Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Zdravo življenje Kajenje Možnost depresije

Možnost depresije

Sem ~ 35 letni kadilec z ~ 15 letnim “stažem” in le eno resno izkušnjo s prenehanjem, ki je trajala ~ šest mesecev. Sem sicer že večkrat poskušal, vendar ni trajalo več kot kakšen dan, ali, eem, nekaj ur. Kadim dosti, najmanj zavojček in pol dnevno, najbrž že od kar sem začel, vsaj spominjam se ne, da bi na začetku kadil manj.

Pri prej omenjeni polletni pavzi sem si nakopal spodobno depresijo, ki se je začela kmalu po zadnjem pokajenem cigaretu. Prve tri, štiri mesece sem bil ves čas, dobesedno ves čas, na robu joka, zoprna situacija, sploh v javnosti 🙂 , delal sem le s težavo in le nujno delo in bolj čudno spal. Naslednja dva meseca sem bil le še močno razdražljiv. No, potem je pa le izzvenelo. Sprva sem se novega razpoloženja ustrašil, ko pa sem zguglal, da to ni neobičajno, sem odreagiral z dobro mero trme in se zdravil z vsakodnevnim tekom, ajde, na začetku bolj joggingom. Zanimivo, za to mi motivacije niti malo ni manjkalo. Pri zdravniku nisem bil.

No, zdaj bom v kratkem spet nehal kaditi in prosim za nekaj nasvetov.

Zanima me, če je ponovna depresija zelo verjetna? Obstajajo kakšni podatki o tem?
Glede na to, da so tablete za pomoč pri opuščanju v osnovi antidepresivi, me zanima, če bi v primeru slabšega razpleta dogodkov kaj spremenile, ali v osnovi preperčile?
Če bi se depresija ponovila, ali bi izginila v kratkem času, če bi začel spet kaditi? V tem primeru bi pač poiskal zdravnika in “spremenil taktiko”.

Vsako prenehovanje kajenja lahko vodi v depresijo, saj gre zaradi pomanjkanja nikotina v začetku tudi do pomanjkanja nevrotransmitorjev (dopamin, serotonin itd.). Pri tistih, ki so bolj odvisni, so te te
žave lahko hujše. Organizem potrebuje nekaj časa, da se nivo nevrotransmitorjev popravi in takrat težave z depresijo ponehajo. Gotovo so te težave večje pri tistih, ki so k depresiji že tako ali tako bolj nagnjeni. Zato je dobro, da takšne paciente spremlja njihov zdravnik.
Glede tablet je tako: tiste, ki so v osnovi antidepresivi so Bupropion (Zyban),pri katerem je potrebna še posebna zdravniška kontrola. Varenicline (Champix) ni v antidepresiv ampak deluje tako, da se veže na nikotinske receptorje v možganih in na ta način preprečuje vezavo nikotina, po drugi strani pa v manjši meri stimulira nastajanje nevrotransmitorjev.
Glede na to, da ste imeli težave, vam vsekakor svetujem, da prenehujete pod kontrolo zdravnika.
V kolikor boste imeli dodatna vprašanja, mi zopet pišite.

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

Jaz zdaj ne kadim dober mesec dni in sem živčna razvalina.Vsaka stvar me iztiri,in sem totalno brez volje do vsega.Zjutraj se mi še vstat ne da.Otroci mi pravijo naj si rajši kakšnega prižgem,da se bo dalo z mano normalno pogovarjat.Vem,da sem tečna pa si ne znam pomagat.Naj grem k zdravniku po antidepresive ali jih dobim v lekani,ali bo to minilo samo od sebe,ali naj si enega prižgem ali KAJ?????????????
Če bi vedela kakšna p………. je cigaret nikoli ne bi prižgala.
Hudo je hudo

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovana!

Simptomi, ki jih opisujete so zelo tipični absinenčni simptomi pri prenehovanju kajenja. Povsem verjamem, da ste zoprni sebi in drugim. Svetoval bi vam, da poprosite domače, da potrijo z vami in vam dajejo podporo v teh prvih tednih odvajanja. V kolikor bi bile težave prehude se vsekakor oglasite pri svojem zdravniku, ki vam lahko predpiše kakšno pomoč. Lahko poskusi s Champixom, ki tudi zmanjšuje te simptome, če pa bo stanje prehudo seveda lahko uporabi tudi antidepresive, vendar jih morate jemati zares pod strogo zdravnikovo kontrolo. Poskusite premagati svoje težave s telesno aktivnostjo: ko začutite težave pojdite na sprehod, tek ali kaj podobnega. To vam bo pomagalo, da boste manj mislili na to, kar se z vami dogaja. Svetujem vam tudi, da si preberete izkušnje vaših sotrpinov, ki so jih zapisali na tem forumu. Videli boste, da niste edini in lahko vam pomaga to, kako so težave reševali drugi. Poskušajte pa vztrajati, škoda bi bilo obupati sedaj, ko ste že naredili pomebne korake. Prepričan sem, da ste sposobni uspeti in držim pesti za vas.

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

Stara sem 32 let, 15 let sem bila kadilka.pred 3-emi leti sem prvic prenehala, cez noc, ampak s pomocjo zvecilnih gumijev nicorette. Zdrzala sem 4 mesece, prisla na 2 zvecilki dnevno, samo ob kavi, potem pa me je konstantna stresna situacija premamila do ponovnega zacetka kajenja. Seveda mi je bilo zal, in sem spet ponovila postopek. Zdaj ze 2 leti ne kadim,uporabljam samo zvecilne gumije nicorette, in tukaj je moj problem. Ne morem jih opustiti, ker sem zgleda se vedno psihicno odvisna od cigaret. Kave brez nicorette si niti predstavljati ne morem.Ali daljsa uporaba le teh skoduje, kaksne so posledice prenehanja,…

Za informacijo se vam zahvaljujem in vam zelim lep dan.

Spoštovana!

Bojim se, da ste še vedno preveč navezani na nikotin. To vseeno ni dobro, ker tudi sam nikotin negativno vpliva na zdravje, če traja vnos predolgo. Svetujem vam, da spremenite svoje navade, zamenjajte kavo za kakšno drugo pijačo (čaj), začnite se ukvarjati s športom in prekinite določene rituale, ki vas spominjajo na kajenje. V kolikor ne bo šlo, poskusite 12 tedensko zdravljenje s Champixom po programu. Predvsem pa ne obupajte in kar korajžno naprej.

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

pozdravljeni !
Moje ime je Igor , star sem 20 let in me zanima par stvari .
Nehal sem kaditi približno 2 meseca nazaj , in sedaj sem preživljal skoraj mesec dni “izredne napade ” depresije in še zdaj v manjših količinah … kako dolgo naj bi trajala ta depresija in pa seveda začeu sem se šele zdaj izkašljevat … in pa zjutraj na usake tok imam že dlje časa občutek “prepihanosti” oz da zrak potuje po večih poteh . čeprau so mi našli nekaj povezano z desnim pljučnim krilom x2 kar je “baje” redka genetska napaka . je možno da zato čutim da zrak kroži po več poteh nvm … za odg. se vam vnaprej zahvaljujem . Lp. Igor .

New Report

Close