Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Nekaj pravnik vprašanj

Nekaj pravnik vprašanj

POzdravljeni,

Imam nekaj pravnih vprašanj na katera nimam prav enoličnega odgovora. Bom podal svoj odgovor in prosim za pravno pojasnilo.

1. Načeloma je zakon napisan v duhu, da z odvzemom skrbništva ta starš izgubi le “dnevno vlogo” v otrokovem življenju. Ostane mu pa roditeljska pravica, ki se načeloma izvršuje soglasno. Moje vprašanje se glasi, kako pa se izvršuje, če ni nobene komunikacije, kar je kar precej razširjena praksa med ločenci. Iz mojih izkušenj je tako, da take tožbe (vloge za nepravdni postopek) sodišče obravnava ekstremno počasi in zanima me kako naj potem človek sploh izvršuje roditeljsko pravico, če mu jo skrbnik omejuje? Ali pride v poštev recimo podobna stvar kot posredna izvršba stikov – na primer, da se v sodbi zapiše, da je za nedovoljevanja izvrševanja roditeljske pravice zapisana denarna kazen? Sklepam, da prakse ni in da ločitev defacto pomeni, da ima oče odvzeto roditeljsko pravico in ne more odločati o za otroka pomembnih vprašanjih.

Podvprašanje. Kaj zaobjema “za otroka pomembna vprašanja”? Tudi iz sodišča sem dobil več razlag in sklepam, da je vse skupaj “kr neki” in defacto je črka na papirju, ki ne pomeni nič.

2. Vprašanje se nanaša na kazensko ovadbo zaradi nedovoljevanja sodno določenih stikov. Gre za moj primer. Prvo ovadbo sem na tožilstvo poslal zaradi popolnega odvzema stikov za čas, ko ni bilo nobene pravnomočne sodbe, ki bi stike urejala. Ali gre pričakovati, da bo tožilstvo sprožilo kazenski pregon?

Drugo pa je, da mati iz samovolje krši sodbo glede stikov (beri: strogo se je drži le takrat kadar njej tako paše) in v sodbi piše, da stiki preko celega leta potekajo enako, razen terminov počitnic, ko je otrok pri meni. Če si prav razlagam otrokova mati nima pravice prekiniti stikov, ker bi ona šla na morje? Tole sprašujem iz principa, saj je otrokova mati na sodišču narekova urnik stikov, ki se ga potem ne drži. Pač gre na morje, ko ji paše in se o tem niti ne posvetuje. Ali lahko na kak način dosežem, da prepovem, da odpelje otroka iz domačega naslova kamorkoli brez soglasja? Gre namreč zato, da se otrokova mati obnaša arogantno in povsem lahko se zgodi, da bo nekega dne poslal sms (če ga sploh bo) in otroka ne bo na spregled en mesec. Vemo, da v kazenskem postopku po tem se ji kaj hudega ne bo zgodilo. Vemo tudi, da predodelitve zato ne bo…..Torej kaj je pametno storiti.

Zadeve sprašujem zato, ker je zadeva taka, da se z njo pogovarjati ne da. Ženska je v totalno svojem svetu in zanjo so stiki vse kar obstaja (seveda kadar njej tako paše). Zato sprašujem kako jo pravno čimbolj “priviti”, ker preprosto lepa beseda ne najde svojega mesta.

Za odgovor prosim g. Kurtiša. Ostali se prosim vzdržite, ker vaša mnenja poznam.

New Report

Close