Najdi forum

TOŽBA ZA PREŽIVNINO

Pozdravljeni,

Velikokrat berem vaše nasvete, danes pa bi tudi sama prosila za enega.
Moj partner (nisva poročena) se je odločil, da ne zmore več živeti v vezi,da ga to duši in da je on avanturist…po domače, rajši popiva s prijatelji in uživa z drugimi dekleti, ne da pa se mu sprejeti odgovornosti očetovstva in partnerstva. Skupaj sva bila osem let, imava že enega skoraj dve letnega sinka, poleti pa sem NAČRTNO (pobuda in želja je padla z njegove strani)zanosila. Ko sem bila noseča dva meseca, mu je kapnilo nekja na možgane. Bilo mi je neznosno hudo, sedaj sem se vzela v roke in vem, da bo vse ok, vem, da nam bo uspelo. Žal mi je za njega, ker zamuja veselje z otrokom, njegovo odraščanje in dneve, ki jih ne bo nikoli več. Ampak takšna je bila njegova odločitev in njegova želja in to spoštujem.
Ker mi za otroka in stanovanjske stroške (živel je pri meni)že prej ni nikoli nič dajal, otroku nikoli ničesar kupil me sedaj zanima, kolikšno preživnino lahko zahtevam od njega. Sam vem, da ima mesečne prihodke prikazane minimalne cca 620 €, (dejanski-na roko, pa so okrog 1.600,00 €)na CSD-ju, ko sva podpisovala sporazumno preživnino in obiske otroka je zahteval, da podpišem, da mi bo mesečno dajal 50,00 €. Seveda sem takrat to podpisala, zato, da bi vsaj nekaj dobila, saj vem, da je zmožen se odjaviti in na sodišču nastopiti kot nezaposlen (to mi je obljubil, da bo storil, če bom zahtevala kaj več).
Na sodišče moram prinesti mesečni in letni obračun stroškov za otroka. Ali te stroške izračunam in napišem sama, ali moram predložit kakšne račune oz. dokaze?
PA še to me zanima, ker sem noseča me zanima, če se preživnina in stiki urejajo tudi za drugega še nerojenega otroka, ali samo za prvega?

Lep dan vsem želim

Sodišče preživnino določi v takšni višino, kot je potrebno za otroka. Torej ni pomembno, če je foter len, samo opravilno sposoben mora bit. Glede an to, da imata vidva že dogovorjeno preživnino, boš morala tožiti za povišanje in ne za določitev, tu je malo težje. V dokazno gradivo moraš priložiti, kot si že sama rekla, nadrobno specifikacijo, kot prilogo pa še račune (obleka, obutev, pripomočki, plenice, varstvo, najemnina in ostali bivalni stroški ipd.-za hrano ni treba).

Šolta,
kot prvo ti želim vso srečo in predvsem zdravje za vse tri. Drži se.
Saj ne morem verjet, koliko nas je takšnih, ki so se nam partnerji spremenili v času nosečnosti in se začeli obnašat kot neodgovorni beboti.
Preden sem prišla sem na to stran sem bila prepričana, da se je sam meni lahko nekaj tako nesrečnega zgodilo.

Glede preživnine je tako. Sama sem se posvetovala z odvetnico. Če ne delaš ali trenutno zaradi nosečnosti, otroka zaslužiš minimalno, imaš pravico do brezplačne pravne pomoči.
Na tvojem mestu bi se takoj obrnila npr. na Odvetniško pisarno Čeferina in kontaktirala te bo ena tamkajšnih sodelavk oz. sodelavcev. Lahko storiš preko maila in opišeš svoj problem.

Napišeš pa vse stroške ki jih imaš do sedaj z otrokom/a, oz. jih predvidevaš, od plenic, bodyjev, majčk, hlačk, nogavičk, kapic, jaknic, zimske opreme, vozička, posteljce, odejice, jogija, dopustov, izletov, bencina ki ga boš približno potrošila v enem mescu zaradi otrok, pa vse tja do hrane, pijače oz. otroškega mleka, kremic, kopeli, vatic in stroškov bivanja ki jih deliš na družinske člane in ne vem kaj še vse. Čim bolje je, da imaš račune za že kupovane stvari.

Moj je men čist isto naredil, pa so me tu ene skor popapale od jeze.

Na srečo ga je zadnji trenutek, ko sem že imela urejeno z odvetnico, kontaktiral in sva določila sprejemljivo preživnino.

Kako sta pa uredila s 50 euri? Ima to on samo podpisano? Ker če nima uverjeno pri notarju, je potem to lari fari, oz. mora še iztožit, da je v redu. Vsaj tako so men povedali, ko je moj napisal za 500 euro brez overjenosti.
Sicer pa, so me tle naučili, ne gre za to, koliko on zmore plačevat, temveč koliko potrebujeta tvoja otroka. Če ti zaslužiš malo oziroma nič, potem je jasno, da mora on v tem obdobju plačevati malo več. Seveda je to moja logika, baje se pa na sodiščih ne obnese najbolje. Tu marsikaj izveš in glede sodišč in teh odločb se mi je že želodec obračal, kaj vse sem prećitala :(.

nova
Uredništvo priporoča

Zgodba je precej specifična, zato ti predlagam za začetek pravno svetovanje (predvsem okoli še nerojenega otroka).
Kar se sodišč tiče, ne zanašaj se preveč za kvazi pravico, ker je labava. Glede na to, da bivši očitno ne sodeluje (če sodim po višini preživnine ter neuradno plačo, ki jo navajaš) se moraš dobro pripravit ali še bolje, da najdeš (dobrega) odvetnika. Le-ta te bo vodil skozi postopek, ki je njim precej rutinski.
Stroškov za otroka na sodišču ne dokazuješ, moraš jih pa našteti in povedat njihovo višino.

SREČNO!

Ps: Tudi delo na črno se da dokazati.

Na sodišču v Mb, se dokazuje. Če ni dokaz dovolj veroodsotjen, ga ahko sodišče zavrne, ali ga pa samo en upošteva. Vsaj v moji sodbi tako piše…

Poglej starejša sporočila, tudi seznam stroškov od Copatke bi se po moje še dal dobiti – ga katera ima?

A mi lahko katera pomaga pri navedbi stroškov za povišanje preživnine. Vem, da ste to že nekje pisale….ampak, se ne spomnem naslova teme…hvala!

Lep dan:-)

http://med.over.net/forum5/read.php?197,4312738

moj storškovnik najdeš na tem linku

tara26: nekaj mi ni jasno, če imaš stroške z otrokom, potem tako ali tako veš, kakšni so ti, torej ne vem, zakaj bi morala sploh za nasvet tle prosit… Napišeš pač, kaj vse potrebuješ za otroka in to je to.
Ker, no mogoče bom koga po krivo obsodila, ampak… tole spraševanje zgleda kot nabijanje stroškov, da bo ja čim večja preživnina. Bodite mame realne in vpisujte vsaka svoje stroške, ki jih imate… ker pač eni majo 10 izvenšolskih dejavnosti, eni se ukvarjajo profesionalno s čim, … v glavnem… nimajo vsi iste stroške.

Za povišanje preživnine ne dokazuješ samo stroškov, temveč tudi njihovo povečanje napram tistim, ki sta jih realizirala v času, ko si se strinjala z zadnjo določeno preživnino. Ravo zato je težje. Sicer ti pa lahko pošljem svojo specifikacijo, čeglih je razlika v starosti sina :-).

Mej se.

Hvala Katarina, če imaš še kaj, mi prosim prilepi link. Potrebujem za sodišče. Grem na povišanje….

Neva pošlji na meil.

Ma dej Manja5555, ti je dolgčas?

doma ti pošljem, tu nimam.

tara ni mi dolgčas, samo povem svoje mnenje…

Ok, sam jaz nisem dobila občutka, da katera nebi bila realna. Za pomoč sem pa zaprosila zato, ker vem, da imajo punce tukaj s tem izkušnje, jaz jih pa še nimam… Nevem, kako naj napišem in mi bo vsaka njihova pomoč prišla prav.

oj manja a so ti spet stople na žuljček…?

Dokler se ti ni treba poglabljati v stroške, niti ne veš, kateri vse so povezani z otrokom in je prav, da se upoštevajo.
Manja, kot sem ti enkrat že rekla, imej odprte vse štiri oči. Naj ti ne bo vseeno, kako bivši finančno skrbi za svoje otroke.

ločevalka, ko sem jaz delala specifikacijo, sem dala noter samo večje stroške. torej takššne za katere mi takoj pade na pamet, da so povezani z otrokom. Sem pa slišala za eno specifikacijo, kjer je mamica za otroka dajala noter celo papirnate brisače, amortizacijo pravlenga stroja, ipd- skratka neumnosti. 🙂

Ma ne ; to je samo pokazatelj kako skrbno MAMA skrbi za svoje otroke …in njenim novim partnerjem je to čisto všeč…

Sej so pametne čim več umetno prikažejo lahko več potegnejo….in mislijo da jih bodo fantje kar gledali ..pa ja de

bolj me zanima a li je to šlo skozi na sodišču al se je končalo le na njeni papirnati specifikaciji’

New Report

Close