Najdi forum

Prevzem skrbništva

Pozdravljeni

mene pa zanima če lahko moj partner prevzame skrbništvo nad mojim otrokom oz. kakršnekoli pravice, če se pravi oče ne želi odpovedat očetovstvu.
Otrok je star 4 leta in oče ga ni videl že 3 leta, ne skrbi za njega in ne plačuje preživnine.
Nasprotno pa moj partner skrbi za njega in bi si seveda žele skrbništvo.
Je kakšna možnost, pravni postopek, da mu spremenim priimek, dodam priimek ali kakor koli uradno uredim zadevo, da ima kakšno pravico tudi on brez privilitve biološkega očeta?

Hvala

Uredi zadeve z biološkim očetom, kolikor se da. Preživnino komot daš izvršbo.
In ne dajaj otroku za očeta prvega moškega, ki pride mimo, če se lahko malo nesramno izrazim. Kaj boš naredila, ko/če bo tudi ta odšel?
Priimek ne bi smel biti ovira oziroma pogoj, da še naprej skrbi zanj, če tako želi. V skrajnem primeru pa lahko on prilagodi svoj priimek vajinemu.
Ne vem no, jaz sem proti takemu mešetarjenju z otroki. Pa so lahko očimi/mačehe še tako dobri.

No, odgovor je jasen, tvoj partner nima nobene pravice, prav tako je nimaš ti brez tega, da bi bil v postopku vključen oče.

Sicer malo mimo teme. Poznam primer prijateljice bivše žene, kjer po odselitvi z otrokom mati ni hotela nič uredit, ne preživnine, ne stikov, oče se pa očitno tudi ni gnal za tem. Glede na to, da se je mati čez čas preselila nazaj v kraj prejšnjega skupnega bivanja sta se po več letih hči, ki je že nekaj let hodila v osnovno šolo in oče začela srečevat. Sprva je mati nekako sprijaznila in odobravala ta srečanja, ko je pa hči bila preveč navdušena nad očetom in preveč govorila o njem, je mati na polno delala, grozila in podajala ovadbe, pošiljala k očetu sorodnike, da ga ustrahujejo, samo da bi preprečila stike očeta in hčere. Kako se je kasneje razpletlo ne vem, je pa vse skupaj žalostno in kje je tu ta opevana korist otroka?

Tako da v tvojem primeru tudi zna bit, da se bo situacija obrnila in bo oče hotel stike z otrokom in obratno, ne vemo pa sicer kaj je v ozadju, da jih zdaj ne.

. .......................................................................................................................................................................................... Več ljudi brez dlake na jeziku...in bi se sčasoma rodilo upanje za boljši svet... ...........................................................................................................................................................................................
nova
Uredništvo priporoča

kar se priimka tiče vedno govorim, da ženske vse preveč razmišljajo s spodnjo polovico telesa in s takim navdušenjem dajejo otrokom moške priimke, potem pa cvilijo ko spodnji pritisk popusti, moški pa zgasne iz življenja. sedaj ga brez privoljenja očeta ne moreš spremeniti, pa tudi upam, da nisi toliko za luno, da bi otroku dajala priimek trenutnega spolnega partnerja.
Žal pa je tudi tako, da v primeru, da ti umreš, sedanji partner ne bo imel nobene pravice niti otrok, ampak samo biološki oče, pa če ga ta hoče ali ne. Mislim, da bi v primerih, ko oče zaradi svojih želja več let na noben način ne skrbi za otroka, morale biti temu očetu odvzete starševske pravice.

Zdaj ste srečni zaljubljeni složni. Ali bo čez 10 let še tako? Privoščim vam da ja, kaj pa če ne? Boš spet priimek menjala? Pusti stvari take kot so.
Po moje so družina tisti, ki živijo skupaj, se skupaj smejijo in jokajo, ki skrbijo drug za drugega. Ni pomembna kri , priimek, dokumenti, status skrbnika…

Modri val: Neverjeten si. Če si bo očka zaželel stikov, enkrat kasneje? Očka je že sedaj dolžan skrbeti za otroka. Če tega ne počne, si lahko kasneje še tako želi stikov, edino prav je, da takrat otrok ve koliko je ura in kdo je skrbel zanj, ko ga je najbolj potreboval.
Z vašimi besedami: fortu bo pri 18 samo še pljunil v obraz.
Upravičeno, če zanj ne skrbi, če vprašate mene.

Zdaj ste srečni zaljubljeni složni. Ali bo čez 10 let še tako? Privoščim vam da ja, kaj pa če ne? Boš spet priimek menjala? Pusti stvari take kot so.
Po moje so družina tisti, ki živijo skupaj, se skupaj smejijo in jokajo, ki skrbijo drug za drugega. Ni pomembna kri , priimek, dokumenti, status skrbnika…

Modri val: Neverjeten si. Če si bo očka zaželel stikov, enkrat kasneje? Očka je že sedaj dolžan skrbeti za otroka. Če tega ne počne, si lahko kasneje še tako želi stikov, edino prav je, da takrat otrok ve koliko je ura in kdo je skrbel zanj, ko ga je najbolj potreboval.
Z vašimi besedami: fortu bo pri 18 samo še pljunil v obraz.
Upravičeno, če zanj ne skrbi, če vprašate mene.[/quote]

Včeraj, ne poznamo zgodbe in ozadja, mar ne? Čista zgodba ravno ne more bit, če mati sprašuje, kao bi očetu odvzela očetovstvo in še otroku spremenila priimek povrh, brez očetovega vedenja, se ti ne zdi? Tako da take sodbe, ki jih podajaš so nepremišljene, naivne in še kaj drugega, mar ne?

V istem postu sem navedel resničen primer in glede na to, da vse poznam, ti povem da očetu ne preostane drugega, kot da se drži stran od otroka, ker ga nihče ne bo zaščitil…

. .......................................................................................................................................................................................... Več ljudi brez dlake na jeziku...in bi se sčasoma rodilo upanje za boljši svet... ...........................................................................................................................................................................................

včeraj: hm. Kje na tem svetu pa je garancija za karkoli čez 10 let? In avtorica ni napisala, da bi bil ta človek pač samo nek trenutni spolni partner, ampak je napisala, da je partner. Najbrž tudi nista od včeraj.

In daj si končno nekaj dopovej. Skrb za otroka v močno omejeni obliki v “ločeni družini” je pač odločitev očeta. Ta se je odločil, da ne bo nič imel z otrokom kar sploh ni nujno narobe. Ja? bo šlo? Lahko enkrat razmišljaš izven svojih plašnic?

Vse okoli česar se vrtimo je to da skrb za otroka ne more biti odločitev , ampak obveznost, starša (mame in očeta). Če za otroka starš ne skrbi sledi rejništvo, posvojitev, odvzem roditeljske pravice.

Saj nismo v samopostrežbi. Z zakonom predpisane obveznosti ne morejo biti samopostrežba.
Kje imate obraz zagovarjati, da je en starš dolžen vložiti v otroka ves čas, denar, energijo. Drugi ni dolžen ničesar, seveda pa se ima pravico kadarkoli prikazati in uveljavljati svoje pravice, tudi če je to čez deset let. Povejte mi kako imate obraz za take trditve? In ja s takim prepričanjem pač ne sodite na forum enostarševske družine. Tako kot nekdo, ki ga smučanje ne zanima ne hodi na smučarske forume, vam ni treba hoditi sem če vas ne zanima problematika enostarševskih družin. Se samo razburjate, brez veze.

Verjetno mora postopek za odvzem roditeljskih pravic nekdo sprožiti …
Ja, glede skrbništva, če bi se mami kaj zgodilo, je pa žal res tako. Z novim družinskim zakonikom bi sicer mačehe in očimi dobili več pravic (dolžnosti imajo pa itak že zdaj) in bi se jih v takih primerih enakopravno obravnavalo kot morebitne skrbnike otroka. Zdaj pa, če bi se oče namislil drugače, verjetno mačeha/očim ne bi imela najmanjše možnosti.
Priimek je v takem primeru res še najmanjša stvar.

Verjetno mora postopek za odvzem roditeljskih pravic nekdo sprožiti …
Ja, glede skrbništva, če bi se mami kaj zgodilo, je pa žal res tako. Z novim družinskim zakonikom bi sicer mačehe in očimi dobili več pravic (dolžnosti imajo pa itak že zdaj) in bi se jih v takih primerih enakopravno obravnavalo kot morebitne skrbnike otroka. Zdaj pa, če bi se oče namislil drugače, verjetno mačeha/očim ne bi imela najmanjše možnosti.
Priimek je v takem primeru res še najmanjša stvar.[/quote]

Pa imate en sam stavek kje napisan o tej zgodbi, da že razpravljate in sodite v vse smeri? Jaz ga namreč ne vidim, preberem le, da mati sprašuje ali se da očetovstvo in priimek odvzet mimo očetovega vedenja? In to se mi zdi malo nenavadno, da ne bi rekel še kaj drugega…

. .......................................................................................................................................................................................... Več ljudi brez dlake na jeziku...in bi se sčasoma rodilo upanje za boljši svet... ...........................................................................................................................................................................................

Dolžnosti nimajo po zakonu nobenih. Prosim za razlago kakšne dolžnosti imajo po zakonu, razen tisti v primeru, da biološka starša nista sposobna….

Priimek je seveda brezpredmetna stvar.

Glede skrbi za otroke. Po ločitvi se družina redefinira-razpade. Kar je vcepljeno kot nujno (stiki,…) seveda ni nujno, da je prav in, da je koristno. Pomislite za božjo voljo enkrat na otroke. Včeraj kaj bi imeli tvoji otroci od očeta? Kaj? Kaj ima moj otrok od mene? Praktično nič. Pozna me, to je pa tudi vse. Zato je pa nesmiselno se jit nevemkakšne stike in nevem kaj. Otrok ima dom in družino pri mami in to je to. K meni pa če pride enkrat ne mesec na kosilo je to čisto dosti, da me pozna.

Jaz žal ne morem sodelovati s svojimi egoističnimi zahtevami do otroka, ker se sam nisem odločil za tako otrokovo usodo in definitivno ne bom tisti zaradi katerega bo otrok nekaj moral, ker sem “jaz tako rekel”. Pač tako je. Lahko se zahvali mami, ker je tako neresno pristopila k projektu imeti in vzgojiti otroka, jaz grem pa pač svojo pot v življenju. Še enkrat. Dajte mo enkrat pomislit na te boge otroke, ki s “culico” hodijo od enega k drugemu in kaj jim bo to naredilo. Starša se tudi pozdravit ne moreta. Še več, še sodišče je moralo vse dorečt, ker nista sposobna nič sama.

Sorry. Malo rpeveč romantično si predstavljate ločitev za otroke. Sem absolutno prepričan, da bi bilo za mnogokaterega otroka bistveno, bistveno bolje, če nebi bil kot en selivec samo zaradi egoizma staršev, ki si ga morajo delit, saj je “moj”. Meni je to naravnost grozljivo.

kam smo pršli, ona bi brez privolitve pravega biološkega očeta neki na svoje roke delala z otrokom? pa saj otrok ni kos mesa s katerim boš mašetarila. A je kej čudnega pol še da potem moški svet trpi zarad tako mislečih žensk, ki imajo pa vrhu vsega še ključno skrbništvo.. dejmo mi kar njej otroka uzet, ker ni NIČ naredila v to smer, da bi z biološkim očetom uspela kak dogovor nardit, da bi oče začel izvajat stike..ja dejmo no.

Pa dajte moški primerki najprej prebrat osnovni post. Oče otroka, ki je star 4 leta, že 3 leta nima stikov z otrokom niti ne plačuje preživnine. Oče je otroka pred tremi leti zabrisal iz svojega življenja.

New Report

Close