Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Zdravo življenje Kajenje težave po prenehanju kajenja

težave po prenehanju kajenja

Pozdravljeni, star sem 34 let 2.1.2015, sem prenehal s kajenjem. Imamo blago astmo že od 3 leta starosti odkar sem imel pljučnico. Od 16 leta sem kadil 18 let po 15-20 cigaret dnevno. Imam zelo stresno delo.
Uporabljal sem ventolin zjutraj včasih tudi zvečer ne vsak dan. Težave so se mi pričele intenzivno pojavljati lansko leto septembra 2014, začelo se je z bronhitisom, ki je v nekaj dneh izvenel, do novega leta so se kar ponavljali eden za drugim in večinoma sem pljuval kot vsak kadilec. Ker se ni nehalo sem po novem letu 2.1.2015 prenehal kaditi z danes na jutri, prav tako sem šel tudi k pulmologu (sem brez nadomestokv). Predpisal mi je ventolin in alvesco izmeril pretok pljuč 96%, kisik v krvi 97-98%. Ko sem prvič dobil alvesco sem ga porabil in nisem več jemal do drugega pregleda.
Drugi pregled sem imel začetek aprila in testi so bili enaki, kljub nejemanju ničesar, po enem tednu pa spet kriza ventolin trikrat na dan alvesco zjutraj in zvečer….
Moj problem pa je takle vsak dan ko vstanem moram vzeti ventolin dva vpiha in alvesco en vpih zjutraj in zvečer, včasih ventolin tudi tekom dneva, ker imam še vedno občutek dušenja in težkih pljuč. So tudi dnevi ko ne potrebujem ventolina ne zjutraj ne zvečer. Spim normalno brez težav z dihanjem, krize zaradi cigaret nimam več, skoraj vsak dan pa me še vedno duši, mogoče je tudi panika v glavi malo.
Zanima koliko časa po prenehanju kajenja me bo še dušilo? kaj svetujete?
Pulmologinja pravi da imam zelo blago astmo.
Vsaj občutek imam tak, tudi sape ne morem do konca vdihniti oz. napolniti pljuč samo po ventolinu je pa bolje kot en mesec po prenehanju. npr. če grem na kolo se obremenim ni problema potem ko se pa ustavimin umirim pa počasi ratajo težka pljuča in traja kako uro da pridem k sebi razen čene vzamem ventolin.

Upam da sem vse napisal

Lep pozdrav

Spoštovani!

Najprej čestitke, da ste prenehali in da vztrajate.
Zelo pomembno je, da ste telesno aktivni, samo tiščanje v prsih po aktivnosti pa lahko še traja tudi do enega leta (v večini primerov manj). Poskušajte pa si vseeno pomagati s “psihološkimi” triki, da ne čakate, kdaj vas bo zagrabilo in da se poskušate umiriti, ko opažate težave in o tem čim manj razmišljati. Ventolin naj bo res takrat, ko je težava že velika, se pa o vsem seveda še pomenite z vašim pulmologom in pomembno je, da ste pod njegovo kontrolo.

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

Pravite da je tole v večini psihološkega izvora. Kaj pa kadar me iz lepega začne dušiti npr. ko sedim in berem ali gledam tv? Ali je lahko telo odvisno od ventolina in če je, koliko časa traja da mine odvisnost in prebrodiš težko dihanje če je možno? Drugače sem vesel da sem prenehal kaditi, šele sedaj mi je žal da sem sploh začel.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Morda sva se narobe razumela. Ne morem trditi, da je to večinoma psihološkega izvora, je pa seveda psiha pomemben faktor. Glede na to, da ste astmatik, je fiziološka komponenta izjemno pomembna, seveda pa je, tako kot pri marsikateri bolezni, pomembna tudi psiha. Kar se tiče Ventolina, pa bi težko rekel, ali gre za odvisnost. O tem se pogovorite z vašim pulmologom.

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

Pozdravljeni.

29. novembra 2017 sem prenehala s kajenjem. Nekje dva tedna za tem, so se mi zacele pojavljati tezave, za katere ne vem, ali jih lahko pripisem temu. Te tezave trajajo se vedno. Mocno me tisci v prsih in tezko diham, v pljucih mi piska. Ne morem na polno vdihniti. Poleg tega pa imam vedno obcutek da imam nekaj v grlu in ne morem pozreti. Kot nekakaksen cmok ki se ne premakne, neka gosta sluz ki je ne morem spraviti ne dol ne gor.
Sedaj pa me zanima ali naj se odpravim k pulmologu ali je to znacilno za prenehanje kajenja? Najbolj me moti ta mocna bolecina v prsih in zelo tezko dihanje, ter ta sluz ki je ne gre premakniti.
Hvala za odgovor ze vnaprej.

Pozdravljeni po treh letih se spet javim, in sem prav vesel da sem prenehal kaditi. Boljse se pocutim, glava je bolj bistra, vec imam energije, nasploh pa ne smrdim vec. Zacel sem tudi sportati. Izboljsanja so se zacela kazati sele po enem debelem letu. Sedaj tudi ventolina skoraj vec ne rabim, imam samo spomladi malo alergije na cvetni prah. Ostala so samo se mala psiholoska obcutja in nelagodja, stiske, ki pa sem jih saniral skoraj v celoti.

Mislim, da kdor neha kaditi naj ima dovolj volje in naj zdrzi saj je tezko samo potem se splaca na vseh podrocjih predvsem pa na zdravju.

Lep pozdrav
Luka

New Report

Close