Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Pokojnina in dediščina po očetu

Pokojnina in dediščina po očetu

Pozdravljeni,
Pred 2 mesecema mi je umrl oče, star je bil 64 let. Umrl naj bi za posledicami srčnega infarkta. Po pogrebu oz. nekaj dni zatem sem prišla v Ljubljano po očetove stvari vzela sem jih kar pa jih nisem mogla sem rekla oz. prosila očetovo ženo, da pridem naslednjič. Mesecem za tem mi tega ne dovoli, ker pravi, da si ne zaslužim, da nimam nikakršne pravice. Namreč moj oče je pred leti zanosil z drugo žensko mojo mamo, ki jo očetova žena prezira.
Preko kontakta s sodišča sem izvedela za obravnavo, da je že v teku in ta očetova žena niti ni imela srca, da bi me obvestila. Slik s pogreba mi ne pokaže, ker tudi za to nimam pristojnosti po njenem. Očetova žena pa ni naredila nobene šole in sprašujem se zakaj mi potem ne dovoli ? Še za tiste stvari, ki sem jih odpeljala s seboj mi sedaj grozi naj jih vrnem čeprav me je prisilila v to, da sem napisala izjavo in jo podpisala kaj vse sem vzela od očeta le- to pa je odnesla na sodišče.
Po telefonu mi je grozila da naj umrem in te finte. Oče je imel tudi sef katerega kodo sva vedela le jaz in oče zdaj pa se je pojavilo to, da je očetova žena odprla sef in me izsiljuje zaradi 3- 4 leta starim pismom v katerem so napisana dejstva o očetovi družini in grdobijah, ki so se zgodile s prihodom mene.
Obenem pa si je očetova žena prilastila del očetove pokojnine, ki bi mi morala pripadati. Na ZPIZ so mi pojasnili,da je to šla narediti, ker mi je hotela škodovati in da to ne bi smela narediti, ker je imela dovolj svoje pokojnine.
In kot, da to še ni dovolj je imel oče posvojenega sina, ki ima sedaj 10 let starega sina, ki naj bi bil moj nečak, a ni ker nisva v krvnem sorodstvu.
Kaj naj naredim ? ali naj grem na obravnavo ali ne ? je pametno si najti odvetnika ?

Lp

Pozdravljeni,

glede na zmešnjavo, predlagam odvetnika. Obstaja tudi ena brezplačna pravna pomoč, predlagam, da jo poiščete in se obrnete tja. Sicer pa, sama verjamem, da ce drugemu (namerno) škodo delaš, dobiš slej ko prej sam povrnjeno x-kratno nazaj. Vse dobro.


Ja, nujno rabiš odvetnika, da ti pomaga ugotoviti, kaj je točno tvoja dediščina. Seveda moraš iti na obravnavo, saj si dedič. Ampak najprej moraš začeti razmišljati s trezno glavo in ločiti čustva od dejstev. Dejstva, ki te zanimajo, so samo slovenska zakonodaja, zemljiška knjiga, bančni računi, darilne pogodbe, omenjena pokojnina, zavarovalne police, delnice, sefi z zlatimi palicami. Samo to in nič drugega. Ti si pa namešala hruške, jabolka in močnik skupaj in bi rada, da se vse uredi.

Čustva so boleča zadeva. Tudi čustva vdove, ne samo tvoja. Ti si živ spomin na to, da jo je njen mož varal z drugo žensko. In veš kaj? Ženska bi morala biti svetnica, da bi šla čez to in v tebi videla samo hčer svojega moža. Ona v tebi vidi tvojo mamo, o kateri si pa ne misli nič dobrega in to upravičeno, če mene vprašaš. Ti nisi ničesar kriva, to je jasno, ampak to vemo mi tukaj, ki nismo osebno prizadeti v tej zadevi. Da mi naenkrat umre mož pri teh letih, par dni zatem pa pride otrok njegove ljubice k meni v hišo po njegove stvari … ti povem, da ne vem, kako bi se jaz obnašala v tem primeru. Samo toliko, da veš, kako je na drugi strani.

Nedopustno je, da te ni obvestila, da so stvari že na sodišču. Pa neumno tudi. Tudi neka izsiljevanja z nekimi pismi so tu popolnoma nezrela in brezpredmetna. Ampak nje ni tukaj, da ji to povemo, ti pa si. Poslušaj zdaj: kakšno šolo ima vdova tvojega očeta, tebe popolnoma nič ne briga in da tukaj mahaš s tem, kot da je to kakšen argument, je podlo. In tudi neumno. A če bi imela srednjo šolo, ji ne bi bilo treba pokazat slik s pogreba?

Pa tole: “In kot, da to še ni dovolj je imel oče posvojenega sina, ki ima sedaj 10 let starega sina, ki naj bi bil moj nečak, a ni ker nisva v krvnem sorodstvu.” Pa?? Posvojiti ženinega otroka je precej bolj plemenito kot varati ženo in ljubici narediti otroka. Otrokov otrok pa z vsem skupaj nima popolnoma ničesar.

nova
Uredništvo priporoča

Kot je “tvoja_teta” napisala, je to primer za odvetnika, pri čemer je predmet zapuščinske razprave samo vprašanje, po kakšnem ključu se bo dedovalo (oporočno/zakonito), kdo je dedič in kaj sodi v zapuščino.

Vprašanje vaših odnosov, načeloma ni stvar zapuščine, razen v skrajnih primerih, ko je kateri od dedičev zapustnika umoril, zanj ni skrbel pa bi zapustnik to potreboval…. So pa družinske zgodbe zelo različne.

Pri nas je situacija bila taka, da sem bila jaz žena pokojnika, ki je ob smrti živela z njim. Moj mož je imel iz prejšnjega zakona hčer, ki pa je z njim pretrgala vse stike in ga ni obiskovala, po tem ko ji je povedal, da ji ne bo dajal več denarja, tko za zraven vsak mesec, prekinitev vseh stikov je trajala več kot 25 let. Skratka, ko je mož umiral, je lastnoročno zapisal tudi to, da svoje hčerke ne želi na pogrebu, ker če je ni zanimalo, kako je bilo z njim, ko je bil živ, ji ni treba vedeti niti kako je umrl.

Na zapuščinski obravnavi, je hči hotela sebe prikazati kot največjo žrtev svojega očeta in mene, je tudi stokala o tem, kako ji ne pustimo pobrati očetovih osebnih predmetov, kako je noben ni obvestil o pogrebu ipd, da ni bila obveščena o tem, da je zadeva na sodišču….

Pa ji je sodnica povedala, da pravna dolžnost sorodnikov obvestiti kogarkoli o tem, da je njen oče umrl in kje in kdaj je pogreb, ne obstaja. Prav tako, dediči nimajo pravice do vstopa v stanovanje v katerem je umrli živel skupaj še z nekom, če ta vstopu nasprotuje. Dediči imajo pravico le zahtevati, da se v zapuščino vključijo premičnine, ki se morda lahko nahajajo v stanovanju (morajo pa dokazati njihov obstoj), da lahko sodišče odloči, ali gre zadeva v zapuščino ali ne. Praviloma pa velja, da gospodinjski predmeti (pohištvo, posteljnina, posoda) sodi v t.i. zakoniti legat, ki pripade tistemu, ki je z umrlim živel v skupnem gospodinjstvu, tako da iz tega naslova ni problema.

Sodnik je tudi povedal, da ni dolžnost drugih dedičev, da otroke zapustnika obveščajo o tem, da teče zapuščinski postopek, ker sodišče po uradni dolžnosti o tem obvesti vse potencialne dediče in jim pošlje osebno vabilo na zapuščinsko obravnavo.

Kar se tiče ZPIZ. Mene čudi, da ti je posredoval kakršen koli podatek, ker te podatke posreduje samo sodišču, zadnja pokojnina, pa banka iz računa zapustnika avtomatično vrne ZPIZ, tako da mi je čudno, da je s tem denarjem lahko razpolagala njegova žena (razen če ni uredila neposrednega plačila stroškov pogreba iz teh sredstev, kar pa z drugimi besedami pomeni, da plačilo pogreba ne more iti v zapuščino, ker je bil to strošek zapustnika.

Skratka, tvoja mačeha nima do tebe zaradi dejstva, da je umrl njen mož in tvoj oče, do tebe praktično nobenih dolžnosti.

Se opravičujem za pozen odgovor. Najprej hvala vsem Vam za nasvete. Na zapuščinski obravnavi smo se uspeli dogovoriti glede dediščine. Očetova žena je dobila celotno stanovanje njen sin se je odrekel dediščini zaradi neplačanih kreditov, posojil iz preteklosti kakor sem predvidevala. Sama pa sem se dogovorila za izplačanje zneska v roku dveh let preko teh drugih dveh dedičev zavezala sta se datumsko, da me bosta izplačala v kar močno dvomim, problem je, ker izkoriščata dejstvo, da nimata dovolj denarja obenem pa je očetov posvojeni sin zamenjal vrsto služb v nobeni namreč ne ostane dolgo. Sodišče je tudi odločilo, da v primeru neizplačila sledi izvržba in rubež stanovanja oz. v tem primeru tudi celotne hiše, ker ni urejene etažne lastnine. Očetov sin je na koncu izprosil le avto in motor vse ostale tehnične očetove stvari in moje osebne stvari pa dobim ko mi bodo sporočili. Oče pa ni imel nikakršnih kreditov vse je poplačal pred smrtjo in tudi zapravil vse premoženje da je sodnica povedala, da je na računu ostalo le 130€ ki so jih dodelili očetovi ženi. Se strinjate s temi dogovori ki sem jih napisala in se strinjala z njimi ?
lp

New Report

Close