Najdi forum

Slika pljuč

Pozdravljeni!

Eto, malo surfam po netu… In zasledim prispevek na 24ur.com da bi naj v Nemčiji začeli na cigaretne škatlice tiskati slike organov kadilcev… Pa grem malo poguglat in iskati te slikce… Mi je v oči padla ta povezava…
http://www.sports-med.eu/?p=37

Grozno… Sama sem kadila… Malo po Novem letu sem zbolela za gnojno angino… Takrat nisem sploh mogla vohat tega dima… In to je trajalo 3 tedne… Ko sem se pozdravila pa sem si mislila… Klinc, toliko časa si zdržala brez, zakaj bi zdaj spet morala začeti? In nisem… Seveda me je v začetku mikalo… Sploh ob kavicah… Mi je nekaj manjkalo… Pa sem vedno imela zraven kulico in sem jo vrtela med prsti… 🙂 Vedela sem da če bom samo 1 dim nardila bom padla nazaj… In nisem… Tako zdaj že skoraj 7 mesecev ne kadim več… In sem ponosna nase… 🙂 Kadila pa sem skoraj 14 let… Začela sem pri 16-ih, in letos pri 30-ih nehala… 🙂

Zdaj me pa nekaj zanima… Pravijo da ko nehaš kadit se pljuča začnejo čistiti… Da baje ljudje ogromno kašljajo, pljuvajo slino… Meni se to ni dogajalo… Nisem kašljala niti ko sem kadila, niti zdaj ko sem nehala.. A to pomeni da se moja pljuča ne čistijo? Slišala sem tudi da pljuča za čiščenje potrebujejo 2x toliko časa koliko si kadil… V mojem primeru torej 28 let??? Ali se sploh kdaj čisto očistijo teh snovi ki so se odlagale med kajenjem? Bodo spet kdaj tako lepo roza barve ali je poškodba trajna in bodo za vedno ostala črna? 🙁

Mah, marsikaj mi zdaj roji po glavi… Sploh ko gledam te slike… 🙁

Spoštovana!

Z tako imenovanim “čiščenjem pljuč” je tako: nikotin med kajenjem omrtviči cilije (migetalke) v bronhusih (pljučnem vejevju). Te migetalke so namreč zadolžene, da vsko nečistočo ali delec, ki zaide v bronhialno vejevje, odplavlja navzven, kar se lahko nato izloči z izdihanim zrakom ali s kašljem. kašelj je ponavadi refleks na nekoliko večje delčke ali povečano količino sluzi. Kot že zapisano, pa je ta funkcija migetalk pri kadilcih močno okrnjena, zato veliko delčkov ostane v pljučih, še posebej pa delčki iz tobačnega dima (katran in podobno). Ob prenehanju kajenja se migetalke postopoma reaktivirajo, poveča se lahko tudi izločanje sluzi, kot reakcija na tujke na bronhialni sluznici. Zato se pri marsikomu (ne pri vseh), poveča in ojača kašelj in izkašljevanje. Popolno očiščenje pljuč seveda ni več mogoče in do “roza” pljuč ne bo prišel več noben bivši kadilec. Se pa vseeno uspejo precej očistiti.
Menim, da ni nič narobe, če nimate tega dražečega intezivnega kašlja. Pljuča se bodo vseeno počasi čistila, kot nova pa žal ne bodo več.
Vendar je izjemno pomebno, da ste prenehali s kajenjem in da strupov ne vnašate več. Kajti ravno ponavljajoče večletno vnašanje je tisto, ki je nevarno.
Vsekakor čestitam za vztrajnost in svetujem nadaljevati zdrav način življenja s primerno telesno aktivnostjo in načinom prehrane.

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

Najlepša hvala za odgovor…
No, moram povedati da je k moji odločitvi o prenehanju kajenja pomagal tudi moj sine… V stanovanju seveda nisem kadila… Ko sva šla pa po trgovinah ali pa v park, nasploh kam ven pa sem ob kavici kadila… In mi je nekega dne rekel… Mami zakaj ti kadiš? Jaz nočem da bi imela črna pljučka in slab srček… Nočem da bi hitro umrla… In to je prišlo iz ust 6 letnega fantka… Mi je šlo kr na jok… Pa sem mislila da če že ne zarad sebe moram vsaj otroku bit za vzgled… Ampak ni šlo… Vedno je bilo tisto… Jutri pa neham… No, “hvala bogu” da sem pol zbolela in se spametovala…

Kakšne napake delamo ko smo mladi, pa se jih niti ne zavedamo… Kadila sem ker so pač vsi v moji družbi… Ker smo ble asice… Fantje pa frajerji… Hoteli smo zgledati oz. delovati bolj “odraslo”… Ah, če bi še 1x bila 16 let stara ne bi nikoli več poskusila kaditi… 🙁 Ampak žal, teh napak se ne da več popraviti…

Hja, v teh mesecih nekajenja sem pridobila kr nekaj kg… Že prej sem bila bolj okrogla, tako da sem že razmišljala o operaciji želodca… Pa sem si premislila… Vpisala sem se v fitnes, začela sem z zdravo prehrano 5x na dan… Pa gre… Kg kopnijo… 🙂 Prej sem v prostem času šla s prijatelji na kavo, zdaj pa greva s sinkom lepo na bicikel ali pa v hribe… 🙂 Če povem po pravici se mi prej sploh ni dalo športat… Sem se hitro zadihala, v prsih mi je piskalo… Zaradi kajenja in zaradi teže… Odkar sem nehala se počutim nekako “lažjo”… Zdaj se mi je življenje obrnilo na glavo… V pozitivnem smislu seveda… 🙂 Srečna sem in uživam življenje… 🙂

Ok kaj se pa zgodi v naslednjem primeru..
Če kadiš 10 let in potem prenehaš za 8 let, kar pomeni da so se pljuča že kaj dobro očistila.. potem pa na dopustu trenutek slabosti in kadiš približno mesec dni in spet prenehaš. Pa še to najlažje cigarete West One ,ki imajo 0,1..

Za koliko si v temu primeru poslabšal situacijo? Ali se doba regeneracije pljuč podaljša za več kot en mesec?

Hvala

New Report

Close