Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Plačevanje preživnine za pastorko

Plačevanje preživnine za pastorko

gmProsim za pojasnilo!
Moj prijatelj je vdovec, žena je naredila samomor. Imata sina starega 8let. Pokojna žena je v zakon pripeljala 2 nezakonski hčerki, katerih oče je tudi mrtev. Nobena od punc ne živi z njim. Ena še študira, in tudi poskuša z samomori. Ravno za to punco mora moj prijatelj plačevati mesečno preživnino. Prosim, če mi poveste, ali je to pravilno, jaz prvič slišim za kaj takega,
Lp Andreja Mg

Kaj je ti dve dekleti posvojil?

Zakonec ali zunajzakonski partner je dolžan preživljati mladoletnega otroka svojega zakonca ali zunajzakonskega partnerja [ki ni hkrati njegov otrok], ki živi z njima, razen če je otroka sposoben preživljati ta ali drugi od staršev.

. .......................................................................................................................................................................................... Več ljudi brez dlake na jeziku...in bi se sčasoma rodilo upanje za boljši svet... ...........................................................................................................................................................................................
nova
Uredništvo priporoča

Očim oz. mačeha sta dolžna preživljati pastorke, če tega ne morejo biološki starši. Če so živeli skupaj, je verjetno že pred ženino smrtjo vsaj delno skrbel zanju in ta obveznost očitno ostane. Bi bilo pa verjetno smiselno to natančneje opredeliti s kakšno sodno odločbo – predvidevam, da dekleti dobivata pokojnino po pokojnih starših, upravičeni sta tudi do OD oziroma štipendije, dokler se šolata. Naj gre gospod najprej na CSD, kjer bi morali vedeti kaj več, pa da se razčisti finančno stanje.
Je pa to res verjetno izjema od izjeme.

Bom cel 127. člen prilepil, da bo bolj jasno:

127. člen
[left][center](1) Zakonec ali zunajzakonski partner sta dolžna preživljati mladoletnega otroka
svojega zakonca ali zunajzakonskega partnerja, ki živi z njima, razen če je otroka
sposoben preživljati ta ali drugi od staršev.
(2) Dolžnost zakonca ali zunajzakonskega partnerja iz prejšnjega odstavka preneha s prenehanjem njegove zakonske zveze ali zunajzakonske skupnosti
z materjo ali očetom otroka, razen če je zakonska zveza ali zunajzakonska sku
pnost prenehala zaradi smrti otrokove matere ali očeta. V tem primeru sta preži
veli zakonec ali zunajzakonski partner dolžna preživljati otroka svojega umrlega
zakonca ali zunajzakonskega partnerja samo, če sta živela z otrokom v času prenehanja
zakonske zveze ali zunajzakonske skupnosti.[/center][/left]

. .......................................................................................................................................................................................... Več ljudi brez dlake na jeziku...in bi se sčasoma rodilo upanje za boljši svet... ...........................................................................................................................................................................................

uffa me kar pogreje ko kaj takega preberem in kaj ene ženščine skrbi. Torej prijatelj mora plačevati preživnino, ki je očitno ne problematizira, škoda da ni pripravljen pastorki še čustveno pomagat, očitno je v hudi stiski, namesto da si je eno pijavko nakopal na glavo.

Ni enostavno – “pomoč pa taka”. Mislim, da pišeš pijavka, če sama niti približno ne razumeš kompleksnosti primerov!

Tudi sam sem odpiral podobna vprašanja pred meseci in ja, nihče naj ne ostane brez gat na cesti. Se pa strinjam, izkoriščanja druge strani ne maram zato je potrebno ustrezne in pravilne listine dobiti na papirju. Če sem sprejel obe takrat, danes ne bom požrl dolžnosti in nikoli v bodoče!

In ne načenjaj o čustveni pomoči, ker sem se pri pastorki sam opekel – v dobri veri in človečnosti, dokler sem imel sredstva za razvoj otroka. Danes imam za svoja lastna biološka otroka občutno manj, kot sem imel za pastorko – ki je po definiciji najstarejša! Manj pomeni, da lahko nudim manj razvoja otrokoma – ne v materialnem smislu ampak tudi dogodke, izobraževanje, potovanja, izlete, pripomočke …

Tole je pa zelo plemenito od tebe in upam, da se pastorka in bivša tega zavedata … vsaj okvirno. Oziroma če se trenutno mogoče ne, se bo pa punca nekega dne verjetno zavedla. Še lastni otroci včasih rabijo čas za take stvari prebavit.
Mislim pa, da je pomoč pa taka s pijavko imel-a v mislih ta novo žensko.

Dejansko je njegova vloga, vloga očeta in njegova biološkost nima kaj s tem. Če punca študira, jo kot starš mora, zakonsko preživljati, do njenega 27 leta. Tu ni govora o preživnini, ampak v njegovi moralni in etični obveznosti, koliko se njemu zdi, da ji bo mesečno prispeval, da bo deklica lahko študirala. Vendar ni vse v materialnem, mislim, da punca rabi kaj drugega kot denar in bi bilo bolj smotrno vprašanje, kako ji naj pomagava, ker je punca v stiski?

Opažam, da je šla ideologija “socialnega starševstva” čez vse razumne meje, še posebej v trenutkih, ko otrok jasno kaže znake, da nekega človeka ne šteje za starša v “socialnem” smislu.

Sicer pa, dajte si prebrat natančno, kaj piše zakon.

Partner od starša je dolžan preživljati takega otroka samo do njegove polnoletnosti, torej do 18 leta. Za partnerje ne velja, določba “rednega šolanja do 26 leta”.

Pa še to, ali ima tvoj partner sploh kakšno sodno odločbo, da je dolžan plačevati preživnino pastorki? Če je nima in je đže polnoletna, se lahko s preživnino samo slika.

New Report

Close