Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Iz sostarševstva v moje skrbništvo

Iz sostarševstva v moje skrbništvo

Pozdravljeni.
Pred osmimi leti sva s sedaj bivšm partnerjem na sodišču podpisala odločbo o sostarševstvu. Situacija se je spremenila,ker sva se razšla in bi sedaj želela jaz imeti skrbništvo za otroka.
Kakšen je sedaj postopek? Kako se ‘najavim’ na sodišče, da dobim datum za čimprejšno obravnavo? Ali je treba prej obiskati CSD?
Hvala in lp.

Najlažje in najhitreje…stopite do odvetnika, če gre bosta spisala sporazum, če ne gre tožbo. Eno ali drugo vložite na sodišče (oz. bo odvetnik) in potem vas pozovejo na CSD, kjer se naredi zapisnik, to roma nazaj na sodišče, se razpiše obravnava, ali celo mediacija in se potem odloči. Če bo vse teklo bp, bo časovno to v ca. 3 mesecih, glede na to, da če zdaj to vložite in da so vmes sodne počitnice, boste nekje konec septembra lahko že zadevo rešili.

Najprej se pogovorita.
Če se strinjata glede skrbništva, preživnine in obiskovanja, lahko sama sestavita predlog. Nekatera sodišča obvezno zahtevajo še mnenje pristojnega CSD – najboljš, da pokličeš na svoj CSD in ti bodo povedali. V tem primeru je najbolj praktično, da zapisnik priložiš vlogi. V zapisnik gre pač vse to, kar sta se vidva dogovorila.

V vlogi so obvezni vajini podatki (naslov, emšo), otrokovi podatki, mislim, da tudi rojstni list oz. kopija, in potem samo še povzameš v par stavkih tisto, kar je itak tudi v zapisniku, podpišeš oziroma podpišeta oba, pošlješ na sodišče. Pokliči še za sodno takso (da ti dajo sklic).
Če nista soglasna, potem vama pa CSD skoraj gotovo ne uide in se dogovori za sestanek tam.

Vsa sodišča, kadar gre za mladoletne otroke zahtevajo mnenje CSD-ja, seveda če se na tem razgovoru na CSD oba strinjata se samo zapiše zapisnik in pošlje sodišču, ki potem razpiše v roku 3.mesecev narok za glavno obravnavo. Če pa tega sporazuma ni, pa na centru povabi psiholog otroka na razgovor, potem če je kateri dovolj star se upošteva volja otroka in na podlagi tega se naredi psihološko poročilo in predlog o dodelitvi skrbništva, temu predlogu običajno v prvi fazi sledi tudi sodišče in ga v celoti upošteva.

. .......................................................................................................................................................................................... Več ljudi brez dlake na jeziku...in bi se sčasoma rodilo upanje za boljši svet... ...........................................................................................................................................................................................

Kar se tiče odvetnika, se seveda zelo strinjam, vendar je v mojem primeru situacija taka, da mi stroški za odvetnika predstavljajo težavo in bi zato rada urejala sama, vsaj do kjer se bo dalo.
Kaj točno naj bi vložila na sodišče, moram napisati sama ali obstaja kakšen obrazec ali predloga za to?
Hvala

Napišeš sama, kot sem ti napisala. Odvetnika ne rabiš in ne poznam nikogar, ki bi šel zaradi tega k odvetniku … Naslov je Vloga za dodelitev otroka v skrb in vzgojo, nima neke strogo predpisane oblike, nujno so vsi vaši podatki in povzameš, kaj sta se dogovorila.
Skratka, kot sem napisala, da se ne ponavljam. Pokliči najprej na CSD.

Kaj točno sta vidva pravzaprav podpisala pred osmimi leti? To mi pa res ni jasno, glede na to, da sta doslej živela skupaj?

Pred časom je tukaj odgovarjala soc. delavka Zarja iz CSD, ki paše pod pristojnost LJ družinskega oddelka in je trdila, da oni ne dobivajo s tega sodišča poziva za mnenje ob ločitvah.
Na našem CSD pravijo, da ga sodišče vedno obvezno zahteva in je zato smiselno iti k njim že pred oddajanjem vloge, da zapisnik preprosto priložiš vlogi in prišparaš vsem malo časa. Tako da ne vem.
V vsakem primeru pa Žabi stane par minut časa, da pokliče na svoj CSD in vpraša, kako in kaj.

Sodišče po zakonu potrebuje mnenje CSD.

Ni vloga, ampak predlog in zakaj je bolje, da se zadeva uredi z odvetnikom, ker je veliko lažje plačati tistih 300 začetnih €, nekateri so sicer tako dobri, da najprej usmerijo na BPP in preden je zadeva odobrena, že vse naredijo, kot pa potem, ko se zadeva zaplete plačevati abnormne višine in bentiti nad sistemom.

In mnenje CSD MORA biti, ker je zakonsko tako določeno.

BPP-brezplačna pravna pomoč? Lahko koga priporočite? Kranj,Ljubljana z okolico.
Hvala

ker sem bila ravno izzvana. Do še pred kratkim je za ljubljansko sodišče veljalo, da ob razpadu ZUNAJZAKONSKE skupnosti v primeru, da sta starša dosegla dogovor, niso pošiljali na CSD zahtevka za mnenje. Govorim v primeru razpada zunajzakonske skupnosti- če gre za razvezo zakonske zveze pa je postopek predpisan in se vedno opravi svetovalni razgovor. Ampak vedno se svetovalni razgovor opravi po vloženi tožbi oz. sporazumnem predlogu za RAZVEZO na sodišče. Torej ne moreš pred vloženih postopko za razvezo prit na CSD v postopek svetovalnega razgovora-ta se opravi na zahtevo sodišča in ne na zahtevo stranke.

Sodim pod LJ sodišče, bila v zunajzakonski zvezi, pogovor je bil opravljen pred vloženo vlogo, in sicer po nasvetu delavke CSD, ki je povedala, da LJ sodišče vedno prosi za mnenje in je tako enostavno hitreje, če se priloži zapisnik s CSD.

V Novem mestu v sredo po 14i uri brezplačno svetujejo, napišejo predlog, ki ga potrebuješ. Pozanimaj se kako je pri vas. Jaz sem to “uslugo” koristila in je bilo vse ok.

New Report

Close