat dobijo.[/quote]

pa ja de,mi plačujemo kar polno ceno vrtca..ali 80% al kako se že reče

Sori, tale odgovor Monici sem očitno narobe razumela.

Lažne enostarševske sem ti pa razložila, ker praviš, da v tem ni “profita” – sori res, k sem karkoli zinila.

ločevalka: ne vem kako si ga razumela ti. sej sem v kolumni zapisala, da obstajajo tudi fejk enostarševske družine, ampak obstajajo pa tudi fejk dvostarševske, pa slednje nikogar ne bodejo v oči, prve pa. kolk pa je enih in drugih pa nihče ne ve, zato nočem polagati pozornosti na fejk enostarševske družine, ker pišem o pravih enostarševskih dužinah.

danes bo kolumna o razlogih, ki privedejo do nastanka enostarševskih družin. pa po moje bo še ena na to temo, ker je zame ta razlago nastanka zelo pomemben za nadaljne življenje članov družine.

@katarina

Ne štekam čisto poante te teme.

Začneš s “klasičnom zamenom teza”, kao nekdo, “družba”, novinarji, enipač, označujejo mamico s punčko s krilcem na volančke in prijaznim psičkom kot problem. Manemoj. In ker je slika valjda neproblematična – no problem. Obenem pa se trudiš na forumu, kjer mene štihne skoraj vsakič, ko preberem kakšno temo, zbiraš in distribuiraš oblačila ipd.

jaz pa čist nič ne štekam kaj si hotla povedat s svojim komentarjem.

Da nimam problemov marsičemu kar tu berem reči problem. Da pride do “preoblikovanj” družin zaradi problemov, večkrat težkih in se v procesu preoblikovanci soočajo z problemi, večkrat težkimi. In da se s kompleksno problematiko ukvarjajo sodišča, policija, klinika, sociala.

20012009 = o->

Torej, zanima me, kaj je s tem narobe?

(sori, pozabli skopirati zraven prej)

odvisno kaj si iskala

če si iskala izrecne zakonske določbe, potem gornja trditev drži. Ampak opozoriti vseeno velja, da enostarševske družine plačujejo nižjo oskrbnino v vrtcu, kot bi jo plačevale, če bi starša bila še v partnerstvu. Pa tudi pri raznih diskrecijskih ukrepih, recimo enkratni pomoči, jo enostarševske družine praviloma večkrat dobijo.[/quote]

pa ja de,mi plačujemo kar polno ceno vrtca..ali 80% al kako se že reče[/quote]

Pri nas tudi.

Ampak jaz in ti (s preživnino 1000* eurov) nisva ravno referenčna primera, jih je več tistih, ki padejo v kategorijo, ki jo je opisala ločevalka.

Pri nas (in verjetno tudi pri vas?) tudi nismo upravičeni do otroškega dodatka in tistih 10% povišanega dodatka.

oče, iz tovjih ust v božja ušesa. preživnina za moji hčeri je 260 eur. za obe skupaj. za 500 skupaj se še vedno bodeva.in imam tistih 10% dodatka. nimam pa subvencionirne prehrane in je nisem imela tudi ko sem delala za bistveno manj denarja (120.000 sit, recimo), pa ko sem bila na zavodu, itd. tudi taborov mi niso subvencionirali, sem pa imela v 8 letih brezplačno zdravstveno kolonijo.

resnično ne poznam fejk enostarševske družine, ker če bi jo bi valdja to na ves glas povedala. sem pa sama prava enostarševska že 12 let in niti enkratne socialne pomoči nisem dobila, ko sem ostala brez sužbe, ker sem imela previsoko plačo prej. ddddd…

popravek: sem pa imela v 8 letih DVAKRAT brezplačno zdravstveno kolonijo.

pa ja de,mi plačujemo kar polno ceno vrtca..ali 80% al kako se že reče[/quote]

Pri nas tudi.

Ampak jaz in ti (s preživnino 1000* eurov) nisva ravno referenčna primera, jih je več tistih, ki padejo v kategorijo, ki jo je opisala ločevalka.

Pri nas (in verjetno tudi pri vas?) tudi nismo upravičeni do otroškega dodatka in tistih 10% povišanega dodatka.[/quote]

haha,prav imaš ja..
ja res je nič ne dobivamo,za otroškega še nikoli nisem zaprosila,tudi ne bom.

V svojem pisanju sicer nisem imel v mislih tebe in tvoje situacije, ampak če si že omenila …

Če bi bila ti in oče tvojih otrok danes še vedno skupaj bi (zelo) verjetno prabila cenzus za otroški dodatek, ali pa bi bil ta nižji. Zdravstvene kolonije pa ne bi videli niti pod razno.

V tem je ves keč “priveligiranega” položaja enostarševskih družin.

Zato kot sem ti napisal, eno so zakonski učinki, drugo pa eksplicitne zakonske določbe. Slednjih je bistveno manj kot učinkov.

New Report

Close