Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Revma Sacroiliitis

Sacroiliitis

Zdravo!

Zelo malo zasledim o Sacroiliitis-u (razen v tujih člankih, forumih,…)? Seveda spada v AS in je bolj specifičen. Stara sem 28 let in se s tem srečujem cca 4 leta.
Moje prve bolečine so se pričele pred 6 leti in je zgledalo kot išias. Vendar takrat je to trajalo le par sekund ali minut in sicer v določenem trenutku nisem morala stopiti na nogo. Kasneje se je pričela 6 mesečna bolečina v hrbtu. V primeru, da se nisem gibala sem vedno čutila ”napetost” v hrbtu, tako da sem na srečo vedno vzdrževala neko kondicijo. 3 leta nazaj pa se je pričelo intezivno…zbudim se zjutraj in nisem mogla stopiti na noge in kasneje sem komaj postopala do službe. To je trajalo kakšna 2 meseca, potem so se pričele bolečine v ritnici (misliš, da imaš priščipnen živc). Pričela se je jutranja okorelost, bolečine so se prestavljale iz desne na levo stra ritnice, kolka, stegnjenice…vse do stopala. Skratka, vse se je odvijalo okli ritnice oz. bolj natančno bolečina je iz tam izhajala. Preko telovadbe sem omilila veliko teh bolečin, tablet skoraj ne jemljem (ker jih ne želim), izrecno v reees skrajnih primerih in bolečinah, gelde na moje obveznosti.

Moj oče ima tudi AS-bolj natančno osteartitis. Jazpa imam poleg sacroiliitis-a imam tudi osteartitis (kot moj oče), zato imam tudi bolečine v hrbtenici.

Kako se vi srečujete s tem? Kakšno zdravljenje ste obrali? Kaj vam je pomagalo? In tudi me zanima ali je katera zanosila in je imela PRED TEM ŽE sacroiliitis (poudarjam, da se ji ni sacroiliitis sprožil med nosečnostjo, vendar ga je imela že pred tem)?

Jaz telovadim (razgibavanje na žogi, plavanje, glede kondicijskih vadb pa zelo previdno, saj se hitro lahko uštejem z novimi bolečinami). Tek mi sploh ne ogovarja, kolesarjenje zelo pomaga, vendar je potrebno biti previden (sm imela prometno nesrečo kolesa in mi je povzročilo dodatne težave sacroiliitis-a). Ter probam zdravo jesti (eko, bio), pripravljam sokove, sedaj se testiram za beljakovine koliko vplivajo (mleko, jajca,….). Zelo mi je pomagala tudi osteopatinja zaradi neravnovesja mojega telesa.

Prosim, za kakršnokoli izkušnjo, menenje…?

Hvala in lep dan želim 😀

Pozdravljena!
Mene pa zanima, kako oz. kdo ti je postavil diagnozo? Jaz sem letos tudi imela išias (vsaj znaki so bili taki), tako je rekla moja zdravnica. Nikamor naprej me ni napotila, zato sem šla k ortopedu samoplačniško. RTG SIS sklepov je pokazal sacroiliitis. Sedaj me čaka še MR. Si ti bila pri revmatologu?
Tudi jaz sem imela bolečine v celi nogi, pa mi je ortoped rekel, da ni od sacro. Da pri tem boli le določena točka. Nič mi ni jasno. Boli me ritnica in v dimljah, zaenkrat pa samo v eni nogi.
Vesela sem, da je tvoje pisanje bolj optimistično, kajti jaz sem brala o tem, kako se s to boleznijo trpi, te morajo upokojit, postaneš depresiven… Sem že hotela po antidepresive 🙂
Jaz sem že mamica in teh bolečin pred nosečnostjo nisem imela. Privič sem se s tem srečala prejšnji mesec. (če odštejem občasne bolečine v križu, ponavadi zaradi nepravilnega sedenja).
Ali mogoče veš, če je pri revmi vedno povečana sedementacija ali to ni nujno?
Lp

Zdravo Helvo!

Super, da imaš MRI, tam bo vse pokazalo, vsaj meni je. Slike so pokazale erozije (razjede) in BME (vnetje) na križnici, črevnici ter povečan hrustanec.

Ja zelo veliko je negativnih člankov na to temo in seveda pridejo dnevi, ko si brez energije, utrujen, tudi depresiven, vendar se je potrebno na koncu dneva zavedati, da nam stres povzroča dodatne težave, zato menim, da je potrebno iskati rešitve, da si olajšamo ta naš ”life”…. Naj omenim, da izpuščam beljakovine živalskega izbora in lahko samo rečem POMAGA, vsaj jaz že vidim učinke priporočam branje Gersonove terapije (meni je podal novi pogled).

To kar si omenila po nosečnosti, naj bi bil tudi zelo tipičen znak. Koliko časa je minilo od nosečnosti ter kako je bilo med nosečnostjo? Kakšne opazke mogoče?
Meni se je prvič intezivno pojavilo naslednji dan po trgatvi (več ur biti na hribu ter naslanjat na eno nogo). Od takrat dalje bi lahko rekla,se mi je življenje spremenilo. 🙂

Jahh Osebni Zdravniku…oni imajo bolj malo znanja o tem 😀 (NO NE VSI 😉 ). Na žalost sem jest morala prebrati kar nekaj knjig, da sem mu dopovedala, da klub mojim letom je veliko možnosti, da se razvija nekaj v smislu AS. Kot otrok sem imela konstantne težave, kar se tiče vzglavnikov, ležišče….sem jih kar nekaj zamenjala, da sem prišla do pravega (vedno me je nekaj žulilo ko sem se zbudila….in je bilo včasih slabše, potem dolgo časa nič in vse odlično – tako, da noben ni pomislil, da to ni normalno). Potem kot otrok sem imela krivo hrbtenico,… bolečine poleg srca (zdravnica je rekla, da imam pljuča vredu 😀 )…enostavno me niso jemali resno že v mladosti in sedaj sem kjer sem. Včasih res nevem zakaj plačujemo zdravstvo, če pa moramo priti do kroničnih oboljenj, da sploh kaj odkrijejo…ok pustimo če se poškoduješ (urgentno in tako)…
Meni je ortoped rekel, da je z mano vse super, saj imam vse normalno gibljivo in da me pošilja na MRI samo iz razloga, ker vztrajam pri NEOBIČAJNIH bolečinah in je PREPRIČAN, da ne bomo nič našli….no na koncu pa katastrofa od rezultatov. Takšne stavke sem tudi poslušala od svojega osebnega zdravnika, da to kar jest opisujem ni tipično in da ne pozna primera s podobnimi težavami. Po prebiranju pa ugotoviš, da so to tipične težave za sacrioilitis 🙂

Priporočam ogled – tukaj sem doumela, zakaj je nekaterim sacriolitis takšna neznanka:
https://www.youtube.com/watch?v=LGtvNMgb_1Q

KAR SE TIČE SEDIMENTACIJE… (se opravičujem, ker sem zašla). Jest jo imam 13. Načeloma je tako, da sedimentacija v določenem trenutku ni nek ključni podatek VEČ. Včasih so podali zelo velik poudarek na to, vendar sedimentacija ni konstantna in ti se lahko testiraš v trenutku, ko nimaš velikega vnetja v telesu. Seveda je pa odvisno od posameznega zdravnika, ali da poudarek na to ali ne.
Poudarjam, da ti moji zgoraj zapisani stavki niso ”pravilo” vendar le odtenki razlag, ki sem jih zasledila. Bolj so pomembni drugi rezultati, ki jih naredijo (kisik v celicah, kateri so zelo pomembni, železo,…. bom pogledala, ker imam zapisano in naknadno sporočim).

REVMATOLOGA še čakam, sploh še datuma nisem prejela. Naj bi čakali cca 1 leto.

Kot si napisala bolečine ritnice, dimlje…to je bilo enako pri meni. Ali se ti pojavi problem, ko vstaneš iz stola…še posebej takrat ko je nižji? Čeprav jaz tam nimam več bolečin, so se pa pojavljale.
Predlagam da povpraša ali sama izvedeš, če imaš katero stran daljšo ali krajšo (nogo). Ena enostavna vaje je, da iztegneš obe roki (ne se gledat v ogledalo, da si naravnana) in pogledaš če imaš razmak pri prstih.
Druga opcija je, da se uležeš na hrbet ter se zravnaš (stegneš noge), nato pokrčiš noge (koleno-stopalo 90stopinj), dvigneš ritnico, nato izpustiš ritnico na tla, noge ne-prisilno stegneš v začetni položaj in jih dvigneš v kot 90 stopinj. Tako lahko opaziš, če imaš katero nogo daljšo… pri tej težavi pomaga fizioterapevt in alternativa.

Aha pa še bolečine v križu, pri meni je bilo tudi to (tipično) in kot si sama opisala se najpogosteje dogaja, ko nepravilno sediš. Koliko časa se pri tebi že odvija? Kako se spopadaš s tem? 🙂

Čao, čao

Pozdravljena!
Kako se spopadam? Po pravici me daje velika žalost, sem brez energije in na tleh totalno, zato sem bila prav vesela tvojega zapisa.
Meni kar nekaj let občasno nagaja križ kakšen dan, potem pa z naklofenom hitro mine. Na začetku leta pa je bilo kar hudo. Zgledalo je kot išias. Ortopeda je malo zaskrbelo, ker me zaboli SIS sklep na trenutke, zato zdaj čakam na MRI teh sklepov. (ene tri mesece baje, datuma še nisem dobila) Mene ne boli hrbet, samo ta točka občasno in občasno mi gre kot elektrika po nogia li pa boli kolk ali mišica, ne vem. Revmatologa tudi čakam. Pa vem, da ni nujno, da je sacroilitis revmatskega obolenja, pa vendar me skrbi. Po čem veš, da je pri tebi tako, glede na to, da ga še nisi obiskala? So to napisali na izvidu MRI.
Te ves čas boli ledveni del? Ves ali samo določena točka? Na obeh straneh? Kako je, ko zjutraj vstaneš?
Jaz sem imela po prvem porodu precej bolečin v križu, predvsem po mojem zaradi nepravilnega jemanja dojenčka ali pa se je že kaj takega kazalo? Ne vem. Po naslednjem porodu je bilo dosti manj težav.
Upam, da kljub malo depresivnemu in kratkemu zapisu odgovoriš. Ko se malo “dvignem” ti napišem kaj več. Oprosti, trenutno nimam nobene volje. Komaj zmorem za otroka pogledat.
Upam, da te nisem zaradi tega odvrnila od pisanja. Bom drugič bolj optimistična. Upam.
Kaj ko sem brala same take zapise…
Lep petkov večer ti želim.
Bodi lepo!

Živjo!

Vem kaj preživljaš in mislim, da gremo vsi čez to fazo…upam pa, da pride pri tebi tudi faza, ko boš imela vsega dovolj in si boš zaželela sprememb. Res je težje, če imaš otroka, saj ne moraš kar tako sebe postaviti na prvo mesto. Prijateljica se srečuje s podobnimi težavami in ima dva otroka (enega s posebnimi potrebami) in enostavno nima časa zase in volje. Danes je na bioloških zdravilih in ker ji te niso odgovarjala jih sedaj menja…stanje se ne izboljšuje (no na začetku se je, vendar kasneje so nastopile nove težave,…) ter stranski učinki niso najboljši..

Zato ti resnično želim, če imaš možnost 1 uro na dan posveti sebi, razgibavanju (magar doma, če imaš prostor) ali karkoli. Jaz sem bolečine v križu odpravila s tem in s pomočjo osteopatinje. Res mi je pomagala, da mi je bolečine zmanjšala na 80%…no po 3 obiskih bolečin ni bilo več, potem pa sem sama zašuštrala, ker sem si preveč dovolila, saj sem mislila da je z mano vse ok. Osteopatinja je uradna medicina v Avstriji in tudi drugih državah. Pri nas še ni uradna, tam ni čirule čarule, da ne bo pomote. V tujih člankih, kjer je priznan osteopatija lahko zaslediš, da je zaželena (sacriolitis). Je pa res, da starejši kot si, manj ti lahko pomaga. naprimer mojemu očetu, ki šteje več kot 50 ni morala pomagati in je tudi jasno povedala.

Problem je, če se ne razgibaš, lahko pride še do večje okorelosti in negibljivosti sklepov. Z gibanjem pospešiš krvavitev ter ”povećanje” tekočine med sklepi. Tudi jaz sem samo človek in pridejo tedni, ko vse vržem v kot in si mislim, ali bo dejansko kdaj tako kot sem bila mlada. Meni tudi zelo pomaga vroč tuš in na koncu se z mrzlo in spet z vročo in mrzlo. 🙂

Seveda imam tudi že te dneve ko me nič ne boli, vendar potem spet pride tisti dan, ko te spomni, da ni vse ok…yea and i hate that day! 🙂

Meni na MRI izvidu piše, da imam zaradi izrazitih sprememb na sakroilikalnem sklepu (bme, erozije), katere ustrezajo ASAS kriteriju. Ja na revmatologa čakam, ampak on bo itak naredil test za B27 ( ter ostale krvne teste) in po pravici povedano, meni čisto nič ne pomaga tudi če bo negativen. Jest imam izvide MRI v roki, kaj se dogaja v mojem telesu in na CD-ju. Poleg tega mi ne bo ponudil nič novega, kot vemo so to zdravila (ki so lahko zeeeelo škodljiva) ter razgibavanje, vesela bi bila toplic 😉 Sacroilitis spada pod ravmatsko boleznijo seveda in ne samo v primeru, če imamo b27 pozitiven:
http://www.rheumatology.org.uk/includes/documents/cm_docs/2012/1/1600_sig_spondyloarthritis.pdf

spodaj tabela (zato spada sacroilitis pod revmo)
http://med.over.net/clanek/diagnostika-spondiloartritisov/#.UzaJX_nh3bQ

Meni se bolečina preneša.najprej je bilo na levi, potem se je preneslo na desno stran. Ugotovili smo, da sem skozi leta težo pričela prenašati na desno stran, kar je bilo tipično tudi pri mojih gibih (ko gledam za nazaj). ja bolečine so BILE: križ, ritnica, stopiti na nogo včasih nemogoče (kot elektika ali da da imam živeč vnet skozi celooo nogo), utripanje noge, mravljinci, dimlje, kolk, jutranja okorelost, posebaj na začetku bolečine ponoči (nisem našla lege da me preneha boleti), kasneje kronična utrujenost, spat sem hodila popoldne, da sem funkcionirala….pa še povečane bolečine prem mesičnem ciklucom in v samem štartu pred veliko potrebo.
DANES me boli po večji preobremenitvi v kolku oz celi kolk, tudi kdaj v ritnici točno na sacro predelu med križnico in črevnico in VČASIH dimlje. Ostalo izginja, na vsake toliko slišim škrgatanje mojih kosti. Zadnjič sem po naključju spoznala fizoterapevta, ki se ukvarja izključno s tem in je reku, da naj pričnem pospešeno ojačevat mišice, da mišice prevzamejo vlogo gibanja, ker če ne bom me čaka peku 🙂 Potrebno ojačati hrbtne, trebušne in notranje mišice okoli medenice…skratka lahko rečem celega telesa. Jogo na vsake kvatre že izvajam in je tudi zelo priporočljiva.

Kaj naj rečem priporočljivo je vse, čim več različnih vaj. za vso realizacijo v možganih kaj ti želiš pa je potreben čas in manjši koraki, da boš ugotovila, da nekaj pa je lahko bolje…Tako se jest spopadam. Dejstvo je, da se s tem ni za igrat in pač moramo to sprejeti, ker samo od sebe ne bo izginilo, čakanje zdravnikov pa ti bo otežilo življenje, saj oni niso rešitev in na koncu ti bodo rekli točno to kar jest govorim GIBANJE in zdravila. Zdravila uničujejo želodec, delujejo sedaj ampak na daljši rok škodujejo BAJE hrustancu.

Na MRI sem se prijavila na Medialab in sem izvide prejela še isti dan (priporočam). Čakala sem 6m, ker sem imela klasično napotnico.

Sory ker meljem eno in isto in upam, da ti kaj ne vsiljujem, vendar sem celo življenje spremljala očeta in res ne želim postati tako kot on. Je 100% invalid, popolnoma negiben v hrbtenici, sicer danes zaradi telovadbe nima bolečin in njegovo življenje teče normalno dalje (dela, giba , vendar v omejitvah seveda)…vendar v času ko se je njemu bolezen razvijala, pa je bilo grozno. Zdravili so ga 8 let za išias, po tem času, ko je bilo prepozno so ugotovili, kaj mu je. Obiskal je mnogo šarlatanov, zato sem tudi sama skeptična glede alternativne medicine. K osteopatinji sem pristopila po priporočili 5 različnih oseb, ki sem ji naključno spoznala v življenju. Vsi pa so obiskali isto osteopatinjo. 🙂

NO ŠE OBLJUBLJENI TESTI (to sem jaz zasledila med brskanjem – lahko je tudi kaj narobe):

pomembni LEVKOCITI (beli krvnički v krvi)- Nizek je znak prizadetosti kostnega mozga zardi virusnih infekcij, zastrupitev živo srebro ali druge težke kovine, posledica terapije. jaz imam ravno na meji nizkega.

ERITROCITI – tukaj se dodatno merijo MCVN (volumen eritrocitov – pove ali so podpovrečne ali nadpovprečen velikosti ali normalne, MCH MCHC..razlaga je dolga. če te zanima sporoči …oz glede na tvoje rezultate

HEMOGLOBIN – normalno pri odrasli ženski 120 -160

HEMATOKRIT – volumski odstotek eritrocitov v krvi. ženska vrednost 37-47%. Nizek je znak anemije ali hemodilucije, visoka je posledica policitemije ali hemokoncentracije.

POMEMBNO: EOZINOFICIT – so uskladiščeni v kostnem mozgu. povečanje pomeni indirektna okužba. Funkcija je onesposobljenje tuijih beljakovin. Jaz imam nizkega.

DIFERENCIALNA KRVNA SLIKA – določajo se vrednosti limfocitov (katere so naštete spodaj). Rezultati pokažejo sposobnost telesa za premagovanje infekcij in njihovo intezivnost….

Upam, da so ti bili kaj v pomoč, če imaš kakšno vprašanje sporoči…. ali najbolje, če povprašaš svojega zdravnika, da bo 100% 🙂

Želim lepo soboto 🙂

Čao, čao

Pozdravljena,
torej živiš dokaj normalno? Hodiš v službo, imaš hobije, se zabavaš?… Si dosti na bolniški? Načrtuješ družino? Torej gre?
Ker ko sem jaz brala, je bilo samo slabo.
Ne boš pila nobenih zdravil za umiritev vnetja? Po čem pa veš, da pri tebi ne gre le za degenerativne spremembe?
Se je pri tebi vse to začenjalo počasi ali na hitro?
Najlepša hvala za odgovore in lepo nedeljo ti želim!

Zdravo,

Vzamem tablet, ko gre za bolečine na katere ne morem vplivati. kar pomeni, da ne pomaga kopel, razgibavanje in vnetje je zelo hudo. To se zgodi 3 krat na mesec, včasih tudi manjkrat, včasih večkrat. Zavedam se, da bolečino je potrebno zaustaviti, ker pri tem ne smeš vztrajati in moraš ugotovit sam pri sebi, kdaj jih moraš vzeti.

Živim dokaj normalno, lahko opravljam ostale stvari ter se tudi zabavam 😉 Družine sedaj ne načrtujem in ne mislim, če ne rešim svojih težav in tudi takrat je vprašanje če jo bom načrtovala. Trenutno je moj odgovor ne…no potencialni mora pa tudi še priti in biti razume do tega ;)… jih zelo malo razume za kaj se gre. Bolniška ne, imam visok prag bolečine, na žalost.

Pri meni se je tisto pravo začelo na hitro, čez noč (vse zgoraj opisano) in prvo leto je bilo hudo, saj nisem ravno vedela kako se s tem spopadam …potem pa je prišel poletje in se je zadeva obrnila. Pred tistim hudim, pa so bili že opozorilni znaki.

Da ne gre samo za degenerativne spremembe bo dejansko pokazal krvni test, vendar po izvidih MRI (predvsem BME, ki pomeni vnetje) domnevam, da ne gre samo za degenerativne. In kot sem omenila, mi je vseeno, ker v mojih očeh nič ne spremeni. Sporočim rezultate. 🙂
,
PS: današnja inspiracija, ki sem jo zasledila na POP TV je bila 7 letna deklica, ki je zbolela za sklepno revmo, bila na invalidskem vozičku. Danes skače, se normalno giba. Šla je na dieto (presni svet) in ostala pomoč v tujini.

LP

Najlepša hvala za odgovore na vsa moja vprašanja!!!!
Sem upala, da boš rekla, da se je začelo zelo počasi. Uf.
Mene zelo zelo skrbi, da ne bi zmogla bit dobra mama. 🙁 To mi totalno zbija moralo.
A te bom lahko prosila za kakšen nasvet za telovado, vaje… Prosim. Kot vidim, obvladaš marsikaj, pa še voljo imaš! Te prav občudujem.
Imaš res visok prag bolečine, če vzameš tableto samo trikrat na mesec. Bravo. Meni je ortoped rekel, naj redno jem naklofen. Ampak se mi zdi kar močen. Danes imam močno drisko. Skrbi me tudi, ker je na RTG sliki videt, da gre za spremembe. Pravijo,da če je tam videt, da je res hudo. Ampak jaz do zdaj nisem imela velikih težav, le kdaj po nepravilnem sedenju ali nepravilnem dvigovanju, sem se pač težko poravnala, ampak je šlo. Sedaj pa se vidim že kmalu na vozičku, kako me upokojijo… Po drugi strani pa si mislim,da so le degenerativne spremembe, mogoče zaradi poroda in je te lažje prebrodit kot revmo? Ne vem, ne vem.
Sprehodi tebi ustrezajo? Kako dolgi?
Ti kdaj mravljinči v peti? Nič nikjer ne boli, le mravljinči?
Resnično upam, da še kaj odpišeš, kljub temu, da le jamram, ampak je vse na frišno in me sesuva. Najbolj to, da sploh ne vem, pri čem sem in ti ne zna nihče od dr. kaj razložit ali npr. ortoped in družinski zdravnik govorita o isti stvari čisto drugače. Tako je bilo pač pri meni. To me bega.
Že veš, kda imaš revmatologa?
S si zjutraj okorela, ko vstaneš? Pravijo, da je to značilno za revmo in da je težje, ko počivaš. To velja tudi zate?
Še enkrat hvala za tvoje izkušnje, ki jih deliš z mano.
Naredi si lep večer!

Živjo!

Verjamem, da je pri tebi največji strah biti mama, tako kot si si zamislila in ti ta problem ovira izpolnitev tega. Držim pesti na najboljše in da se zadeva umiri oz. stabilizira.

Kar se tiče telovadbe ni tako enostavno, saj ne vem koliko znanja imaš o tem? Ali drugače rečeno, kolk si bila športnica kaj prej in če poznaš kako pravilno izvajati vaje, dihanje pri tem….? Saj nepravilno izvajanje vaj lahko povzroči več škode kot koristi. Zato ti v štartu svetujem, da poiščeš sebi primerno vadbo. Jaz sem na primer v prvem letu odšla na 1 letni tečaj plavanja in mi je zelo pomagalo, sedaj pa hodim plavati sama. Plavanje je zelo spodbudno, saj na nenasilni način razgibaš vse sklepe in si utrdiš mišice.
Naj tudi omenim, ko sem pričela s plavanjem sem imela po plavanju še večje bolečine, vendar po prespani noči je bilo mnogo bolje, pa seveda je zelo pomembno ogrevanje. Pri plavanju v štartu ne delat na kondiciji (to trenerju zelo radi spodbujajo), vandar samo na razgibavanju, počasnem enakomernem plavanju.
Zelo priporočljivo je tudi joga, saj se boš tam umirila ter razgibala čist vsako mišico na svojem telesu ter si povečala mišični tonus. Joga zelo poudarja vaje na medeničen delu. Za začetek predlagam, da si vzameš 1 uro na teden in greš na vadbo. Seveda opozoriš jogista, da si prvič in naj te poskuša čim več opazovati ter popravljati, da pravilno izvajaš vaje in mu poskušaš slediti. Enako velja za fitnes, priporočam trenerja.

Enostavno za začetek ti predlagam da izbereš eno dejavnost in jo vključiš v svoj teden, daj si čas 2 meseca in boš ugotovila, če ti kaj pomaga. Poskusi…

Kar se pa hrane tiče, pa toplo priporočam črtanje živalskih beljakovin in branje knjige: Gersonove terapije:
http://www.gersonovaterapija.si/

Prva možnost pa je fizioterapevt, ki ti bo pokazal vaje in jih izvajaš doma.

Ja tablete imajo zelo močne stranske učinke, tudi te nedolžne. Enkrat sem vzela tablet in prej nisem nič konkretnega jedla…za tem sem zasledila kri v urinu. Vendar samo tisti dan.

Sprehodi…. niso ravno moja najljubša točka, saj po večurni hoji čutim bolečine, ter tudi hribi mi ravno ne odgovarjajo (čutim bolečine naslednji dan). Najbolj me mučijo trgovski centri, pa ne vem zakaj. Tako po naravi pa 1 ali dve uri ni večjega problema.

Peta, ja seveda, takrat ko nisem morala stopiti na nogo niti na peto.

Ja jutranja okorelost je zelo značilna za revmo. meni se je pričelo ponoči in zjutraj komaj hodila, po kaki uri pa včasih normalno brez bolečin, včasih sem še vedno čutila napetost.

Ko prejmeš MRI priporočam pregled tvojih slik in primerjavo s naslednjimi primeri:
http://www.spa-imaging.org/default.asp?MainMenuId=394&PageId=406

Prenehaj brati negativne članke 🙂 in se usmeri na pozitivno. Poletje prihaja, kar je za nas najboljše vreme, ki si ga lahko zaželimo

Predlagam pa tudi Tibetanske vaje vsako jutro ( no to lahko delaš preko videa) 🙂 doma:
https://www.youtube.com/watch?v=qh4ZMeFJR2I
Ponovtve začni naprimer 8, kasneje 10 in tako dalje…..

Lepo se imej in seveda se tipkava 🙂

Uh, sem staknila virozo in me je pošteno zdelala.
Hvala za vse informacije, sem jih zelo vesela. Pridejo prav.
Zdaj se moram znebit te občasne bolečine v ritnici in stegnu. Zoprna reč. Stego me boli že na dotik. Najprej sem mislila, da boli kolk, ampak mislim, da je mišica. Ponoči me ta bolečina zbudi in se moram obrnit na drugo stran, me pa zjutraj najman boli. Pravzaprav zjutraj z lahkoto vstanem, nisem okorela, le takrat ko naj bi bil išias, sem rabila, da sem razgodila nogo. SIS sklep pa me zaboli le ob dolečenem gibu. Zoprn občutek.
Zdaj mi je trikrat zapovrstjo uspelo zvečer na sprehod in so me drugi dan manj bolela meča. Se mi zdi, kot da imam zakrčene mišice v nogah. Sem se naročila na manualno terapijo. Upam, da pomaga. Na našem koncu ni nobene osteopatinje ali osteopata.
Čez vikend bom pa “predelala” tibetanske vaje.
Res hvala za vse informacije.
Imej se lepo!

Hej,

To kar si napisala, da imaš zakrnelo mišico je čisto mogoče.To se zgodi v primeru, ko se ne gibamo, ker imamo bolečine in telo zaradi bolečin neha uporabljati tiste mišice. Telo v času bolečin prične iskati položaje in prenaša težo tja kamor je najbolj ugodno in s tem povzroči, da lahko pride do določenih zakrnelih mišic. Zato je pomembno, da tudi takrat ko boli do neke mere izdvajamo vaje in se vsaj raztegnemo.

To, da te boli SIS join v samo določenem gibu je tudi normalno, saj so za SIS značilni, da pri hitrih gibov pride do bolečin.

ne vem iz katerega konca si, vendar jest sem obiskala osteopatinjo v Ljubljani, svojo dejavnost pa tudi opravlja v Celju: http://www.osteopatija.si/osteopatija.php

Me veseli, da ti pomaga 🙂 In upam, da ti bodo tudi ostale tehnike…samo vztrajaj 🙂

Lepo se imej in želim ti lep vikend.
Aja revmatologa imam čez dobra dva meseca, so me kar hitro naročili….

Pozdravljena,
imam eno vprašanje (pravzaprav ogromno 🙂 )
Kako zgleda jutranja okorelost (ne se smejat)? A je to, da npr. narediš 5 cm krajši predklon ali da si malo “polomnjen” ko vstaneš? Res ne vem. Te daje jutranja okorelost? Jaz vstanem z lahkoto zjutraj, ne boli nič, se pa npr. manj sklonim, čeprav se mi zdi, da je to normalno.
Ali je pri sacroiliitisu povečan RF? Hvala za odgovor.
Upam, da se dobro počutiš. Izkoristi sonček!
Lep dan

Oh, pa še nekaj.
A tudi tebe kdaj (ali pa so) bolele razne mišice v nogi, npr. meča, stopalni lok. Ne cela noga, pač pa le določena mišica nekaj časa.
Mene tudi večkrat na dan špikne v SIS sklepu, ne boli pa cel križ ali hrbet.
Se tebi to tudi dogaja oz. se ti je? Se da kaj narediti?
Hvala za odgovor!!!

Čao,

Včasih sem bila kar polomljena, tako, da sem komaj vstala iz postelje (medenične bolečine in kolka, noga). Danes bolečin nimam več, vidim pa,da imam manjšo okorelost in to je, da nisem tooolk gibčna (primer s predklonom), kot če 1 uro. Ja seveda če imaš predklon zjutraj krajši kot popoldne ali kasneje, je to jutranja okorelost (mislim) 🙂

Stopalni loke me ni bolel, ostalo bi lahko rekla da me je. Ja ni nujno, da te vedno vseee boli in tudi ni pogoj, da te križ konstantno boli. Bolečine se selijo.

Ja nič se ne da naredit 🙂 oz. kot sem ti že zgoraj omenila telovadba, gibanje, prava drža, prehrana ali tablete.
Kdaj imaš MRI? najbolj, da počakaš na to, da boš dejansko vedela kako in kaj.

Si kaj poskusila tibetanske vaje? 🙂

Lepo se imej, čao čao

Ali je pri sacroiliitisu povečan RF?….Kaj pomeni RF?

LP

Pozdravljena,
res si prijazna, da si vzameš čas in svetuješ. Tibetanske vaje sem poskusila na hitro. Ni prav lahko. Ah, ko mi vedno zmanjkuje časa… Grem pa na sprehod, če mi le uspe.
Imaš prav, moram najprej na MRI, da sploh vidim kako in kaj. Datuma mi sploh še niso poslali.
RF je revmatski faktor. Lahko ti ga da pregledat tvoj zdravnik.
Bodi lepo!

Čao čao,

Kako si kaj helvo? 🙂

Ja ta RF. če je povečan…ok si mi razložila kaj pomeni, ampak ne vem točno kaj bi ti odgovorila. Ker odgovor je lahko samo JA in NE. To pa pokažejo testi ali je revma ali ne poleg sacroilitisa. Je pa potrebno sploh še dokazat na papirju ali imaš sacroilitis.
Kot sem pa že omenila pa je to za moje pojme vse isti koš, ker je to avtoimunska bolezen. Večji problem nastane, če je potrjen B24 (ankilizijoči spondelitis). Ker ta, ti pa lahko začne napadati vse sklepe in je bolj komplicirano.

Lepo se imej.
Čiao

potrjen B24 (ankilizijoči spondelitis), MISLILA SEM B27

Kako si, Sacro?
Upam, da te nič ne boli in se imaš lepo.
Jaz imam take in drugačne dneve. Probam brez tablet, ker mi je dala zdravnica Zaldiar al nekaj podobnega, ampak po njih si kar malo “odsoten”. “Odsotna” pa v službi in avtu ne morem bit. 🙂
Imej se lepo!
Pozdravček!

Pozdravljene,

tukaj se ena sotrpinka z diagnosticiranim sacroilitiisom ter ankilozirajocim spondilitisom. Stara sem 28 let, diagnozo so mi postavili slabo leto nazaj. Simptomi so tipicni za to vrsto bolezni: bolecina v ritnici…v eni sami tocki, jutranja okorelost, vneta ahilova tetiva, povisana sedimentacija, negativen RF… naj povem da se je pri meni vse zacelo dobro leto po 2. nosecnosti. Po 2eh mesecih bolecin v spodnjem desnem delu hrbta oz ritnici je zdravnica ze posumila na sacroilitiis, vendar je rekla da je moznost majhna…narocila me je ortopedu ter MR in cez 4mesece sem imela postavljeno diagnozo, tako da pri meni je slo zelo hitro. Pri revmatolgu sem pristala dobesedno cez noc (pod nujno), kjer je le se potrdil vse sume. Dobila sem biolosko zdravilo Humira in ze skoraj leto od takrat nimam tezav…bolecin in vnetij ni vec. Doma imam 2 majhna otroka in tistih 6m pred postavitjo diagnoze je bilo zame peklenskih, jutarnja okorelost mi je povzrocala velike tezave ter vneta in otecena ahilova tetiva. Zavedam se pa moznih nezelenih ucinkov, ki bi jih zdravilo lahko povzrocilo…ampak sama sem se odlocila za kvalitetno zivljenje z zdravilom…ali sem se pravilno odlocila bo pa pokazal cas. 😉
Z mozem sva se ze veckrat menila o tretjem otroku…vendar vse se visi v zraku…nekako ne vem kako bi zgledala nosecnost z ankilozirajocim spondilitisom…strah me je da se ne bi vse skupaj se poslabsalo.

Kaj pa vidve? Kako se spopadate s tem v sluzbi npr.?
Lp 🙂

New Report

Close