Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Zdravo življenje Kajenje Champix vs. Wellbutrin

Champix vs. Wellbutrin

Pozdravljeni,

večkrat sem že poskusil opustiti kajenje, a vedno sem spet začel znova. Nikoli mi ni bil problem nehati, vzdržim lahko nekaj mesecev brez brez problema, potem pa pride trenutek, ko pokadim “prvi” cigaret in sem spet notri. In potem gre nekaj časa mimo in poskusim ponovno prenehati. Spet nekaj mesecev brez brez problema, pokadim spet “prvega” in spet sem kadilec. In ta vzorec se mi ponavlja znova in znova….. Sedaj razmišljam, da ko si bom določil naslednji datum za opustitev kajenja, bi si pomagal z zdravili. Osebni zdravnik mi je ponudil Champix, moj psihiater pa mi je ponudil Wellbutrin. Zanima me kaka je razlika in katero zdravilo zna biti bolj uspešno.

Hvala za kakršenkoli odgovor.

LP

Pozdravljeni,

večkrat sem že poskusil opustiti kajenje, a vedno sem spet začel znova. Nikoli mi ni bil problem nehati, vzdržim lahko nekaj mesecev brez brez problema, potem pa pride trenutek, ko pokadim “prvi” cigaret in sem spet notri. In potem gre nekaj časa mimo in poskusim ponovno prenehati. Spet nekaj mesecev brez brez problema, pokadim spet “prvega” in spet sem kadilec. In ta vzorec se mi ponavlja znova in znova….. Sedaj razmišljam, da ko si bom določil naslednji datum za opustitev kajenja, bi si pomagal z zdravili. Osebni zdravnik mi je ponudil Champix, moj psihiater pa mi je ponudil Wellbutrin. Zanima me kaka je razlika in katero zdravilo zna biti bolj uspešno.

Hvala za kakršenkoli odgovor.

Spoštovani!

Sam bi vam bolj svetoval Champix. Razlika je v fiziologiji, pri vareniclinu (Champix) gre za to, da se preparat veže na nikotinske receptorje in deluje kot antagonist (preprečuje vezavo nikotina na receptorje) in kot delni agonist (ob vezavi na receptor rahlo stimulira, da zmanjšuje abstinenčne simptome). Pri bupropionu (Welbutrin) pa gre za delovanje preko nevrotransmiterjev (nevronskih prenašalcev), kar prav tako zmanjšuje abstinenčne simptome. Te razlage so seveda nekoliko poenostavljeno povedane. Oba sta sicer primeren pripomoček za odvajanje od kajenja, je pa seveda tudi pomebno, kako boste ernega ali drugega prenašali. V vsakem primeru, tako pri enem kot pri drugem, pa je pomembno, da ste pod kontrolo svojih zdravnikov. Za dolgoročni uspeh je pomebno je tudi, da zdravila jemljete dovolj dolgo, tako bi za Champix svetoval jemanje 24 tednov in ne samo 12, kot je osnovno priporočilo.

Želim vam uspešno prenehanje in držim pesti zavas.

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

Pozdravljeni,

zahvaljujem se vam za vaš odgovor. Če prav razumem (poenostavljeno povedano) obe zdravili zmanjšujeta abstinenčne simptome. Zdravilo Champix pa dodatno preprečuje vezavo nikotina na receptorje kar si predstavljam, da zmanjša željo po cigaretu. Sicer sem nekje na internetu bral, da so v tujini delali raziskave in da na dolgi rok ni bilo bistvene razlike v rezultatih enega in drugega zdravila. Ampak kot razumem delovanje zdravil, se mi sedaj tudi meni zdi bolj primeren Champix. Naj povem še to, da jaz nikoli, ko sem prenehal kaditi, nisem imel skoraj nikakršnih abstinenčnih simptomov. Zaradi tega imam mnenje, da nisem fizično odvisen od nikotina. Problem je v glavi – psihični odvisnosti. Kot sem že zadnjič napisal, ko po določenenm času popustim – to je lahko po 2 mesecih abstiniranja – potem pokadim “prvo cigareto” in potem se ne morem več znebiti misli o cigareti. In potem si grem spet kupiti škatlico in sem spet na stari poti. Nekako tako izgleda: sedaj sem se prekršil, je kar je, bom kadil naprej. Ne vem, če me razumete, težko je opisati. Po eni strani bi se rad znebil cigaret za večno, po drugi strani si ne predstvaljam, da ne bi nikoli več pokadil niti ene cigarete. In vem, da je edina pot ta, da ko se enkrat odločim prenehati s kajenjem, potem nikoli več ne smem pokaditi niti ene same cigarete. Tako kot zdravljeni odvisnik od heroina, nikoli več se ne sme omamiti. Če bi vedel kako težko je prenehati kaditi, nikoli ne bi prižgal svoje prve cigarete…..

Lep pozdrav.

nova
Uredništvo priporoča

Glede na to, kar ste napisali, je pri vas verjetno res glavna težava v tako imenovani “vedenjski odvisnosti”. Zaradi tega, bi bilo zelo pomembno, da spremenite način obnašanja in življenja.Potrebno bi bilo, da se izogibate mestom in prilikam, kjer in ko kadite in vas že prostor, ali lahko samo predmet (n.pr.: vžigalnik) asocirajo na kajenje in se pojavi želja, da bi “samo enega” prižgali. V takih primerih svetujem , da poskusite stroriti nekaj drugega: pojdite na sprehod, na tek, v nek drug prostor, ali samo v trgovino “zijala prodajat”. To so samo ideje, vi pa si poskušajte najti nekaj, kar vas bo speljalo na druge misli in ne na kajenje. Vsekakor vztrajajte in zadajte si dolgoročni cilj, ne samo nekaj mesecev. Pomembno je, da o tem razmišljate in prepričan sem, da boste slej ko prej uspeli. Le pogumno.

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

New Report

Close