Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Zdravo življenje Kajenje TIŠČANJE V PRSIH

TIŠČANJE V PRSIH

Lep pozdrav,

star sem 29 let in 9 dni že ne kadim.

tri oz. štiri dni me že tišči oz. imam občutek “manjšega cmoka” v grlu, ter v prsih (malo nad prsnico) imam čuden občutek (podoben tistemu v trebuhu pred tekmami). Prav tako me 1 do 2x dnevno zaboli oz. rahlo zapeče na levi strani prsi (pri srcu) kar traja cca. 1 minuto. vsi navedeni znaki so hujši v večernih urah (spim pa kot dojenček brez težav).

Še nekaj se mi zdi nenavadno, ko zajamem sapo (včasih samo poči) drugače pa ko pritisnem na prsnico slišim pok (podoben zvok kakor pri prstih na rokah ko jih “popokaš”)

Prav tako bi povedal, da imam vrtoglavico oz. omotico že 16 dni (se pravi ko sem kadil sem jo že imel) in jo imam še edaj, zdravnica pa ne ve zakaj jo imam (naj počivam in bo minila).

Zanima me glede težav v prsih.

v zadnjih 3 mesecih sem bil že pri kardiologu ter na UZ -srca, pri pulmologu ter na pregledu ščitnice in vse je OK,razen za astmo imam pregled čez 1 mesec. Omenjene preglede sem opravil preventivno delno na mojo željo, delno na željo osebne zdravnice.

Hvala za odgovor,

Jure

Spoštovani!

Simptomi, ki jih opisujete, so dokaj pogosti ob prenehovanju kajenja. Glede na to, da ste opravili že vrsto preiskav, ki niso pokazale posebnosti, bi vam svetoval, da tem simptomom ne posvečate pozornosti. Pojavljajo se kot posledica pomanjkanja nikotina in njegove stimulacije za adrenergični sistem (noradrenalin, adrenalin) ter povzročajo določene senzacije , ki so vezane na vegetativni živči sistem. S telesno aktivnostjo se bodo tudi te senzacije zmanjševale.

Samo pokanje ob prsnici ni nič posebnega. Prsni koš v celoti sveda ni povsem “fiksen”, da se lahko primerno širi in oži v fazah dihanja. To pa pomeni, da lahko pride tudi do določenega “pokljanja” ob pritisku ali ob dihanju.
verjamem, da so ti dnevi za vas sedaj težki, vendar ne pustite se zmesti posameznim senzacijam. Vztrajajte pri prenehanju in prepričan sem, da boste uspeli.

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

spet jaz

ko sem se odločil prenehati kaditi sem pričel z jemanjem CHAMPIX-a.

jedel sem jih 11 dni, pri tem pa kadil (zmanjšal), po 11 dneh sem porenehal jemati tablete, kadil pa sem še naprej.

po 2 dneh (po koncu jemanja tablet) sem ponoči dobil vročino, zjutraj še vedno vročina, zabasan nos + boleče grlo. po 3 dneh je vročina izginila, se je pa pojavila omotica in strašna utrujenost. 2 teden po pričetku omotice sem prenehal kaditi, omotica pa je še vedno pristona.

11 dni jedel champix, po dveh dneh vročina, tretji dan brez vročine nastanek omotice, po enem tednu prenehal kaditi (3.4.2009) in do danes ne kadim, ne jem tablet ampak omotica je prisotna.

a je kej v zvezi s tabletami, kajenjem,…………

Hvala

nova
Uredništvo priporoča

a bi blo pametno ponovno jemati champix (ne kadim od 3.4.2009)

hvala

Spoštovani!

Zdravila ste zagotovo jemal prekratek čas. Najmanši čas, ko zares pričakujemo uspeh je 12 tednov, še bolje pa je, če nadaljujete še nadaljnjih 12 tednov (ne dni). Ob težavah, ki jih navajate, bi bilo vsekakor smiselno nadaljevati z zdravilom. Omotica je seveda lahko posledica pomankanja draženja z nikotinom. Organizem potrebuje nekaj časa, da se privadi na to, saj se tudi navadil ni čez noč. Vse to pa naj vas ne odvrne od tega, da ne bi vztrajali naprej. Bodite trmasti in si dopovejte, da zmorete vzdržati. Lotite se telesne aktivnosti in zdravega načina življenja. Predvsem pa zdržite, navijamo za vas!

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

mislim da niste opazili najbolj poglavitnega:

konec 11 dni z tabletami 25.3.09, začetek omotice 27.3.09 prenehal pa sem kaditi 3.4.09,

se pravi se mi je vrtelo še pred prenehanjem kajenja

če začnem spet z CHAMPIX-om koliko in kdaj

pa še to bi povedal, da ko ležim se stanje umiri

Omotica je ponavadi znak znižanega krvnega tlaka in posledično oslabljenega pretoka skozi možgane, zato omotica preneha, ko se vležete. Menim, da to ni povezano s tabletami. V kolikor imate težave samo z omotico in drugih abstinenčnih težav ni, potem zdravil ni potrebno jemati. Pomagajte si s pravimi čaji ali kavo in boste videli, če bo bolje. Lahko pa si tudi kontreolirate krvni tlak.

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

krvni tlak sem si kontroliral dva dni NON-STOP (povprečje 115/75) imam pa ponavadi vedno nizkega

sem spil 4-5 kav na dan, potem nobene, učinek isti

med omotico oz. vrtoglavico je bil tlak 130/90,…

ne najdem vzroka omotice, verjetno pa ni povezan s kajenjem oz. njegovim prenehanjem,

hvala,

sedaj ne kadim že 24 dni, imam pa še vedno smok v grlu ter bolečine v prsih,

a je to še vedno možno prenehanje kajenja (kašlja pa nimam več – pucanja – tisti rjavi izpljunki).

Hvala

Spoštovani!

To tiščanje v prshi je seveda še možno. V kolikor pa se bodo težave nadaljevale, svetujem obisk pri zdravniku in pregled.

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

Pozdravljen
Star sem 20 let, kadilec. Zadnjih pol leta me tisci v prsnici, tezko diham in obcutek imam kot da imam cmok v grlu. Pri poziranju sline me malo moti ta “cmok”. Ko pa lezim ali lezim na boku ni takega pritiska na prsnico. Kaj bi bilo narobe?
Lp

Spoštovani!
Tiščanje v prsih in občutek cmoka v grlu ima lahko več vzrokov.V vsakem primeru bo potreben pregled pri svojem zdravniku. Delno je lahko seveda pogojeno tudi s kajenjem (draženje žrela in pljuč), vendar bi glede na vašo straost prej iskal vzroke drugje. Lahko da ste v zadnjem času kaj bolj pod stresom, pri čemer je kajenje še dodaten faktor (kadilci so fiziološko gledano pod stalnim stresom). Izločiti pa je potrebno kakšen drug organski vzrok kot je na primer težave s ščitnico, z povečanim izločanjem želodčne kisline itd. Vsekakor svetujem obisk vašega zdravnika.

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

Lahko se pohvalim, da sem tudi jaz vesel ker sem nekadilec, po pravici povedano po 25 letih že mese in pol ne kadim. Soočam se z podobnim problemom, kot večina vas. Tiščanje v pljučih. Namreč, imam občutek, da ko sem še kadil sem lažje tekel in imel več kondicije kot sedaj. Zdaj pa me kr tišči v pljučih in mi je to zelo neprijetno, saj od vedno športam in se mi kaj takega ni dogajalo, tudi, ko sem nabijal kondicijo.

lp

Pozdravljeni,
pišem vam, ker imam zelo podobne probleme kot ”suhi99”. In sicer tudi mene že nekaj mesecev stiska na levi strani v prsih, na vsake toliko se pojavi omotica, predvsem pri hitrih gibih. Tudi jaz sem nehala kaditi pred malo več kot tremi meseci, vendar se je problem v nekoliko manjši meri pojavljal že prej, v času kajenja. Naj omenim še, da tudi mene stiska vsak dan po večkrat in da sem že bila pri osebnemu zdravniku, ki mi je dal zmeriti EKG. Na podlagi tega je bilo rečeno, da ni nič narobe, vendar me je pričelo že zelo skrbeti. Zanima me, če ima pojav slučajno kakšno ime in kako ga odpraviti. ”Suhi99”, kakšna je tvoja situacija sedaj, si uspel odpraviti težavo?

Najlepša hvala za odgovor in lep dan,

Laura

Spoštovana!

Tako, kot sem to že opisal pri odgovoru “suhi99”, so seveda težave, ki jih opisujete, lahko posledica prenehanja kajenja v sklopu odtegnitvenega (abstinenčnega) sindroma. Dobro je, da ste opravili preiskave, ki niso pokazale posebnosti. Vsekakor vam svetujem, da poskušate z telesno aktivnostjo, ki ni nujno, da je zelo intenzivna, predvsem pa poskušajte čim manj misliti na težave, ki jih opisujete. Zavedam se, da vas skrbi, vendar sam strah lahko težave potencira. Predvsem pa vztrajajte v zdravem načinu življenja.

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

Lep pozdrav.
Stara sem 22 let in že pet dni imam blag občutek tesnobe v prsih. Sicer ni zelo moteče, pa vendar me je strah, da je kaj narobe s srcem ali s čim drugim. Včasih imam majhen cmok v grlu ali pa je le to suho, včasih, kadar globko vdihnem se mi zazdi, kot da mi nekaj “piskne” v prsih (po navadi ko ležim na hrbtu).. Sem tudi kadilka, a sem trenutno v postopku odvajanja, kadila nisem že 3 dni.. Res me je strah, da je kaj hudo narobe, kaj menite? Sigurno bom obiskala osebno zdravnico, če se to nebo umirilo. Hvala za odgovor!
Lep pozdrav, Katja.

Spoštovana!

Občutki, ki jih navajate so skoraj gotovo povezani z odvajanjem od kajenja in menim, da nekega organskega vzroka (razen samega abstinenčnega sindroma) ni. Da pa bi bila bolj gotova, vsekakor obiščite svojo zdravnico, da vas pregleda oz odredi po potrebi dodatne preiskave. V vsakem primeru pa vas podpiram pri odvajanju od kajenja, se pa znajo znaki abstinenčnega sindroma še nekaj časa ponavljati, zato to poskušajte reševati predvsem s telesno aktivnostjo.

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

New Report

Close