Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Zdravo življenje Kajenje Kroglica v pljučih

Kroglica v pljučih

Pozdravljeni.

Imam 18 let in sem kakšna 3 leta kadilec. Kadim malo, na začetku, prvo leto, sem kadil kakšnih 5 cigaretov na teden, ampak se je to s časom povišalo na nekje 3 cigarete na dan. Kadim cigarete, ki jih sam zvijam, in kar me pa zelo čudi je, da mi po koncu kajenja vedno ostane črn, masten filter in ne rjav kot pri ostalih kadilcih.
Težava, ki jo imam, je, da čutim v levem pljučnem krilu bolj na dnu kot nekakšno kroglico in občasno imam v ustih katar in okus po cigaretih. Zanima me, če morda veste oz. predvidevste, kaj naj bi to bilo. Skrbi me namreč ta “kroglica” v prsih.

Hvala za vaš odgovor.

Glede “kroglice” v pljučih niste povsem jasno napisali, ali to s tipanjem čutite na prsnem košu, ali imate občutek, da je vpljučih nekaj takega.
V vsakem primeru, če se vam zdi, da se nekaj dogaja, pojdite pokazat vašemu osebnemu zdravniku, s katerim se boste po tem dogovorili o morebitni nadaljnji diagnostiki.

Katar in okus po cigaretah je povsem naravno ob kajenju, saj cigaretni dim draži sluznico tako ust, žrela, grla in pljuč. Tisto, kar se sprašujem je, zakaj bi pravzaprav kadili, če pa imate po tem slab okus? Tobaka ne potrebujete za svoje življenje in še nihče se ni rodil s potrebo po nikotinu, razen otrok mater, ki so kadile med nosečnostjo in na ta način še nerojenega otroka navadile na nikotin.
Še najmanj kar je, je potrebno, da kadite zaradi družbe. Cigarete so nepotrebno zlo in zaradi kajenja prav gotovo ne boste izgledali bolj “pomembni”, “starejši” ali kaj podobnega. Najmanj kadilcev je prav med najbolj izobraženimi in modrimi ljudmi, zato za dokazovanje ne potrebujete kajenja in vaša moč in zrelost se bosta pokazali ravno v tem, da boste tobaku rekli NE.

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

Glede kroglice sem se res slabo izrazil. Opazil sem, da jo čutim predvsem takrat, ko dan ali dva ne prižgem cigareta. Čutim jo kot nekakšno zbadanje, največkrat na levem spodnjem pljučnem krilu, bolj površinsko, kdaj pa tudi v drugih mišicah.

Glede prenehanja kajenja se pa trudim nehati. Svoje cigarete sem vrgel in prosil vse prijatelje kadilce naj mi jih ne ponujajo in pa dokler sem v krizi naj mi jih tudi ne dajo, ko jih bom za njih prosil. Zaenkrat sem zdržal 1 teden brez cigareta.
Za prenehanje je pomagalo večinoma to zbadanje v telesu in pa prišel sem do tega, da se mi zdi zelo egoistično v družbi kaditi, še posebej v družbi nekadilcev. V družbi si zaradi prijateljev in namesto da se jim posvetiš, vlečeš cigaret. Sam kaditi pa se mi je od zmeraj zdelo neumno in sam nisem nikoli prižgal cigareta, vedno v družbi.
Upam, da mi uspe zdržati še kakšen teden brez cigareta, da pridem iz te krize.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Glede težav, ki jih navajate menim, da je v vsakem primeru smiseno obiskati svojega zdravnika, tudi za to, da boste bolj mirni.

Glede odločitve za prenehanje kajenja pa vam vsekakor čestitam in tudi vaše razmišljanje je povsem primerno. Prepričan sem, da lahko vztrajate na tej poti in zmagate. Največ ste naredili s tem, da ste se odločili. Torej držim pesti za vas!!!

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

New Report

Close