Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Zdravo življenje Kajenje regeneracija migetalk

regeneracija migetalk

Pozdravljeni,

star sem 36 let in ko sem bil še otrok je oče kadil v stanovanju (zgleda da je bilo to včasih “normalno”), tako da sem bil pasivni kadilec. Ko pa sem bi star 19 let pa sem začel še sam kaditi in sem kadil do 25 leta. Nekje sem bral, da kajenje uniči migetalke(cilij), ki imajo nalogo odstranjevati nečistoče pred vstopom v pljuča. Sedaj pa me zanima ali, glede na mojo preteklost s kajenjem, lahko sklepam da se migelatke nikoli ne regenerirajo ali pa je možno, da se migetalke povsem regenerirajo in so praktično enake, kot pri nekomu, ki nikoli ni kadil. Hvala za odgovor.

Peter

Spoštovani!

Na srečo imajo migetalke sposobnost regeneracije. Kljub temu, da jih cigaretni dim “požge” in “imobilizira”, se dokaj hitro začnejo regenerirat in opravljat svojo funkcijo. Zaradi tega se večina kadilcev po prenehanju kajenja dokaj dolgo izkašljuje in “čisti” bronhialni trakt. Načeloma se torej funkcija migetalk po prenehanju kajenja povrne na normalo.

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

New Report

Close