Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Zdravo življenje Kajenje posledice prenehanja

posledice prenehanja

Pozdravljeni,

pred dvema mesecema sem prenehala kaditi. Prej sem kadila 40 let, prekinila sem samo med nosečnostmi in še 1x približno 12 let nazaj za kakšno leto in pol. Prenehala sem samo zaradi bojazni, da bom dobila kakšno pljučno bolezen, drugače pa sigurno ne bi. Zaradi kajenja nisem imala namreč nobenih težav, nisem kašljala, nisem težko dihala. V kajenju sem uživala. Odkar ne kadim, nisem opazila popolnoma nobenega izboljšanja na nobenem področju. Imam pa resno težavo, vsaj zdi se mi, da zato ker ne kadim. Postajam namreč “depresivna”. V narekovaje sem dala zato, ker ne bi rada zlorabljala imena te bolezni, samo res ne vem kako naj drugače opišem svoje stanje. Občutim hudo osamljenost (čeprav ne živim sama, imam družino), nimam nobene volje do ničesar, nič me ne veseli, težko se skoncentriram, v službi se prav težko prisilim k delu, sem jokava, ne vidim nobenega smisla v ničemer….ko pridem domov, pa večinoma buljim v TV. To se je pojavilo po prenehanju kajenja, zato to svoje stanje povezujem s prenehanjem. A mislite, da je to možno in kaj naj storim, da bo bolje?
(pa gibam in ukvarjam s športom se vsak dan, tako da mi tega ne svetujte)

Spoštovana,

Vsekakor drži, da ob prenehovanju kajenja lahko pride to težav, kakor jih opisujete. To je pogojeno povsem fiziološko, saj ob odtegnitvi nikotina pride do manjšega draženja nikotinskih receptorjev v možganih (ki so se prej ob preobilici nikotina desenzibilizirali), zmanjšanja nevroloških prenašalcev (nevrotransmiterjev: dopamin, serotonin, adrenalin, efedrin itd.), ki vplivajo na razpoloženje in so po podobnih mehanizmih vpleteni tudi depresijah. Te težave po določenem času pričnejo izzvenevati, o se receptoeji “navajajo” na delovanje brez nikotina. Seveda pa je ta čas za tistega, ki se odvaja, lahko zelo neugoden. Pomaga se lahko poleg telesene aktivnosti, ki jo že izvajate, tudi z blagimi rstlinaskimi pomirjevali (čaji, persen) lahko tudi s kontroliranim nadomeščanjem nikotina (nikotinski pripravki) ali zdravilom vareniclin (Champix), ki deluje zelo fiziološko z vezavo na nikotinske receptorje, vendar ga je potrebno jemati pod kontrolo osebnega zdravnika.

Želim vam, da bi zdržala te težave in ostala nekadilka in verjamem, da to zmorete.

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

New Report

Close