Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja PLAČEVANJE PREŽIVNINE IN TOŽBA ZA PREŽIVNINO

PLAČEVANJE PREŽIVNINE IN TOŽBA ZA PREŽIVNINO

Pozdravljeni,
moja hči je stara 21 let, Ali mi lahko nekdo pove, svetuje, za koliko časa naza za preživnino, lahko očeta moje hčere, ker ni plačeval nikoli preživnine za svojega otroka. Ves ta čas sva se same preživljale nekako. Vsi so mi govorili naj sprožim postopek, pa sem se kar nekako bala, ne vem zakaj.
Kako bi lahko ta denar dobile s hčero nazaj oziroma za koliko časa nazaj je možno dobiti vso preživnino, ki jo ni plačeval oče od kar se nama je rodila hči, če je to sploh možno.
Hči ne hodi več v šolo, začela je delati
Hvala za vaš odgovor in vašo pomoč.

Ne vem, kaj te je sedaj zagrabilo, da si začela razmišljati za nazaj. Ti ne moreš nič, ker je hči že polnoletna. Hči pa tudi ne more, ker pred tem preživnina ni bila zahtevana. Če pa jo je bil dolžan plačevati, pa lahko zahteva le za dve leti nazaj, če se ne motim.
Če sta preživeli do sedaj s tvojim dohodkom, bo naprej še lažje, če je hči že začela delati.
Finančno je bilo težje, najbrž pa ti je bila prihranjena kakšna druga muka, ko se ti ni bilo treba ukvarjat z očetom otroka.
Pozabi preteklost in glej naprej, hči pa ravno tako. Z obujanjem krivic samo sebi škodiš in jamo koplješ.

Mogoče je res najboljše za živce, da pustiš to pri miru. Za nazaj so omejitve, za koliko časa lahko iztožiš preživnino, tako da denarno ne bo veliko, bo pa za vaju obe velika čustvena obremenitev. Če ostane tako, hčerki vsaj ne bo treba preživljati morda nekoč onemoglega očeta, ker tudi on ni skrbel zanjo (bo imela argument). Seveda pa se ni treba odpovedati dediščini po očetu – nekoč v prihodnosti.

Pozdravita si stare rane, od tega slabega očeta pač ne bo ne ljubezni ne denarja. S tem se je pametno sprijazniti in odžalovati izgubo, potem pa naprej, življenje vaju kliče.

nova
Uredništvo priporoča

Preživnina zastara v 3. letih.

Do katere mere je zadeva urejena? Imate s hčero izvršilni naslov (sklep sodišča ali notarski zapis), kjer je preživnina določena?

New Report

Close